"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Dobry weekend Afflecka 1

Weekend w amerykańskich kinach można uznać za udany przede wszystkim z tego względu, iż frekwencja na seansach była wyższa, co widać wyraźnie na wynikach finansowych poszczególnych produkcji. Dwanaście najbardziej dochodowych obrazów zarobiło świetne 88,4 mln $, co jest równoznaczne ze wzrostem przychodów o nieco ponad 34 %. Liderem zestawienia Box Office USA została nowa produkcja Bena Afflecka pt. Miasto złodziei.

Kadr z filmu Miasto złodziei (2010)

Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem Box Office USA.

Kadr z filmu Miasto złodzieiKadr z filmu Miasto złodziei

Zgodnie z przewidywaniami analityków liderem zestawienia okazała się niezależna produkcja Bena Afflecka pt. Miasto złodziei. Produkcja studia Warner Bros na starcie zarobiła przyzwoite 23,8 mln $. Wynik może nie jest zaskoczeniem, ale dobre recenzje już tak. Projekt, który jest całkowicie autorską produkcją tego aktora zdobył blisko 93 % pozytywnych recenzji na serwisie RottenTomatoes, który zwykle takie produkcje traktuje dużo gorzej.
Dlatego też nie dziwi nas to, że praktycznie przez całą niedziele amerykańskie media starały się skontaktować z Affleckiem, który po kilku gorszych latach potrafił wrócić na szczyty. Dziś chwali się nie tylko jego świetne aktorstwo, ale również reżyserię, która z każdym kolejnym projektem jest coraz lepsze. A to oznacza, że każdy sympatyk gangsterskiego kina w Polsce może już z niecierpliwością oczekiwać tej produkcji.

Pozycję drugą zdobyła komedia romantyczna dla młodzieży pt. Easy A. Film, w którym główne role grają Emma Stone, Stanley Tucci oraz Cam Gigandet nieoczekiwanie zarobił bardzo dobre 18,2 mln $. Sukces jest tym większy, iż budżet tej dosyć niezależnej produkcji wynosił jedynie 8 mln $. Warto jeszcze dodać, że wielkim zaskoczeniem dla wszystkich są także bardzo dobre recenzje, które w przypadku tego gatunku zdarzają się niezmiernie rzadko (wynik na RottenTomatoes to 85 % pozytywnych recenzji). Czyżby powoli zaczynam się sezon oscarowy?

Kadr z filmu DevilKadr z filmu Devil

Na miejscu trzecim znalazła się kolejna nowość weekendu – horror pt. Devil. Pierwszy film z mrocznego cyklu filmów firmowanych przez M. Night Shyamalana zarobił przyzwoite 12,6 mln $. W przypadku tego gatunku wynik należy uznać za całkiem przyzwoity i oznaczający, że wciąż jest popyt na tego mroczne produkcje. Wszystkich jednak najbardziej ciekawi jak w kolejnych tygodniach potoczą się dalsze losy tego projektu. Otóż wielu analityków uważa, że może dojść do sporych spadków przychodów a początkowy sukces był możliwy głównie dzięki świetnej kampanii reklamowej.

Dopiero na pozycji czwartej znalazł się ubiegłotygodniowy lider zestawienia, trójwymiarowa produkcja pt. Resident Evil: Afterlife. Film Paula W.S. Andersona zanotowała spory spadek przychodów (nieco ponad 62 %). Zarobek z weekendu to 10,1 mln $, a więc łączne przychody wynoszą 43,9 mln $. Wynik całkiem niezły jak na tą serię filmów, która cieszyła się popularnością głównie wśród fanów gatunku.

Ostatnia nowość weekendu znalazła się dopiero na pozycji piątej. Chodzi o animację studia Lionsgate pt. Zakochany wilczek 3D. Obraz na starcie zarobił przeciętne 9,2 mln $, co dobitnie pokazuje, że temu studiu wiele jeszcze brakuje, aby móc konkurować z wielkimi na tym polu (DreamWorks i Disney/Pixar). I wydaje się, że nie chodzi tutaj o pieniądze a bardziej o pomysł na film. A tego w przypadku Lionsgate najbardziej brakuje.

Kadr z filmu TakersKadr z filmu Takers

Film Takers w ten weekend znalazł się na pozycji szóstej. Film Johna Luessenhopa zarobił 3,0 mln $ notując spadek przychodu na poziomie 47 %. Po czterech tygodniach obecności w amerykańskich kinach łączne przychody z tytułu sprzedaży biletów wynoszą bardzo dobre 52,3 mln $. Wrzesień jest, więc o wiele bardziej łaskawy dla filmowców niż letnie miesiące.

Kolejne dwie pozycje należą do następujących produkcji: Amerykanin (miejsce siódme i zysk z weekendu: 2,76 mln $) oraz Incepcja (pozycja ósma i zysk z weekendu: 2,01 mln $). Oba filmy radzą sobie w kinach całkiem nieźle. Niemniej jednak to produkcja Christophera Nolana zasługuje na spore uznanie. Wciąż spadek przychodów jest minimalny a łączne przychody wynoszą już 285,2 mln $.

Na miejscu dziewiątym znalazła się komedia kryminalna pt. Policja zastępcza. Projekt Adama McKay'a z udziałem Willa Ferrella i Marka Wahlberga radzi sobie w kinach bardzo dobrze. W weekend zdołał zarobić 2,0 mln $, a łączne przychody wynoszą już niezłe 115,4 mln $.

Pierwszą dziesiątkę zamyka tym razem Maczeta, tj. projekt wyprodukowany przez Roberta Rodrigueza a wyreżyserowany przez Ethana Maniquisa. Mimo udziału wielu znanych gwiazd (Robert DeNiro, Jessica Alba, Michelle Rodriguez) obraz nie radzi sobie w kinach tak dobrze jak wielu sądziło. W weekend zarobił 1,7 mln $, a producentom udało się dotychczas zarobić 24,3 mln $. Nie jest to wynik zły, ale też nie jest tak dobry jak niektórzy sądzili.

Kadr z filmu NiezniszczalniKadr z filmu Niezniszczalni

Na koniec warto jeszcze dodać kilka ciekawostek. Otóż w piątek film Niezniszczalni jako osiemnasta produkcja zdołała przebić magiczną granicę 100 mln $. Po weekendzie na koncie filmu jest już 101,0 mln $.
Inna ciekawostka dotyczy produkcji pt. Saga "Zmierzch": Zaćmienie. Otóż film Davida Slade'a jako czwarta produkcja zdołała zarobić więcej niż 300 mln $. Aktualnie na koncie tej produkcji znajduje się świetne 300,09 mln $. Jest to również największy wynik w historii całej tej serii.

A w przyszły weekend na ekranach amerykańskich kin pojawią się trzy nowości. Studio Warner Bros prezentuje animowaną produkcję Zacka Snydera pt. Legendy sowiego królestwa: Strażnicy Ga'Hoole. Powalczy z nim kontrowersyjna komedia dla nastolatków pt. The Virginity Hit oraz sequel słynnej produkcji Olivera Stone'a pt. Wall Street: Pieniądz nie śpi.

Poniżej przedstawiamy tabelkę z wynikami Box Office (MP – miejsce w poprzednim zestawieniu):

LP MP Tytuł filmu Weekend Liczba kopii Całość Tydzień
1 N Miasto złodziei $23,800,000 2’861 $23,800,000 1
2 N Easy A $18,200,000 2’856 $18,200,000 1
3 N Devil $12,584,000 2’809 $12,584,000 1
4 1 Resident Evil: Afterlife $10,100,000 3’209 $43,991,000 2
5 N Zakochany wilczek 3D $9,200,000 3’625 $9,200,000 1
6 2 Takers $3,000,000 2’139 $52,346,000 4
7 3 Amerykanin $2,756,000 2’457 $32,856,000 3
8 10 Incepcja $2,015,000 1’305 $285,178,000 10
9 6 Policja zastępcza $2,000,000 1’827 $115,431,000 7
10 4 Maczeta $1,700,000 1’704 $24,336,000 3
Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 4

Santanico

Mnie 1sze miejsce Afflecka nie dziwi a nawet bardzo cieszy.
Czekam na ten film i liczę na dobre gangsterskie kino.
Widać też po zwiastunach,że jego aktorstwo się poprawiło.
Ostatnio w "State of Play" jego warsztat mnie mile zaskoczył
a w "The Town" jest jeszcze lepiej.
A tak na marginesie – w "Maczecie" gra Michelle Rodriguez – taka fajna laseczka a nie jakiś Michael Rodriguez

Quagmire

Rotten Tomatoes to właśnie ostatni bastion wiarygodnej oceny filmów, pierwszy raz słyszę żeby "takie produkcje traktował gorzej". Nawet nie wiem o co chodzi.
Dość zaskakujący wynik Afflecka, na pewno pomogły mu świetne recenzje i wysoki poziom jego poprzedniego filmu Gone Baby Gone.

Trophy

Hm. Affleck na pierwszym miejscu. Ciekawe, muszę obejrzeć ten film. RottenTomatoes wcale nie jest takie złe. Oczywiście zdarzają się sytuacje, że nie zgadzam się kompletnie z ich ocenami, ale dobrze oceniają. Czasami ciężko ich od razu zrozumieć.

JohnnyDepp

RottenTomatoes gówno straszne ! ludzie imdb porpsujcie

Proszę czekać…