Zamieszanie wokół Katynia 0

Wyjaśniają się wątpliwości, jakie wywołał autor recenzji do filmu Katyń zamieszczonej we włoskiej gazecie ekonomicznej Il Sole 24 ore.

Autor wyrażał w niej zdziwienie, że wspaniały film Andrzeja Wajdy został odrzucony przez komisję selekcyjną festiwalu w Wenecji 2007. Informacja została powielona przez PAP, co wywołało prawdziwą burzę w polskich mediach.

Kadr z filmu Katyń 2007Kadr z filmu Katyń 2007

Polski Instytutu Sztuki Filmowej w dniu dzisiejszym rozwiał, jednak wszystkie wątpliwości. Światowa premiera planowana jest na rok 2008 i dlatego film nie był zgłaszany do żadnych festiwali. Film Katyń nie mógł, więc być odrzucony, bo nigdzie nie był zgłoszony. Dziwi jednak druga część wypowiedzi PISF, który boi się, że dyskusja nad filmem odnośnie festiwalu w Wenecji może zaszkodzić karierze filmu na świecie. Przecież, nie od dziś wiadomo, że filmy o których się dużo mówi a w dodatku mówi pochlebnie ściągają do kin tłumy ludzi. My mamy nadzieję, że już wkrótce kolejni włoscy krytycy będą zastanawiali się, dlaczego tak dobry film został pominięty, a w przyszłym roku Andrzej Wajda odbierze zasłużone nagrody.

Film Katyń można oglądać w polskich kinach od 21 września.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…