Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Kolejny polski akcent na Sundance - owacja na stojąco! 3

Polski akcent w Sundance – Niewinne – film z Agatą Kuleszą i Agatą Buzek w reżyserii Anne Fontaine (Coco Chanel) wyróżniony przez Vogue Magazine. „Olśniewająco piękny”. „Każdy kadr mógłby być obrazem”.

Od prawej: Agata Buzek i Agata Kulesza. Fot. Anna Włoch

Pisałem w zeszłym tygodniu o świetnie przyjętych na festiwalu filmów niezależnych w USA Córkach dancingu (tutaj), ale to nie jedyny polski akcent w Sundance, który zrobił wrażenie zarówno na widzach, jak i na jurorach. Mowa tutaj o najnowszym filmie Anne Fontaine (autorki m.in. Coco Chanel) pt. Niewinne – produkcji funkcjonującej dotychczas pod tytułem „Agnus Dei”. Oparty na prawdziwej historii film został zaprezentowany w pozakonkursowej sekcji Premieres. Zrealizowany w całości w Polsce obraz, z udziałem znakomitych polskich aktorek (m.in. Agaty Kuleszy, Agaty Buzek, Joanny Kulig i Anny Próchniak), znalazł się w rankingu 10 najważniejszych filmów Sundance według Vogue Magazine. Zyskał też przychylność krytyków, chwalących „hipnotyzującą rolę Agaty Buzek” (hollywoodreporter.com); „olśniewające piękno” i „malarskość kadrów, z których każdy mógłby być obrazem” (christianitytoday.com). Poruszające Niewinne trafią do polskich kin 11 marca.

Dziennikarze podkreślają, że film już został uznany za jeden z ciekawszych obrazów festiwalu. Publikujący na oficjalnej stronie festiwalu swoje recenzje Eric Hynes, napisał, że część widzów narzekała, że film Anne Fontaine będą musieli oglądać z napisami. Jednak po projekcji ta sama widownia nagrodziła obraz owacją na stojąco.

Przybliżmy więc nieco fabułę filmu. Tuż po drugiej wojnie światowej francuski Czerwony Krzyż prowadzi akcję repatriacji i gromadzi swoich obywateli w szpitalu. Wśród lekarzy jest młodziutka Matylda Beaulieu (w tej roli wschodząca gwiazda francuskiego kina Lou de Laâge). W szpitalu zjawia się siostra z oddalonego o kilka kilometrów klasztoru i błaga o pomoc dla umierającej kobiety. Problemem jest poród jednej z zakonnic… Okazuje się, że siostry padły ofiarą zbiorowego gwałtu dokonanego przez czerwonoarmistów. Matylda chce sprowadzić pomoc, lecz Matka Przełożona (Agata Kulesza) chce za wszelką cenę ukryć tajemnicę, żeby uniknąć skandalu. Witana przez zakonnice z nieufnością Matylda, wkracza w nieznany sobie świat i zaprzyjaźnia się z siostrą Marią (Agata Buzek). Razem odkryją przerażającą prawdę, ukrytą za murami klasztoru…

Mamy dla Was obszerną galerię fotosów autorstwa Anny Włoch z tej francusko-polskiej produkcji:

Najciekawsze jest to, że historia przedstawiona w filmie została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

- Byłam głęboko poruszona, kiedy poznałam tę historię – mówiła podczas 13. edycji ToFIFEST Anne Fontaine. – To niesamowity łańcuch wydarzeń, który umożliwił spotkanie młodej francuskiej lekarki i polskich zakonnic, usiłujących zachować wiarę w sytuacji ekstremalnej przemocy, tak fizycznej jak i psychicznej. Akcja filmu rozgrywa się w Polsce po koniec II wojny światowej, a to co się dzieje za murami odizolowanego klasztoru rzuca szczególne światło na całą rzeczywistość. Pokazuje, jak żarliwa solidarność kobiet może wyprowadzić je z ciemności.

Na planie Niewinnych: Lou de Laâge, Agata Kulesza i Anne Fontaine, fot. Anna Włoch

Anne Fontaine zadebiutowała w 1993 roku filmem „Les Histoires d’amour finissent mal… en général”, za który otrzymała prestiżową Nagrodę Jeana Vigo. Cztery lata później jej Nettoyage à sec zdobył nagrodę za scenariusz na festiwalu w Wenecji. Po raz kolejny zwróciła uwagę krytyki i publiczności filmami Nathalie… i Dziewczyna z Monaco, które w przewrotny sposób krytykowały mieszczańskie zakłamanie, wyśmiewając się z dwulicowości obyczajowej Francuzów. Wielkim międzynarodowym sukcesem Fontaine była superprodukcja Coco Chanel z Audrey Tautou, opowiadająca losy legendarnej projektantki. W 2013 roku zrealizowała kontrowersyjne Idealne matki z Robin Wright i Naomi Watts. Świetnie czuje się w kinie gatunków, jak również w odważnych obyczajowo dramatach. Jej filmy koncentrują się na świecie kobiet – analizie ich złożonych motywacji, odkrywaniu namiętności, fascynacji i tajemnic. Jej najnowszy film będziemy mogli zobaczyć w polskich kinach od 11 marca 2016 roku.

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…