filmoznawczyni, miłośniczka kina, hedonistka!

Holandia wybrała swojego oscarowego kandydata! 0

Holandia wybrała mroczny thriller psychologiczny, Haliny Reijn pt. "Instynkt" jako pretendenta do nadchodzącej 92. gali Oscarowej w 2020 roku w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy.

Instynkt (2019)

Carice van Houten, aktorka znana z serialu "Gra o tron", wciela się w postać terapeutki więziennej, która obsesyjnie zakochuje się w skazanym gwałcicielu, granym przez znanego z "Aladyna" Marwana Kenzari.

"Instynkt" miał premierę na festiwalu filmowym w Locarno, a także będzie wyświetlany w Toronto w sekcji "Contemporary World Cinema". Jest to debiut reżyserski holenderskiej aktorki Haliny Reijn ("Walkiria", "Czarna księga"). Subtelny dramat psychologiczny, który stał się krytycznym hitem, został porównany do wczesnej twórczości holenderskiego kolegi po fachu, Paula Verhoevena ("Nagi instynkt").

W przypadku małego kraju, jakim jest Holandia aż niewiarygodne, jak wielkie sukcesy odniosła ona w kategorii, znanej wcześniej jako Najlepszy Film Obcojęzyczny. Siedem holenderskich tytułów zostało w niej nominowanych, a trzy z nich zdobyły statuetkę: "The Assault" Fonsa Rademakersa w 1986 roku, "Ród Antonii" od Marleen Gorris w 1995 roku i "Charakter" Mike'a van Diema w 1997 roku. Ostatni film z Holandii "Bliźniaczki" Bena Sombogaarta otrzymał nominację do Oscara w 2003 roku.

Wszystkie nominacje poznamy 13 stycznia, a ceremonia wręczenia Oscarow odbędzie się 9 lutego 2020 roku!

Źrodło: thehollywoodreporter

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…