Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Film Łozińskiego najlepszym polskim filmem dokumentalnym stulecia 1

Dokument Wszystko może się przytrafić w reżyserii Marcela Łozińskiego otrzymał tytuł "Najlepszy Polski Film Dokumentalny Stulecia" w internetowym plebiscycie publiczności, który towarzyszy przeglądowi 100/100. Epoka Polskiego Filmu Dokumentalnego.

Przegląd ponad 100 najlepszych polskich dokumentów powstałych w ponad 100-letniej historii polskiego kina dokumentalnego odbywa się w dniach 6-7 kwietnia 2016 w warszawskich kinach Kultura i Iluzjon. Wstęp na pokazy jest WOLNY.

Wyboru Złotej Dziesiątki dokonali najważniejsi polscy eksperci w dziedzinie dokumentu: prof. dr hab. Marek Hendrykowski; red. Andrzej Bukowiecki; Krzysztof Gierat, dyr. Krakowskiego Festiwalu Filmowego; dr hab. Jadwiga Hučková; prof. dr hab. Mikołaj Jazdon; dr hab. Iwona Kurz; prof. dr hab. Tadeusz Lubelski; red. Maria Malatyńska, red. Anita Piotrowska; prof. dr hab. Mirosław Przylipiak; red. Tadeusz Sobolewski; red. Stanisław Zawiśliński. Z tejże Złotej Dziesiątki internauci wybrali dokument Wszystko może się przytrafić w reżyserii Marcela Łozińskiego (Studio Filmowe Kalejdoskop/TVP, 1995), który otrzymał tytuł "Najlepszego Polskiego Filmu Dokumentalnego Stulecia".

Kadr z filmu Wszystko może się przytrafić, fot. Studio Filmowe Kalejdoskop

W filmie Wszystko może się przytrafić sprawy społeczne schodzą na dalszy plan. Marcel Łoziński porusza tematy egzystencjalne, dotyczące jednostki. Bohaterem jest mały chłopiec (syn reżysera – Tomek). Chłopiec jest szczęśliwy i ciekawy świata. Jeździ po parku na hulajnodze i bez barier kontaktuje się z przypadkowymi ludźmi. Chłopiec tworzy wokół siebie naturalną aurę, której brakuje w codziennych relacjach międzyludzkich. Zadaje pytania wprost, np. "Ile będziesz jeszcze żył?", "Co byś zrobił, gdybyś się jeszcze raz urodził?". Ludzie chętnie odpowiadają. Opowiadają chłopcu, co im leży na sercu. Tomek powtarza, że wszystko może się przytrafić "można czasem nawet znaleźć malutkiego dinozaura", ale jak dodaje "zdarza się to bardzo rzadko".

Marcel Łoziński – jeden z najbardziej znanych i docenianych na świecie dokumentalistów polskich. Absolwent wydziału reżyserii PWSFTViT w Łodzi (1971). Od 1995 roku członek Amerykańskiej Akademii Filmowej. Od czterech lat kieruje kursem dokumentalnym w Szkole Wajdy. Prowadził Dragon Forum – międzynarodowe warsztaty filmu dokumentalnego i pitching. Nominowany do Oscara za film dokumentalny 89 mm od Europy (1994). W 2016 roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym otrzymał prestiżową nagrodę Smoka Smoków za całokształt twórczości.

Więcej o samym Przeglądzie znajdziecie w artykule: Ruszył plebiscyt na najlepszy w historii polski film dokumentalny lub na stronie www.100100.pl

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…