Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Marian Kociniak nie żyje. Zmarł w wieku 80 lat 6

Znakomity aktor teatralny i filmowy zmarł 17 marca w wieku 80 lat. Zaledwie miesiąc temu pożegnał żonę, z którą przeżyli razem ponad 50 lat.

Marian Kociniak jako Franek Dolas w Jak rozpętałem drugą wojnę światową (1969)

Marian Kociniak był absolwentem warszawskiej PWST. W latach 1959-2009, czyli całe zawodowe życie związany był z warszawskim Teatrem Ateneum.

Epizodem w słynnych Niewinnych czarodziejach Andrzeja Wajdy rozpoczął karierę filmową. W swoim dorobku miał kilkadziesiąt ról filmowych, ale najbardziej znanymi jego kreacjami pozostaną role Franka Dolasa w Jak rozpętałem drugą wojnę światową oraz Murgrabiego w serialu Janosik. Po raz ostatni na ekranie wystapił przed trzema laty w serialu Głęboka woda.

Znakomity aktor często występował też w spektaklach Teatru Telewizji, z których na szczególne wyróżnienie z całą pewnością zasługuje Jego rola w "Igraszkach z diabłem". Grał też w Kabarecie Starszych Panów, w wieczorach kabaretowych Wojciecha Młynarskiego, a także w słynnych telewizyjnych rewiach Olgi Lipińskiej.

Przez wiele lat, wraz z Andrzejem Zaorskim, był też związany z radiowym magazynem 60 minut na godzinę. Wykonywana przez Mariana Kociniaka piosenka przez całe lata rozpoczynała program Powtórka z rozrywki na antenie Programu III Polskiego Radia.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…