Premiera Katynia w Rosji i na DVD 0

Katyń w Polsce 21 lutego na DVD a w Rosji 17 marca w kinach. Miejmy nadzieję, że z Oscarem!

Film Andrzeja Wajdy Katyń trafi 21 lutego do sprzedaży na płytach DVD – poinformowano na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie, na której omówiono także wrażenia po światowej premierze Katynia na festiwalu Berlinale.

Kadr z filmu Katyń 2007Kadr z filmu Katyń 2007

W konferencji wzięli udział m.in.: reżyser Andrzej Wajda, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz oraz aktorzy, którzy zagrali w Katyniu – Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka i Maja Ostaszewska.

Zdaniem ministra Zdrojewskiego fakt, że na światową premierę Katynia przybyła kanclerz Niemiec Angela Merkel może być dowodem na to, że mamy do czynienia z dziełem ważnym, wybitnym, istotnym z punktu widzenia międzynarodowego. Zdrojewski podkreślił, że prezentowanie Katynia zagranicą to lekcja historii, lekcja patriotyzmu, okazja do promocji polskich osiągnięć artystycznych, a także tego, z czego Polska słynęła – wielkiej odwagi i poświęcenia.

Andrzej Wajda cieszył się z dobrego przyjęcia, jakie zyskał w Berlinie Katyń. Reżyser powiedział, że udzielił tam na temat tego filmu wielu wywiadów. Według Agnieszki Odorowicz, Katyniem zainteresowały się na Berlinale wszystkie ważniejsze telewizje oraz gazety europejskie i amerykańskie.

Od 21 lutego film Katyń będzie można kupić w polskich sklepach na płytach DVD.

Jako pierwsze do sprzedaży trafi wydanie jednopłytowe – z audiodeskrypcją dla niewidomych, napisami angielskimi i napisami dla niesłyszących. W dołączonych do filmu materiałach dodatkowych znajdą się np. przesłanie reżysera, zwiastun kinowy i galeria zdjęć.

Andrzej Wajda / pisf.plAndrzej Wajda / pisf.pl

Tydzień później, 28 lutego, do sprzedaży trafi edycja specjalna filmu Katyń – dwupłytowa. Jedna płyta zawierać będzie film (również z audiodeskrypcją, napisami angielskimi i napisami dla niesłyszących) oraz materiały dodatkowe; druga – m.in. nakręcone sceny, które ostatecznie nie znalazły się w filmie.

6 marca do sprzedaży trafi film Katyń w formacie HD-DVD, z napisami angielskimi. Dystrybucją wszystkich tych płyt w Polsce zajmie się firma TiM Film Studio.

Z kolei 22 lutego na półki polskich księgarń – oraz do księgarni internetowej Amazon.com – trafi anglojęzyczne wydanie albumu poświęconego filmowi Katyń. Opublikuje je Wydawnictwo Prószyński i S-ka. Polska wersja tego albumu ukazała się 4 września.

Obok tekstu reżysera, w albumie znalazły się fotografie i kadry z planu filmowego, zrobione przez Piotra Bujnowicza, a także kalendarium zbrodni katyńskiej opracowane przez Andrzeja K. Kunerta.

Wersja angielska albumu będzie zaprezentowana na brytyjskiej premierze filmu Katyń w British Film Institute w Londynie w kwietniu – poinformowała Iwona Pacholec z Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Na poniedziałkowej konferencji producent Katynia Michał Kwieciński był dopytywany przez dziennikarzy, czy po dystrybucji w polskich kinach film odniósł sukces finansowy. Film zbliża się do zwrotu, ale jeszcze się nie zwrócił – odparł Kwieciński.

Na 17 marca zaplanowano premierowy oficjalny pokaz filmu Katyń Andrzeja Wajdy w Moskwie – poinformowała w poniedziałek dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) Agnieszka Odorowicz.

Łącznie w marcu odbędą się w Moskwie trzy oficjalne pokazy Katynia: pierwszy 17 marca, a kolejne dwa w dniach 18 i 19 marca – zapowiedziała Odorowicz.

Jak wyjaśniła, każdy z pokazów przeznaczony będzie dla innego środowiska. Premierowy m.in. dla ważnych osób w Moskwie, drugi, organizowany przez Memoriał (rosyjską organizację pozarządową dokumentującą zbrodnie komunistyczne – PAP) dla osób związanych z opozycją, trzeci – dla artystów. – Później pokażemy ten film także w Petersburgu, ustalanie terminu trwa – dodała szefowa PISF.

Kadr z filmu Katyń 2007Kadr z filmu Katyń 2007

- Zaprosiliśmy do współorganizacji moskiewskiej premiery rosyjską Federalną Agencję Kultury i Kinematografii – powiedziała Odorowicz.

W tym roku film Andrzeja Wajdy Katyń powinien pojawić się w kinach większości krajów Europy, a w przyszłości w wybranych krajach Azji i obu Ameryk – poinformowała Telewizja Polska.

TVP jest współproducentem Katynia oraz właścicielem praw do dystrybucji tego filmu zagranicą.

- Nominacja do Oscara zwiększyła zainteresowanie filmem. Podczas festiwalu w Berlinie TVP otrzymała ponad 30 konkretnych ofert, a z niemal setką innych firm rozpoczęto negocjacje – podano w informacji prasowej TVP, przekazanej w poniedziałek dziennikarzom.

- Niemal zamknięte są rozmowy z dystrybutorami we Włoszech (premiera prawdopodobnie w kwietniu), Czechach, Słowacji, na Węgrzech, w Grecji, a także w Iranie, na całym Bliskim Wschodzie i w Brazylii – podała TVP. – Trwają negocjacje z firmami z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Skandynawii, Hiszpanii i Portugalii, krajów bałtyckich, Ameryki Południowej, Japonii, Korei Południowej i Singapuru – dodała.

W Polsce Katyń obejrzało blisko 3 miliony widzów, co stawia ten film na 8. pozycji w rankingu filmów kinowych, które – po 1989 r. – zebrały w Polsce największą widownię – poinformowała TVP. Miejmy nadzieję, że w Rosji widzowie będą oglądać go, jako zdobywce Oscara!

wirtualnemedia.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…