Fenomen Prison Break

W Polsce miliony widzów czekają na 13 odcinek serialu a w USA na trzeci sezon. Na czym polega fenomen serialu?.

Wentworth Miller, filmowy Michael Scofield spędza czas w Korei. Podczas jednego z wywiadów dla lokalnej telewizji odpowiada na pytanie o ideał kobiety. Opisuje jakie cechy powinna mieć a na koniec dodaje, że uwielbia kobiece włosy – publiczność w studiu szaleje. Później przy piskach i wrzaskach fanek Went śpiewa Happy Birthday to Korea!!. Na koniec zostaje zasypany pluszowymi misiami.

fox.comfox.com

Mało znany aktor, który miał zostać bankierem, dzięki roli w serialu Skazany na śmierć stał się jednym z najpopularniejszych aktorów na świecie. Wentworth Miller zamienił role drugoplanowe i scenki w teledyskach Mariah Carey na wielką międzynarodową karierę. Na jego cześć w Polsce powstają strony internetowe. Na jednej z nich ( wentworth.pl) fanki wyrażają swój podziw: klaudysia – …mmm…o takim facecie mozna tylko pomarzyc…nie ma dnia w ktorym nie gadalabym z moimi przyjaciolkami o Prison Break a w szczegolnosci o serialowym Michaelu Scofield (pisownia oryginalna). W serwisie fotka.pl jest 18 specjalnych klanów poświęconych aktorowi a największy liczy 8406 osób. Klan serialu jest jednym z najpopularniejszych, bo ma 36985 członków.

Magii serialu uległ nawet ogólnopolski Dziennik, który 2 kwietnia przedrukował informacje z jednego z portali internetowych, że Wentworth Miller przyjedzie do Polski w maju. Trudno porównać, która informacja wywarła większe wrażenie – radość z przyjazdu, czy rozgoryczenie, kiedy okazało się, że był to tylko żart a Dziennik zanotował wielką wpadkę.

Pierwszy odcinek serialu w telewizji Polsat obejrzało około 7 milionów ludzi. Udział w rynku w grupie wiekowej 4+ wyniósł średnio 38%, a w grupie 16-49 aż 46,18%. W najbliższą niedzielę będziemy mogli obejrzeć 13 odcinek.

Można już teraz powiedzieć o sukcesie serialu, bo widać, że w Polsce coraz częściej w autobusach, pubach słychać dyskusje na temat losów więźniów z Fox River. Pomimo ostrej konkurencji w paśmie ze strony, chociażby Tańca z gwiazdami, nadal utrzymuje się bardzo dobra oglądalność, chociaż serialu nie ogląda już tak dużo ludzi jak pierwsze odcinki.

Od niedawna można kupować serial na DVD. Pierwsza płyta z 4 pierwszymi odcinkami trafiła do sprzedaży 3 kwietnia i kosztowała 19,99 zł. Kolejne odcinki będą się ukazywały cyklicznie do czerwca i razem będzie 6 płyt. Komentarze audio oraz sceny alternatywne, usunięte będą na pewno dużą atrakcją dla miłośników serialu.

Tymczasem 8 maja, na rynek amerykański trafi książka Paul'a Ruditis'a pt. Prison Break: The Classified FBI Files. Będziemy mogli w niej znaleźć m.in. : pełne opisy skazanych, plany więzienia Fox River, materiały z dysku twardego Michaela Scofielda, ktory wyrzucił do wody, informacje dotyczące konspiracji i sprawy Lincolna Burrowsa oraz wyjaśnienie tajemniczych tatuaży. Wszystko za jedyne $19.95 za 192 strony.

fox.comfox.com

Filmów, gdzie akcja dzieje się w więzieniu było co najmniej kilka bardzo dobrych. Trudno porównać serial do takich produkcji jak: Zielona mila czy Skazani na Shawshank. Przystojnych aktorów na ekranach kin nie brakuje. Teorie spiskowe na najwyższych szczytach władzy rozwiązywał już nawet Mel Gibson w filmie Teoria spisku. Serial ma jednak swój klimat i skomplikowaną fabułą, nagłymi zwrotami akcji potrafi hipnotyzować widza. Ciekawe kreacje aktorskie, które na pewno nie byłyby możliwe bez dobrego scenariusza sprawiają, że widz zaczyna żyć losem bohaterów.

W Stanach tydzień temu wyemitowano ostatni odcinek drugiego sezonu. W Polsce widzom zostało jeszcze 10 pierwszego i 22 drugiego. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić, że po pierwszym sezonie serial został zdjęty z anteny. Jak mówi Wentworth Miller w jednym z wywiadów: Nie ma tu czego ukrywać. Prawda jest bolesna, po prostu zdjęli nasz serial z ramówki. Siedzę sobie na kawie z kolegą i dostaję SMS od mojego menadżera Zdjęli serial. Brak jakichkolwiek wyjaśnień, po prostu koniec. Ta decyzja została podjęta przez człowieka, którego nikt nie widział. Jednak wróciliśmy. Jestem wdzięczny Bogu, bo wciąż mam pracę.

Trzeci sezon w stacji Fox jest zapowiedziany na 28 sierpnia i wtedy widzowie za oceanem znowu zasiądą przed telewizorami żeby śledzić losy swoich bohaterów. Kiedy zobaczymy go w Polsce na razie nie wiadomo, ale miejmy nadzieję, że nie będziemy musieli długo czekać. Najnowsze informacje można znaleźć na takich stronach jak: prison.pl, prisonbreak.org.pl, prisonbreak.int.pl, prisonbreak.xon.pl. Już w najbliższą niedzielę o godz. 20.00 zapraszam do Polsatu. Lincoln Burrows ma już tylko 36 godzin. Tytuł odcinka End Of The Tunnel rodzi tylko jedno pytanie. Czy Lincoln zobaczy światełko w tunelu a misja Michaela się nie powiedzie. Kto jeszcze nie miał okazji stać się fanem serialu będzie miał szansę już za kilka dni. Uwaga serial potrafi uzależnić.

Wyniki oglądalności serialu Skazany na śmierć w Polsacie.

<table border=0 height=195 width=391>

Nr odcinka

Widzów 1. Pilot

6 943 808 2. Allen

6 942 087 3. Cell test

6 343 237 4. Cute Poison

5 927 375 5. English, Fitz or Percy

5 340 458 6. Riots, Drills and the Devil, Part 1

6 055 410 7. Riots, Drills and the Devil, Part 2

5 182 720 8. The Old Head

4 543 678 9. Tweener

4 744 473 10. Sleight of Hand

4 178 008 11. And Then There Where 7

4 081 947 Dane według: AGB Nielsen Media Research