http://vimeo.com/mironkundzicz

Camerimage 2006. Złota Żaba w Konkursie Filmów Polskich dla Wojciecha Staronia 1

Zdobywcą głównej nagrody w Konkursie Filmów Polskich na CAMERIMAGE'2006 został film Plac Zbawiciela. Złota Żaba za zdjęcia trafiła w ręce autora obrazu w tym filmie – Wojciecha Staronia.

Jury konkursu, pod przewodnictwem Marka Rydella uznało zdjecia Staronia i sam film, za najlepszy spośród siedmiu startujących w zestawieniu obrazów [Palimpsest, Z odzysku, Co słonko widziało, Jasminum, Bezmiar sprawiedliwości, Chaos].

Wojciech Staroń / pisf.plWojciech Staroń / pisf.pl

Przypomnijmy, że konkurs filmów polskich CAMERIMAGE jest ewenementem w skali kraju. To jedyne zestawienie polskich produkcji oceniane wyłącznie przez zagranicznych filmowców. Zwycięstwo w tym konkursie jest tym bardziej ważne, że filmy polskie oceniają osoby, na co dzień tworzące w Hollywood i innych wielkich centrach filmowych. Pozwala to na realne ocenienie, czy dana produkcja ma szanse na odniesienie sukcesu na rynkach światowych.

JURY KONKURSU FILMÓW POLSKICH

MARK RYDELL — przewodniczący

Urodził się w 1934 roku w Nowy Jorku. Reżyser, aktor, producent. Studiował w Julliard School of Music. Zaczynał swoją karierę jako pianista jazzowy w Chicago i w Nowym Jorku. Zaczynał od grania w serialach, a jako reżyser zadebiutował w 1964 na Broadway’u. Pracuje kręcąc zarówno filmy fabularne, jak i seriale czy filmy dla TV. W jego dorobku znajdziemy takie tytuły jak: The Fox, The Reivers, The Cowboys, Cinderella Liberty, Harry and Walter go to New York, The Rose, The River, For the Boys, Intersection, James Dean, a także pokazywany na tegorocznym festiwalu — Even Money. W 1982 był nominowany do Oscara za film Nad złotym stawem. Aktorskie umiejętności prezentował ostatnio w filmie Woody?ego Allena Koniec z Hollywood.

LOUIS-PHILIPPE CAPELLE

Urodził się w 1956 w Kongo. W 1982 ukończył Insas w Brukseli (Belgijska Szkoła Filmowa). Zrealizował ponad 70 filmów fabularnych, dokumentalnych i seriali. Przez wiele lat współpracował z Olivierem Smoldersem. Owocem tej współpracy była Brązowa Żaba otrzymana w 2005 roku za film Black Night. Robił zdjęcia także do Sur le Mont Josaphat, Achterland, Afghanistan — the time of the woman, Black Island, Osveta, Pardon, Cupidon, Innocence abroad i wiele innych.

MANUEL ALBERTO CLARO

Urodził się w 1970 roku. W 1994 ukończył Institutto Europeo di Design w Mediolanie. Za film Rekonstrukcja otrzymał nagrodę Camera d’Or w Cannes w 2003 roku, a także Brązową Żabę w 2004. Za film Allegro otrzymał nagrody Duńskiej Akademii Filmowej. Najnowszą produkcją Manuel Alberto Claro jest film Weapons, którego premiera odbędzie się w przyszłym roku.

Jury Konkursu Filmów Polskich / pisf.plJury Konkursu Filmów Polskich / pisf.pl

ROBBIE GREENBERG

Urodził się w Nowym Jorku. Uczestniczył w realizacji takich filmów jak Słodkie marzenia, Fasolowa Wojna, Uwolnic orkę, W rytmie Hip-Hopu. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in.: Emmy w kategorii Outstanding Cinematography za Winchell (1999) i za Introducing Dorothy Dandridge (2000). Amerykańskie Stowarzyszenie Operatorów nagrodziło go kilkukrotnie za wybitne osiągnięcia operatorskie. Jest autorem zdjęć pokazywanego w tym roku na Camerimage filmu Even Money.

DICK POPE

Urodził się w 1947 roku w Wielkiej Brytanii. Karierę operatorską rozpoczął od kręcenia dokumentów na całym świecie. W 1990 rozpoczęła się jego długoletnia współpraca z Mike?em Leighem, z którym zrealizował Życie jest słodkie. Pracował również z wieloma innymi reżyserami między innymi z Barrym Levinsonem czy z Johnem Saylesem. W 1996 roku zdobył Złotą Żabę na festiwalu Camerimage za film Sekrety i kłamstwa, a w 1999 — kolejną Złotą Żabę, tym razem za duet operator-reżyser z Mike’em Leighem. W 2004 roku po raz trzeci został wyróżniony na Camerimage — za film Vera Drake.

pisf.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…