widoczny tu i tam. hasam.

Wajda rozpoczyna zdjęcia 0

W październiku wybitny polski reżyser Andrzej Wajda rozpoczyna zdjęcia do filmu ”POST MORTEM opowieść katyńska”. Film będzie opowiadał o losach kobiet – matkach, żonach, córkach – polskich oficerów pomordowanych w 1940 r. w lasach katyńskich przez NKWD.

Scenariusz filmu powstał w oparciu o utwór Andrzeja Mularczyka Post Mortem opowieść katyńska?. Producentem filmu jest Akson Studio, które z Andrzejem Wajdą współpracuje od 12 lat. Między innymi wspólnie z reżyserem Akson wyprodukował „Pana Tadeusza” i „Zemstę”. Jak mówi szef studia Michał Kwieciński: „Film oczekiwany jest w Polsce i za granicą od wielu lat, a długie prace nad scenariuszem miały na celu najbardziej uniwersalne opowiedzenia wyjątkowej i nieznanej w świecie historii Katynia”. POST MORTEM…? ma być pierwszą na artystycznej drodze, intymną opowieścią o samym sobie i doświadczeniu własnej młodości reżysera. Ma to być dzieło szczególne, noszące cechy emocjonalnej spowiedzi.

„Po wielu próbach i długim namyśle mam już pewność, że przyszły film o Katyniu nie może stawiać sobie za cel odkrycia całej prawdy o tym wydarzeniu, gdyż została już ona dokonana zarówno w historycznym jak i politycznym aspekcie” – mówi w swoim przesłaniu do publiczności Andrzej Wajda – „Chciałbym by film był maksymalnie uniwersalny. Choć temat bierze się z konkretnej historii, tak naprawdę mówi o czymś ponadczasowym – wierność prawdzie jest fundamentem istnienia, bo w niezawodny sposób wyznacza pole wolności. Świadkami tej wolności są moje bohaterki, uosabiają one przy okazji los tysięcy okaleczonych wojną polskich matek, żon i córek.”

Do wspólnego tworzenia filmu reżyser zaprosił wielu znakomitych polskich aktorów. Pojawią się m.in.: Maja Ostaszewska, Artur Żmijewski, Maria Komorowska, Władysław Kowalski, Wiktoria Gąsiewska, Anna Radwan, Andrzej Chyra, Danuta Stenka, Joanna i Agnieszka Kawiorskie, Stanisława Celińska, Agnieszka Glińska, Magdalena Cielecka, Paweł Małaszyński, Antoni Pawlicki, Alicja Dąbrowska, Jakub Przebindowski. Do współpracy Wajda specjalnie zaprosił: Dorotę Segdę, Krzysztofa Globisza, Krzysztofa Kolbergera i Marka Kondrata.

Wśród realizatorów pojawiają się takie nazwiska jak: Paweł Edelman, Marek Rajca, Kamil Przełęcki, Małgorzata Fogel–Gabryś, Katarzyna Fukacz–Cebula i Michał Kwieciński. Za scenografię odpowiedzialna jest Magdalena Dipont, zaś kostiumy przygotowała Magdalena Biedrzycka.

Zdjęcia będą kręcone na terenie całego kraju, a przede wszystkim w Krakowie i w Warszawie. Premiera filmu planowana jest jesienią 2007 roku.

Andrzej Wajda na konferencji prasowej filmu /postmortem.netino.plAndrzej Wajda na konferencji prasowej filmu /postmortem.netino.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…