Dziś startuje festiwal w Wenecji ! 2

Od 2 do 12 września widzowie znajdujący się w Wenecji będą mieli możliwość zobaczenia m.ni. 71 premier kinowych, uznanych twórców jak również początkujących reżyserów.

66 Festiwal rozpocznie się filmem Baaria – La porta del vento, opowiadającym losy trzech pokoleń mieszkańców żyjących w małej wiosce, i przemianach jakie w nich zachodzą pod wpływem mijających lat.

Baaria, jest to pierwszy od dłuższego czasu film nakręcony we Włoszech, który rozpocznie festiwal, wspomnieć również należy, że produkcja byłą jedną z najdroższych w historii kina włoskiego.

Festiwal w WenecjiFestiwal w Wenecji

Festiwal w Wenecji – jest najstarszym festiwalem filmowym na świecie. Lecz mimo tego nie jest traktowany jako najważniejszy w hierarchii, znajduje się m.in. za festiwalem w Cannes. Jednak dzięki urokowi miejsca, jest bardzo lubiany, uroczystości odbywać się będą na wyspie Lido. Pierwszy festiwal miał miejsce w 1932 r. Nagrodą, która otrzymuje zwycięzca jest "Złoty Lew".

Ważnym tegorocznym wydarzeniem będzie będzie pokaz dwóch części słynnej animacji Toy Story oraz Toy Story 2 w technice 3D.

Statuetka Złotego LwaStatuetka Złotego Lwa

O najwyższe laury w tym roku konkurują m.in.:

Capitalism: A Love Story

Reż. Michael Moore
Film zajmie się tematyką problemów ekonomicznych Ameryki i światowym kryzysem gospodarczym. Tym razem Moore, będzie starał się wyjaśnić dlaczego doszło do takiego kryzysu na świecie, oraz dlaczego ludzie potracili swoje pieniądze. W dokumencie zobaczymy jak zawsze kilka wywiadów z maklerami, politykami oraz innymi ludźmi, którzy powiedzą coś o nadużyciach i przekrętach, które miały miejsce.

Droga

Reż. John Hillcoat
Droga to opowieść o ostatnich chwilach naszej planety Ostatni ludzie krwiożercze bestie. Ostatnie ślady naszej cywilizacji puszka coca-coli i strzępy starych gazet. Bohaterem jest mężczyzna, który stara się przewieźć syna w bezpieczne miejsce, w czym przeszkadzają mu wygłodniałe wilki i watahy kanibali.

Zły porucznik

Reż. Werner Herzog
Kontynuacja filmu Abela Ferrary z 1992 roku to opowieść o gliniarzu (Nicolas Cage), który świetnie radzi sobie w świecie narkotyków, chętnych kobiet i gigantycznych karabinów.

Samotny mężczyzna

Reż. Tom Ford
Film jest opowieścią o wzlotach i upadkach profesora-homoseksualisty w latach 60’, granego przez Colina Firtha. Ginnifer Goodwin zagra jego sąsiadkę i przyjaciółkę, a Nicholas Hoult wcieli się w rolę jednego z jego studentów, przejawiającego niejasne myśli na temat orientacji seksualnej swojego wykładowcy.

Mr. Nobody

Reż. Jaco Van Dormael
Nemo Nobody wiedzie zwykłe życie u boku swej żony Elise i trójki dzieci. Wszystko zmienia się, gdy budzi się pewnego dnia jako staruszek w 2092 roku. Ma ówcześnie 120 lat i jest najstarszym człowiekiem chodzącym po globie, jak i ostatnim ze śmiertelnych ludzi. Ale to zdaje się nie interesować głównego bohatera. Jedyną rzeczą jak zaprząta głowę Pana Nobody jest odpowiedź na pytanie, czy w teraźniejszości żył dobrym życiem, kochał kobietę, którą miał kochać i oraz miał dzieci, które były mu przeznaczone.

Należy również podkreślić, że jedynym polskim reprezentantem jest film Kinematograf, w reżyserii Tomasza Bagińskiego. Produkcja będzie wystawiona w konkursie filmów krótkometrażowych.

Tomasz BagińskiTomasz Bagiński

Poza konkursem widzowie będą mogli zobaczyć również takie filmy jak The Informant, reż.Steven Soderbergh, [Rec] 2, reż. Jaume Balagueró, Paco Plaza, czy Czarujący szpieg, reż. Grant Heslov.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Szkoda, że na razie mogę jedynie poczytać o festiwalach pokroju Wenecji czy Cannes. Mam nadzieję, że kiedyś mi się uda na być choć w pobliżu któregoś z nich :)

Proszę czekać…