Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Ruszył plebiscyt na najlepszy w historii polski film dokumentalny 2

Wybierz najlepszy polski dokument stulecia – 100/100. Epoka Polskiego Filmu Dokumentalnego. Ruszył plebiscyt na najlepszy w historii polski film dokumentalny.

Plebiscyt 100/100 ruszył 21 marca na stronie www.100100.pl, gdzie nie tylko można oddać swój głos, ale także obejrzeć w całości Złotą Dziesiątkę. Głosowanie zakończy się 5 kwietnia o godz. 23:59. Ogłoszenie zwycięzcy nastąpi podczas Otwarcia Przeglądu 100/100 już 6 kwietnia (środa) o godz. 19:00 w Kinie Kultura w Warszawie.

Plebiscyt jest częścią projektu 100/100. Epoka Polskiego Filmu Dokumentalnego, którego zwieńczeniem będzie przegląd ponad 100 najlepszych polskich dokumentów powstałych w ponad 100-letniej historii polskiego kina dokumentalnego. Projekcje przeglądu odbywać się będą w warszawskich kinach Kultura i Iluzjon, gdzie odbędą się także spotkania z twórcami i dyskusje. Wstęp na pokazy jest WOLNY.

Złota Dziesiątka to wybór najlepszych, zdaniem ekspertów, polskich filmów dokumentalnych. Ostatecznego wyboru, który z filmów jest najlepszym polskim dokumentem, dokonają internauci. Filmy można obejrzeć i zagłosować na stronie www.100100.pl, pokazane zostaną one również w trakcie Przeglądu obok stu innych dokumentów.

Do Złotej Dziesiątki zakwalifikowały się następujące tytuły:

1. Powódź, reż. Jerzy Bossak i Wacław Kaźmierczak, 1947

2. Muzykanci, reż. Kazimierz Karabasz, 1960

3. Rodzina człowiecza, reż. Władysław Ślesicki, 1966

4. Elementarz, reż. Wojciech Wiszniewski, 1976

5. Siedem kobiet w różnym wieku, reż. Krzysztof Kieślowski, 1978

6. Gadające głowy, reż. Krzysztof Kieślowski, 1980

7. Kilka opowieści o człowieku, reż. Bogdan Dziworski, 1983

8. Usłyszcie mój krzyk, reż. Maciej Drygas, 1991

9. Wszystko może się przytrafić, reż. Marcel Łoziński, 1995

10. Takiego pięknego syna urodziłam, reż. Marcin Koszałka, 1999

Wyboru Złotej Dziesiątki dokonali najważniejsi polscy eksperci w dziedzinie dokumentu: prof. dr hab. Marek Hendrykowski; red. Andrzej Bukowiecki; Krzysztof Gierat, dyr. Krakowskiego Festiwalu Filmowego; dr hab. Jadwiga Hučková; prof. dr hab. Mikołaj Jazdon; dr hab. Iwona Kurz; prof. dr hab. Tadeusz Lubelski; red. Maria Malatyńska, red. Anita Piotrowska; prof. dr hab. Mirosław Przylipiak; red. Tadeusz Sobolewski; red. Stanisław Zawiśliński. (Sylwetki ekspertów dostępne są na stronie wydarzenia).

Projekt 100/100 składa się z czterech części:

Część I – Plebiscyt publiczności

18 marca – 5 kwietnia 2016, godz. 23:59.

Na stronie www.100100.pl można dowiedzieć się wszystkiego na temat projektu 100/100, a przede wszystkim obejrzeć Złotą Dziesiątkę – wyselekcjonowany przez ekspertów zestaw najważniejszych polskich filmów dokumentalnych i zagłosować na swojego faworyta. Głosowanie na stronie trwa do godz. 23:59, 5 kwietnia (wtorek), a ogłoszenie wyników nastąpi podczas Otwarcia Przeglądu, 6 kwietnia, o godz. 19:00 w warszawskim Kinie Kultura.

Część II – Przegląd filmów

Kino Kultura, Kino Iluzjon, 6 – 7 kwietnia 2016.

Celem przeglądu jest zapoznanie młodej widowni z najbardziej wartościowymi filmami dokumentalnymi powstałymi od początku polskiej kinematografii. Pokazom kinowym towarzyszyć będą spotkania i dyskusje z twórcami.

Pośród zaprezentowanych dzieł znajdą się produkcje najbardziej cenionych polskich dokumentalistów takich jak: Jacek Bławut, Jerzy Bossak, Andrzej Fidyk, Kazimierz Karabasz, Marcin Koszałka, Grzegorz Królikiewicz, Marcel Łoziński, Maciej Drygas.

Na uwagę zasługują także filmy twórców nie kojarzonych z kinem dokumentalnym, jak chociażby – Agnieszki Osieckiej, a także mniej znane realizacje cenionych dziś fabularzystów m.in. Wojciecha J. Hasa, Jerzego Hoffmana, Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Munka czy Marka Piwowskiego.

W spotkaniach z publicznością wezmą udział m.in.: Jacek Bławut, Bogdan Dziworski, Marcin Koszałka, Marcel i Paweł Łozińscy czy Andrzej Papuziński.

Przegląd otworzy 6 kwietnia o godz. 19:00 w Kinie Kultura prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski.

Część III – Panel naukowy i ogłoszenie wyniku Plebiscytu 100/100

Kino Kultura, 6 kwietnia godz. 19:00.

W Kinie Kultura pierwszego dnia Przeglądu, tuż po jego otwarciu odbędzie się Panel naukowy na temat stanu obecnego i strategii rozwoju polskiego dokumentu. W dyskusji wezmą udział twórcy i eksperci.

Część IV – Katalog dokumentów

Wersja drukowana lub e-katalog do pobrania z www.100100.pl.

Dwujęzyczny polsko-angielski Katalog 100/100 będzie pierwszym tego rodzaju kompendium wiedzy o polskim kinie dokumentalnym. Dostępny będzie bezpłatnie zarówno w wersji drukowanej, jak i formie pliku do pobrania ze strony www.100100.pl. Katalog będzie zawierać opisy wszystkich prezentowanych w czasie przeglądu polskich filmów dokumentalnych wraz z fotosami oraz teksty historyczne ekspertów.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Wytwórnia Filmów Oświatowych i Filmoteka Narodowa. Wydarzenie jest współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

Sebioslaw 2016-03-27

Na stronie nie ma opcji oddania głosu. Tak czy siak raczej pojawię się 6 i 7 kwietnia w Warszawie.

miodzik Sebioslaw 2016-03-27

@Sebioslaw Plebiscyt—> obejrzyj film—→ zagłosuj – wszystko intuicyjne, nie wiem jakeś tego nie zauważył ;)

Sebioslaw miodzik 2016-03-31

@miodzik Taki plebiscyt to jakiś pic na wodę. Stosując proste triki, mogę w ciągu 15 minut oddać z jednego kompa z wielu IP ponad 300 głosów na dany film ;-)
Ale dobra, niech będzie, że jest :-)

Proszę czekać…