Jan Jakub Kolski otrzymał medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" 0

Reżyser Jan Jakub Kolski został wczoraj odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Twórca odebrał medal "za dokonania w dziedzinie filmu i zasługi dla środowiska filmowego" podczas poświęconej mu uroczystości w Łódzkim Domu Kultury w Łodzi.

W swojej twórczości znakomicie udaje się panu łączyć wymogi kina adresowanego do szerokiej publiczności z wnikliwą obserwacją ludzi i przemian zachodzących w naszym kraju, czego dowodem jest chociażby film Jasminum. W Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi wyruszył pan w swoją podróż, tworząc filmy krótkometrażowe. Począwszy od kinowego debiutu Podróż kartofla aż po ostatni obraz Ułaskawienie swobodnie porusza się pan w obszarze konwencji gatunkowych pokazując widzom, czym jest dobre gatunkowe kino – napisał w liście do Kolskiego, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Chciałbym podziękować tym, którzy umożliwili tę moją drogę zwieńczoną tak uroczystą chwilą. Pośród nich mojej byłej partnerce i towarzyszce życia Grażynie Błęckiej-Kolskiej, obecnej partnerce Oli Michael, mojej córce Polci, babci Tamarze. Wszystkim, którzy ciągle we mnie wierzą i przymykają oko na to, że nie jestem tak zdyscyplinowanym towarzyszem życia, jak powinienem być – zaznaczył Kolski.

Jan Jakub Kolski jest absolwentem Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi z 1985 roku. Kilkukrotnie wcześniej jednak bez powodzenia starał się dostać na studia reżyserskie. Los bywa przewrotny, bo dziś nie tylko jest najbardziej znany z reżyserii, ale i ją wykłada studentom łódzkiej filmówki. Jego debiut fabularny przypada na rok 1990 roku w ostaci filmu Pogrzeb kartofla. Zaraz potem kręci kolejne produkcje telewizyjne Pograbek i Magneto, aby w 1993 roku zdobyć z Jańcio Wodnikiem Nagrodę Specjalną na festiwalu w Gdyni.

Jan Jakub Kolski

Następne filmy w dorobku reżysera to Cudowne miejsce, Szabla od komendanta i Grający z talerza. Kolejnym osiągnięciem jest Paszport "Polityki" w 1995 roku za oryginalność i ponowne odkrycie polskiej prowincji. Jednym z najważniejszych filmów Kolskiego była niezwykle osobista Historia kina w Popielawach z 1998 roku. Twórca sięgnął do historii swojej rodziny, związanej od pokoleń z kinem. W 1907 roku prababka Jana Jakuba Kolskiego założyła jedno z pierwszych kin w Łodzi, jego dziadek był producentem filmowym i dystrybutorem filmów amerykańskich, ojciec i starsza siostra montażystami.

Reżyser – choć lubił opowiadać o małych ojczyznach – nie ograniczył się jedynie do takiego świata. W 2000 roku powstał dobrze przyjęty film Daleko od okna na podstawie prozy Hanny Krall, a trzy lata później odważna ekranizacja Pornografii według Witolda Gombrowicza. Kolejne filmy w dorobku Jana Jakuba Kolskiego to: Jasminum, Afonia i pszczoły, Wenecja, Zabić Bobra, Serce Serduszko, Las 4 rano i najnowsze Ułaskawienie.

Źrodło: pap/ndk

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…