Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Ile jest warte jedno ludzkie życie? Koreański Tunel w kinach 2

Od dziś na ekranach naszych kin pojawił się południowokoreański thriller zatytułowany Tunel. Prezentujemy polską zapowiedź filmu.

Jung-woo Ha w thrillerze Tunel, fot. MAYFLY.

Kino katastroficzne jest poza Hollywoodem (gdzie zostało wyeksploatowane do cna) rzadkością. Koreańczycy jako nieliczni sięgają po ten efektowny i kosztowny gatunek; co więcej, robią to ze znakomitym efektem. Duży budżet, pozwalający wiarygodnie przedstawić katastrofę, oraz liczne scenariuszowe niespodzianki nie przesłaniają tu ludzkiego dramatu i ważnego przesłania.

Obraz jest ekranizacją powieści „Tunnel” Jae-won So, która cieszy się dużą popularnością w Korei Południowej. Pomimo prostego w treści, wydawałoby się, scenariusza – obraz zaskakuje zwrotami akcji i z minuty na minutę buduje coraz większe napięcie.

Dealer samochodowy Jeong-soo wyrusza na urodziny swojej córki. Podczas drogi wjeżdża w tunel, który niespodziewanie się zawala. Zdesperowany mężczyzna próbuje uwolnić się spod gruzów. Na miejsce wypadku rusza ekipa ratunkowa, a akcję poszukiwawczą śledzi w napięciu cały kraj. Operacja ratunkowa przedłuża się, a Jeong-soo traci wiarę w to, że ktoś zamierza mu pomóc…

Kadr z filmu Tunel, fot. MAYFLY.

Historia Jeong-soo nie tylko opowiada o mierzeniu się człowieka z siłami natury, ale skłania również do refleksji nad istotą życia pojedynczej jednostki w dobie współczesnego świata. Jest to opowieść o pokonywaniu własnych barier, ogromnej sile przetrwania oraz odnajdywaniu własnego człowieczeństwa w sytuacji kryzysowej.

Reżyserowany przez Seong-hoon Kima (twórcę znakomitego policyjnego thrillera A Hard Day) Tunel jest więc nie tylko ekscytującym zapisem walki o przetrwanie, ale także dobitnym oskarżeniem pod adresem polityków kraju, którego mieszkańcy wciąż nie otrząsnęli się po tragedii promu Sewol.

Katastroficzny film o mężczyźnie uwięzionym w zawalonym tunelu górskim stał się wielkim przebojem kasowym i odczytywany był jako trafna metafora niesprawnego aparatu państwowego.

Dal-su Oh w filmie Tunel, fot. MAYFLY.

Ten dzień zaczął się dla Lee Jung-soo (Jung-woo Ha) bardzo dobrze – właśnie ubił złoty interes i wraca do domu, na tylnym siedzeniu wioząc urodzinowy tort dla ukochanej córeczki. Droga prowadzi przez nowo otwarty, wydrążony w górze tunel, który, pech chce, zawala się z hukiem. Bohatera przysypują tony kamieni i elementów wadliwej konstrukcji. Uchodzi co prawda z życiem, ale zostaje sam w ciemnościach i beznadziei, z niewielkim zapasem wody oraz wciąż działającym telefonem.

Rozpoczyna się dramatyczny wyścig z czasem. Gdy na miejscu pojawia się ekipa ratownicza ze zdeterminowanym Dae-kyoungiem na czele (Dal-su Oh, weteran koreańskiego kina, występujący m. in. w Oldboyu Chan-wook Parka) wydaje się, że Jung-soo zostanie lada chwila uwolniony. Na zewnątrz czeka już żona (Doona Bae, znana polskim widzom z Host: Potwór Joon-ho Bonga), dziesiątki reporterów i czołowi politycy kraju. Ale czy rzeczywiście decydenci zrobią wszystko co się da, aby wydostać Jong-soo? Gdzie kończy się troska o ludzie życie, a zaczyna walka o słupki wyborczych sondaży czy o sensacyjny materiał? Ile jest warte jedno ludzkie życie?

Tunel wchodzi od dziś, 17 listopada 2017 roku na ekrany polskich kin. Poniżej prezentujemy polski zwiastun południowokoreańskiego thrillera:

Źrodło: Mayfly

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…