Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

Wtorek na Millennium Docs Against Gravity online! 0

Spotkanie na żywo z reżyserem filmu „Kwiaty dwóch Korei", zapowiedzi filmów „Blizny" oraz „Cunningham. Choreograf współczesności", a także spotkanie z bohaterką "Dramatycznego roku"!

11:00: Q&A z reżyserem Seung-Jun Yi o filmie „Kwiaty dwóch Korei" („Shadow Flowers") na naszym Facebooku oraz w wydarzeniu! Prowadzi Karol Piekarczyk – Dyrektor Artystyczny Festiwalu!

Przewrotny film opowiada o życiu Kim na wygnaniu, w kapitalistycznym systemie, z dala od rodziny, o którą się niepokoi. Żyje w stresie, w obawie, że stanie się dla bliskich jak cień, który blaknie w ich pamięci. Z tego powodu podejmuje rozmaite strategie ucieczki, które za każdym razem kończą się niepowodzeniem.

14:00: Film „Blizny" („Scars") zostanie zapowiedziany przez reżyserkę Agnieszkę Zwiefkę na naszym Facebooku oraz w wydarzeniu!

Vetrichelvi miała zaledwie 17 lat, gdy wstąpiła do terrorystycznej organizacji Tamilskich Tygrysów. Podczas wieloletniej wojny domowej na Sri Lance straciła rękę i oko. Stała się znana jako radykalna ideolożka ruchu i poetka. Teraz wyrusza w podróż, by odnaleźć swoje dawne towarzyszki broni i napisać książkę o kobietach walczących w Tamilskich Tygrysach.

18:00: Alla Kovgan, reżyserka filmu „Cunningham. Choreograf współczesności" („Cunningham"), zaprasza do oglądania na naszym Facebooku oraz w wydarzeniu!

Merce Cunningham to ikona naszych czasów. Legendarny amerykański tancerz i jeden z największych choreografów XX wieku, okrzyknięty w 2000 roku przez „The Guardian” największym żyjącym choreografem na świecie, był rewolucjonistą i wizjonerem na miarę Wacława Niżyńskiego. Ten film pokazuje nam dokładnie, czego dokonał.

20:00: Transmisja zarejestrowanego podczas festiwalu spotkania Q&A po filmie „Z wnętrza" („From Within") reż. Cezary Grzesiuk, Krystian Kamiński, Tomasz Szwan, na naszym Facebooku oraz w wydarzeniu!

Film w całości składa się z materiałów wideo zrealizowanych przez samego mistrza i jego najbliższych. Ten unikatowy intymny dziennik jest zarazem kroniką przemian społecznych w Polsce, upadku komunizmu i pierwszych lat demokracji. Twórcy filmu starają się pozostać obiektywnymi kronikarzami około 300 godzin materiału wideo, jaki pozostawił po sobie Beksiński. „Z wnętrza” jest swoistą ostatnią pracą Mistrza – próbą zmierzenia się z nieubłaganie upływającym czasem.

"Szukając Gilles’a Carona" („Looking for Gilles Caron") reż. Mariana Otero

Reżyserka w bardzo precyzyjny, niemal śledczy sposób, analizuje dzienniki i tysiące zdjęć Gilles’a Carona, nazywanego Jamesem Deanem współczesnej fotografii. Podobnie jak największy buntownik w historii kina, Caron umarł młodo, w wieku 30 lat – zaginął w kambodżańskiej dżungli. Widzimy jego ikoniczne zdjęcia i proces twórczy artysty.

„W obronie prawa" („The Fight") reż. Elyse Steinberg, Josh Kriegman, Eli Despres

Film jest inspirującym, emocjonalnym spojrzeniem na walkę, jaką toczy pięciu kreatywnych prawników ACLU w obronie praw obywatelskich w czterech procesach sądowych. Kiedy matka-imigrantka zostaje oddzielona od swojego dziecka, gdy kariera transpłciowego żołnierza wisi na włosku, gdy decyzja młodej kobiety o aborcji zależy od zgody urzędnika państwowego, a prawo do głosowania może zostać odebrane – konsekwencje mogą okazać się dalekosiężne i zniszczyć demokrację w USA.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…