Film o powstaniu Chińskiej Republiki Ludowej 0

Film zatytułowany The Founding of a Republic został zrealizowany dla uczczenia 60. rocznicy powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, więc z założenia niektórzy chcieli, aby był to film czysto propagandowy.

The Founding of a Republic

Stąd w obsadzie praktycznie każde znane nazwisko chińskiej kinematografii, nawet w małych epizodycznych rólkach. Główne role, w tym Mao Tse Tunga, grają aktorzy nieznani, często debiutanci.

Skupmy się na razie na gwiazdach, bo jest ich tutaj tak dużo, że ciężko wszystkich zliczyć. W obsadzie są m. in: Vivian Wu, Ziyi Zhang, Jackie Chan, Jet Li, Chow Yun-Fat, John Woo, Donnie Yen, Stephen Chow, Andy Lau, Zhao Wei, Tony Ka Fai Leung, Liu Ye, Chen Kaige, Leon Lai, Feng Xiaogang czy Anthony Wong.

Znanych nazwisk na pewno jest więcej i część z nich widać nawet w poniższych zwiastunach.

Jak widzimy, obsada zaiste imponująca, a jaki jest film? Premiera odbyła się 17 września i recenzje są bardzo ciekawe. Otóż, niezależni eksperci i krytycy twierdzą, że element propagandowy nie za bardzo wyszedł twórcom. Gwiazdy mówiące krzepiące patriotyzm hasła miały wpływać na młodych Chińczyków, a wedle informacji dla nich ważniejsza była ilość tych gwiazd, niż to co mówili. To samo można wyczytać na różnych forach internetowych, gdzie wypowiadają się widzowie z Chin.

Ponadto, wypowiedzi są entuzjastyczne, mówiące, że wyszła przyzwoita lekcja historii, dość widowiskowa, dająca momentami ciekawe kino. A co na to widzowie spoza Chin? Czy dla nich też film będzie przyzwoity? Na pewno będzie to pozycja godna uwagi, z czystej ciekawości zobaczyć obraz o powstaniu tego ustroju w Chinach wspartym, miejmy nadzieję, ciekawymi kreacjami, dobrymi zdjęciami i widowiskiem. A jak Wy myślicie?

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

Ronaldinho

Od strony wizualnej świetnie, zwiastuny mnie zachęciły, z chęcią obejrzę.

Yankee_Notch

No nie powiem, zwiastun niczym hollywoodzka produkcja ;]

Proszę czekać…