Piła powraca po raz czwarty 0

W tym tygodniu w kinach aż 6 nowych filmów, a wśród nich Piła IV i Motyl i skafander.

1. Butelki zwrotne

Kadr z filmu Motyl i skafander 2007Kadr z filmu Motyl i skafander 2007

Josef, wykładowca literatury na uniwersytecie, zauważa pewnego dnia, że nie rozumie swoich uczniów, a praca nie sprawia mu już radości. Decyzja o porzuceniu akademickiej kariery martwi jego żonę, która obawia się, że teraz humory małżonka będzie musiała znosić od rana do wieczora. Na szczęście Josef nie zamierza zostać nudnym emerytem. Wiele prób zmiany zawodu nie przynosi suk-cesu, np. pomysł, by zostać jedynym w Pradze kurierem rowerowym w wielu emerytalnym. Josef odnajdzie się dopiero gdy przyjmie posadę w… punkcie skupu butelek w supermarkecie.

2. Ciemność rusza do boju

Oparty na cenionym przez krytyków i wyróżnionym nagrodą Newberry cyklu powieści Susan Cooper film opowiada o Willu Stantonie – młodzieńcu, który dowiaduje się, że jest ostatnim z wojowników, którzy poświęcili się walce z Ciemnością. Wędrując tam i z powrotem w czasie Will odkrywa kolejne ślady prowadzące go do pojedynku z niewyobrażalną siłą. Kiedy Ciemność rusza do boju, przyszłość świata spoczywa w rękach Willa. Ciemność rusza do boju to produkcja 20th Century Fox i Walden Media, której premiera odbędzie się jesienią 2007 roku. Film wyreżyserował David L. Cunningham, zaś wyprodukował Marc Platt według scenariusza Johna Hodge?a na podstawie książek Susan Cooper.

3. Motyl i skafander

Prawdziwa, poruszająca i urzekająco piękna historia redaktora naczelnego francuskiego ELLE. Jean-Dominique Bauby w wieku 43 lat doznał paraliżu całego ciała. Posługując się jedynie powieką do komunikowania się ze światem i bliskimi pisze bestsellerową książkę o walce o sens życia. Bauby próbuje odtworzyć wspomnienia i opisać wszystkie aspekty swojego wewnętrznego świata – motyla uwięzionego w skafandrze bezwładnego ciała. Film wielokrotnie nagradzanych Oscarem twórców z zachwycającymi zdjęciami Janusza Kamińskiego. W roli głównej Mathieu Amalric.

4. Ostrożnie, pożądanie

Tobin Bell w Pile IV 2007Tobin Bell w Pile IV 2007

Szanghaj, 1942. Trwa japońska okupacja. Pani Mak, piękna i wytworna dama, wchodzi do kawiarni, wykonuje telefon i czeka. Wspomina, od czego wszystko się zaczęło… W 1938 roku widzimy tę samą kobietę, która jednak nie jest damą z wyższych sfer, lecz nieśmiałą dziewczyną o imieniu Wong Chia Chi. Na pierwszym roku studiów poznaje studenta Kuang Yu Min, założyciela kółka dramatycznego, którego celem jest podtrzymywanie patriotycznego ducha w narodzie. Wong staje się pierwszoplanową aktorką studenckiego teatru i odkrywa, że inspirowanie publiczności jest jej prawdziwym powołaniem. Wkrótce jednak Kuang ujawnia swój tajny plan wykonania wyroku na jednym z najbardziej wpływowych kolaborantów pracujących na rzecz Japończyków, panu Yee (Tony Leung). Każdy ze studentów będzie musiał odegrać swoją rolę w inscenizacji. Najważniejsza rola przypada Wong, która wcieli się w postać pani Mak, zdobędzie zaufanie pana Yee zaprzyjaźniając się z jego żoną (Joan Chen), a następnie nawiąże z nim romans. Wong ulega całkowitej przemianie w wyrafinowaną damę i wszystko przebiega zgodnie ze scenariuszem, do chwili gdy fatalne zrządzenie losu nie zmusza jej do ucieczki.

5. Piła IV

Okrutny Jigsaw i jego równie bezwzględna uczennica Amanda nie żyją. Zginęła również detektyw Kerry (Dina Meyer). Na wieść o jego śmierci agent Strahm (Scott Patterson) i agentka Perez (Athena Karkanis) przyjeżdżają do opustoszałego komisariatu policji, by pomóc detektywowi Hoffmanowi (Costas Mandylor) poskładać w całość tę przerażającą układankę. Wkrótce potem dowódca policyjnych sił specjalnych Rigg (Lyriq Bent), jedyny miejscowy oficer policji, który poznał metody działania Jigsawa (Tobin Bell), zostaje uprowadzony i zmuszony do udziału w wyczerpującej grze szaleńca. Ma jedynie 90 minut, by przejść zwycięsko przez serię diabolicznych pułapek…

6. Zaczarowana

Księżniczka Giselle (Amy Adams) zostaje usunięta przez złą królową Narissę (Susan Sarandon) z magicznego, animowanego świata Andalazji. A właśnie miała poślubić swego wymarzonego księcia Edwarda (James Marsden)! Giselle trafia do współczesnego Nowego Jorku i początkowo, przerażona całkowicie obcym jej światem, myśli tylko o tym, by powrócić do baśniowej krainy. Z czasem jednak zaczyna dostrzegać uroki rzeczywistości, zwłaszcza gdy poznaje sympatycznego prawnika, Roberta Philipa (Patrick Dempsey) i jego sześcioletnią córkę, Morgan (Rachel Covey). Tymczasem na Manhattan przybywa także Edward wraz z przyjaciółmi, by odnaleźć księżniczkę. Zła królowa też, rzecz jasna, nie próżnuje…

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…