Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

Recenzja: Liga Sprawiedliwości 1

Kino o superbohaterach coraz częściej sięga po autoironię, nie wypina dumnie piersi, czy referuje wyłącznie poważnych zdań o ratowaniu świata – bawi się konwencją. Liga Sprawiedliwości też by tak chciała narracyjnie być przekorna, gibka, z rozmachem, ale nie nieznośną emfazą. Jednak jak wszyscy wiemy, chcieć to nie znaczy móc. A Liga Sprawiedliwości może wiele i też tym się chwali, ale zapomina o zrobieniu chociażby przyzwoitego kina. Tworzy za to coś niesamowicie nieznośnego, wtórnego. Porównywalne do sytuacji opowiadania w nowym towarzystwie historii bez puenty lub żartu przy pełnym stole ludzi, który nikogo nie rozśmieszy.

Światu oczywiście zagraża niebezpieczeństwo – niezbędny składnik do stworzenia historii. Bruce Wayne werbuje postaci ze specjalnymi zdolnościami, by wspólnie stanąć naprzeciw zagrożenia dla świata, jakim jest Steppenwolf. To bohater otumaniony potrzebą zniszczenia świata, wprowadzenia swojej mrocznej wizji rzeczywistości, żądny panowania. Oczywiście zegar tyka, a do kolejnych drzwi puka Bruce. W wyniku jego oferty nie do odrzucenia, poważnych zdań o obowiązku wobec świata i posiadania nadludzkich zdolności nie bez powodu, nasza Liga to Wonder Woman, zagubiony i nieznający swoich możliwości oraz niemający smaków na pozostanie bohaterem Flash, najbardziej niepokorny Aquaman i brzydzący się z początku swoimi zdolnościami, które go odhumanizowały, Cyborg.

Liga Sprawiedliwości gra nierówny takt na dwa, bardzo prostacko – albo jest akcja o wielkiej intensywności i nasyceniu, ale wcale niekreatywna, tylko rozrzutna w tempie i piętrzeniu się ilości „zabawek”, albo następuje moment odsapnięcia (dla samej produkcji, bo nie jest w formie w ogóle) i mamy dialogi, które są zbudowane konwencjonalnie – od przypomnienia po raz dziesiąty o tym co bohaterowie mają zrobić WAŻNEGO DLA LUDZKOŚCI, po wyrzuty sumienia Batmana wobec Supermana. Te dialogi też są nieustannie wypowiadane z brodą wysoko podniesioną i wprowadzanie momentów humorystycznych, które mają rozluźniać atmosferę, pokazywać dystans, wypadają sztucznie i niezmiennie jest sztywno. W filmie bardzo szybko czuć brak pomysłu, fantazji i umiejętności wyróżnienia się. Między bohaterami jest niesamowicie niezgrabna i udawana relacja, my z nimi przez to, nie nawiązujemy żadnej. Są skonstruowani na niesamowitych stereotypach, niechlujnie, bez zaangażowania się. Ich kostiumy są ciekawsze, niż to co pod nimi.

Wiele rzeczy dzieje się też tutaj za szybko, bez dbałości o detale, uzasadnień i jakiejś spójności w historii. Niestety ta produkcja jest w stopniu zaawansowanym podręcznikowa, od linijki, a próba zmiany tonu z odczytywania wielkich haseł z kartki przez bohaterów, kończy na przewidywalnych żartach, wprowadzanych w jakimś równym odstępie czasu niemalże.

To nie jest kino lekkie, ale nie jest to zaleta, to znaczy naprawdę – toporne, ciężkie, niewymagające myślenia. Liga Sprawiedliwości nie broni się niczym. Zupełnie nie ma jasnego punktu w tym spiętym kinie. Czuć zmęczenie w trakcie filmu i wręcz siłowe robienie scen – bo machina ruszała już z pustym bakiem. Nikt też, jak się zatrzymuje, to nie tankuje.

Jeżeli pada w filmie zdanie: Świat cię potrzebuje, to wiedz, że świat nie potrzebuje takiego kina. Liga Sprawiedliwości ma bardzo daleko do pierwszej, nie marząc nawet o ekstraklasie.

Ocena: 2/10

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 10

Redox

Pomijając film, zastanawia mnie taka rzecz. Wrzucacie czasami na główne newsy ( to ten dział wiadomości wyróżnionych, wyświetlających się na samej górze newsów) recenzje filmów, które w ciągu roku na portalach filmowych oceni góra 200 osób, a recenzje blockbustera, który jest na ustach większości portali i stron o tematyce związanej z filmem, już nie – jest dziwne.

Jestem w redakcji. Mógłbym zapytać na priv, ale myślę, że poza mną znajdą się użytkownicy, którym należałoby się odpowiedzieć na forum. Pozdrawiam

Bernadetta_Trusewicz Redox

@Redox Mówisz o sytuacji mającej miejsce nagminnie, czy zauważyłeś jeden przypadek (pojedyncze) i referujesz go teraz? To ja poczekam ze swojej strony (nie wiem jak reszta redakcji) na tych użytkówników.

Redox Bernadetta_Trusewicz

@Bernadetta_Trusewicz odpowiedziałaś pytaniem na pytanie. Użytkownicy się uaktywnili chociażby w postaci up/down-votingu przy poście, przynajmniej tych 3, należałoby ich uszanować.

Bercik022

Dzisiaj się wybieram i dużo jest podobnych recenzji więc trochę się obawiam. Do tego dużo głosów powiada, że efekty specjalne leżą w tym filmie a ja akurat wybieram się na imax :/

Bernadetta_Trusewicz Bercik022

@Bercik022 Byłam w IMAXIE też, płytkie również w formie wizualnej. Nawet tutaj się nie broni.

KubiQ

Czyli jest aż TAK źle? Czekamy na komentarze fanboyów DC, jak to Marvel przekupuje krytykę…

Bercik022 KubiQ

@KubiQ wróciłem i daje radę, Jak się człowiek wyłączy na tym filmie i podejdzie jak do dużego blockbustera to idzie się bawić na filmie, superman jest wreszcie jak powinien, flash jest zabawny jest nawet ok. Mała nadzieja, że kolejne produkcje będą już dużo lepsze.

gollum111 Bercik022

@Bercik022 takie nadzieje sa przy kazdym nastepnym filmie DC…

Bercik022 gollum111

@gollum111 nadzieja umiera ostatnia jak to mawiają :p

Asmodeusz Bercik022

@Bercik022 jakoś od poczatku nie byłem przekonay do tego filmu i choć zazwyczaj nie sugeruję sięopiniami i recenzjami to tym razem daruje sobie kino

Proszę czekać…