"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Marley rządzi!! 0

Marley i ja, komedia na podstawie prawdziwej historii wygrała Świąteczny ranking Box Office w Stanach. Zapraszamy do zapoznania się z dokładniejszymi wynikami.

Świąteczny weekend sprawił, iż dopisała publiczność w Amerykańskich kinach. Zażartą walkę toczyły głównie nowości, co sprawiło, iż w ostatnim weekendzie roku 2008 udało się zarobić blisko 182,4 mln $ . Jest to całkiem przyzwoity wynik, choć nie tak dobry jak było to w zeszłym roku. Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem Box Office USA.

Na pierwszym miejscu znalazła się komedia Marley i ja w reżyserii Davida Frankel'a. Ta ciepła rodzinna historia to opowieść o tym jak pewien znerwicowany pies może nauczyć radości życia. Widać było to potrzebne Amerykanom, bowiem w ciągu pierwszego weekendu udało się mu zarobić 37,0 mln $. Obraz wyświetlano na 3’480 kopiach a łączny przychód tej produkcji obecnie wynosi 51,6 mln $. Różny wynik ostatecznego przychodu z wynikiem z weekendu to efekt premiery 25 grudnia a więc w czwartek a nie tradycyjnie w piątek.
Warto przy tym wspomnieć, iż komedia z udziałem Jennifer Aniston oraz Owena Wilsona zarobiła najwięcej w historii Bożo Narodzeniowego debiutu. Dotychczasowym rekordzistą był film Ali z 2001 roku. Tak, więc jest to niewątpliwy sukces tej produkcji.

Na drugiej pozycji znalazła się druga nowość weekendu, film pt. Opowieści na dobranoc . Najnowsza komedia z udziałem Adama Sandlera zadebiutowała od dobrego wyniku 28,1 mln $. Jak na obraz, który można było oglądać w 3’681 kopiach to bardzo dobry wynik. Łączny przychód producentów to 38,6 mln $, bowiem mamy tutaj analogiczną sytuacje jak w wypadku Marley i ja. I tutaj należy wspomnieć, iż debiut w 25 grudnia był wyższy od poprzedniego rekordzisty.

Dopiero trzecią pozycję zajął długo oczekiwany film Davida Finchera pt. Ciekawy przypadek Benjamina Buttona . Obraz z gwiazdorską obsadą (Brad Pitt, Cate Blanchett, Tilda Swenton, Julia Ormond) zarobił 27,0 mln $. Jest to kolejna produkcja, która zadebiutowała 25 grudnia, przez co ostateczne wpływy zatrzymały się na 39,0 mln $. W całej historii reżysera jest to drugie otwarcie w karierze.
Wielu analityków zaś zastanawia się, jakie będą szansę tej produkcji w przyszłości. W samych Stanach pewnie nie uda mu się osiągnąć wpływów na poziomie budżetu (które wynoszą 150 mln $) ale przy uwzględnieniu reszty świata wynik finansowy powinien być przyzwoity.

Czwartą pozycję zajmuje Walkiria z Tomem Cruisem. Obraz ten zarobił 21,5 mln $ i trzeba przyznać sprawił miłą niespodziankę producentom, którzy obawiali się, iż może stać się największą klapą. Tym bardziej, iż wielu dziennikarzy, którzy widzieli już najnowsze dzieło Bryana Singera bardzo mocno krytykowało obraz za duże uproszczenia historyczne i nieco drętwe aktorstwo Cruisa. Walkiria dotychczas zarobiła wysokie 30,0 mln $, co umożliwi jej zwrócenie kosztów produkcji wynoszących 75 mln $.

Na piątej pozycji znalazł się zeszłotygodniowy laureat, czyli Jestem na tak. Komedia studia Warner Bros tym razem zarobiła 16,4 mln $, co sprawiło, iż wpływy zmalały o jednyne 9,9 %. Trzeba przyznać, iż jest to bardzo dobry wynik świadczący o tym, iż obraz spodobał się publiczności. Najwyraźniej Jim Carrey dalej potrafi rozbawić publiczność. Po dwóch tygodniach od premiery film ten ma na swoim koncie 49,5 mln $.

Szóste miejsce zajęła produkcja Gabriele Muccino pt. Siedem dusz . Niezwykła opowieść o człowieku bliskim popełnieniu samobójstwa a który odmienia swoje a przy tym innych życie w ten weekend zarobiła 13,4 mln $. Obraz wyświetlano na blisko 2’758 kopiach, co dało mu całkiem przyzwoity wynik na jedną kopię. Obecnie producenci na swoim koncie mają przyzwoite 39,0 mln $. Całkiem dobry wynik zważywszy, iż budżet tej produkcji wyniósł 55 mln $.

Na siódmej pozycji znalazła się jedyna animacja w naszym rankingu, czyli Dzielny Despero. Ta produkcja Amerykańsko- Brytyjska to opowieść na podstawie książki Kate Di Camillo. W ten weekend obraz zarobił 9,4 mln $, a łączny jej przychód to 27,9 mln $. Produkcja ta radzi sobie całkiem dobrze zważywszy na nieco inne spojrzenie na animacje. Zapowiadano go jako powrót do korzeni animacji i tak właśnie się stało. Jest to bardzo ciekawa opowieść typowo dla całej rodziny. Krytycy również chwalą tą produkcje, choć nie uznają ją za jakiś przełom.
Ósmą pozycje zajmuje Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia, czyli najnowsza superprodukcja od Fox’a. Obraz w trzecim tygodniu wyświetlania zarobił 7,9 mln $, a więc spadek przychodów wyniósł 20 %. Warto wspomnieć, iż w przypadku tej produkcji doszło do dość znacznego spadku liczby kopii, co mogło mieć wpływ na wynik końcowy produkcji. Łączny przychód filmu to 63,6 mln $, co trzeba przyznać nie jest takim wynikiem, jakiego oczekiwano.

Na dziewiątej pozycji znalazła się ostatnia nowość weekendu, czyli Spirit- Duch miasta . Długo oczekiwana produkcja Franka Miller'a zawiodła oczekiwania analityków, którzy wróżyli jej nawet walkę o podium. Przychód w wysokości 6,5 mln $, to bardzo poniżej pierwszych zapowiedzi producentów, którzy liczyli na 15- 20 mln $. Zastanawiające jest, co jest tego przyczyną? Najprostsza odpowiedź to fakt, iż film ten jest nakręcony w stylu Sin City?, co nie każdemu się podoba. Jako, iż produkcja ta również zadebiutowała 25 grudnia to łączny przychód wyniósł 10,3 mln $.

Pierwszą dziesiątkę zamyka Wątpliwość Johna Patricka Shanley'a. Ta typowana do Oscara produkcja wreszcie trafiła do szerszej dystrybucji, przez co udało jej się zarobić 5,7 mln $. Obraz możliwe było obejrzeć w 1’267 kopiach a łączny przychód po trzech tygodniach od daty premiery wynosi 8,8 mln $. Nie jest to na pewno wynik powalający, ale nigdy Oscarowe produkcje (poza kilkoma wyjątkami) nie są specjalnie dochodowe.

W środę 31 grudnia na ekranach kin zadebiutuje Opór oraz Good, które jednak trafią jedynie w limitowanej edycji.

Kadr z filmu Marley i ja 2008Kadr z filmu Marley i ja 2008 Kadr z filmu Ciekawy przypadek Benjamina Buttona 2008Kadr z filmu Ciekawy przypadek Benjamina Buttona 2008 Kadr z filmu Jestem na Tak 2008Kadr z filmu Jestem na Tak 2008 Kadr z filmu Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia 2008Kadr z filmu Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia 2008

Poniżej przedstawiam tabelkę z wynikami amerykańskiego Box Office (MP – miejsce poprzednie).

LP MP TYTUŁ FILMU WYNIK

WEEKEND
ZMIANA

(%)
LICZBA

KOPII
ŁĄCZNY

WYNIK
TYG. NA

EKRANIE
1 N Marley i ja 37,0 mln $ —-

3 480

51,6 mln $ 1
2 N Opowieści na dobranoc 28,1 mln $ —-

3 681

38,6 mln $ 1
3 N Ciekawy przypadek Benjamina Buttona

27,0 mln $ —-

2 988

39,0 mln $ 1
4 N Walkiria 21,5 mln $ —-

2 711

30,0 mln $ 1
5 1 Jestem na tak 16,4 mln $ - 9,9

3 434

49,6 mln $ 2
6 2 Siedem dusz 13,4 mln $ - 9,8

2 758

39,0 mln $ 2
7 3 Dzielny Despero

9,4 mln $ - 7,3

3 107

27,9 mln $ 2
8 4 Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia 7,9 mln $ - 20,1

2 402

63,6 mln $ 3
9 N Spirit- Duch miasta

6,5 mln $ —-

2 509

10,3 mln $ 1
10 15 Wątpliwość 5,6 mln $ + 733,4

1 267

8,8 mln $ 3
Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…