Ania z Zielonego Wzgórza 1985

Anne of Green Gables

Film oparty na klasycznej powieści L.M. Montgomery. Akcja rozgrywa się w 1908 roku na kanadyjskiej wyspie Prince Edward. Ania (Megan Follows) jest sierotą przygarniętą przez Mateusza (Richard Farnsworth) i Marylę Cuthbert (Colleen Dewhurst), którzy mylnie spodziewają się, iż jest ona chłopcem potrzebnym do pracy na farmie.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Obsada Zobacz pełną obsadę

Megan Follows
jako Ania Shirley
Colleen Dewhurst
jako Maryla Cuthbert
Richard Farnsworth
jako Mateusz Cuthbert
Patricia Hamilton
jako Rachel Lynde
Marilyn Lightstone
jako Miss Stacy
Schuyler Grant
jako Diana Barry
Jonathan Crombie
jako Gilbert Blythe
Charmion King
jako Ciocia Josephine
Jackie Burroughs
jako Pani Amelia Evans
Rosemary Radcliffe
jako Pani Barry
Joachim Hansen
jako John Sadler
Christiane Krüger
jako Pani Allan

Fabuła

Film oparty na klasycznej powieści L.M. Montgomery. Akcja rozgrywa się w 1908 roku na kanadyjskiej wyspie Prince Edward. Ania (Megan Follows) jest sierotą przygarniętą przez Mateusza (Richard Farnsworth) i Marylę Cuthbert (Colleen Dewhurst), którzy mylnie spodziewają się, iż jest ona chłopcem potrzebnym do pracy na farmie. Anonimowy

Gatunek
Familijny, Dramat
Słowa kluczowe
miłość, przyjaźń, śmierć, nauka zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1985-12-01 (świat)
Dystrybutor
Epelpol Entertainment
Wytwórnia
Anne of Green Gables Productions
Sullivan Entertainment
TV-60 Filmproduktion zobacz więcej
Kraj produkcji
USA, Kanada, RFN
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
199 minut

Recenzje

Ku pokrzepieniu serc 8

Cały cykl książek Lucy Maud Montgomery o Ani Shirley ma ten niezwykle ciepły i pogodny nastrój, który ukoi i pocieszy każdego, kto po nie sięgnie. W opowieści autorki miejscowość Avonlea na kanadyjskiej wyspie Księcia Edwarda zdaje się być niemal rajem na ziemi. W związku z tym wydawało mi się, że adaptacja perypetii Ani na język filmu nie będzie rzeczą łatwą. Jednak gdy oglądam Anię z Zielonego Wzgórza Kevina Sullivana mam wrażenie, jakby reżyser potrafił czytać w moich myślach – tak znakomicie udało mu się oddać wszystko to, co w książce najpiękniejsze.

Ania Shirley (Megan Follows) jest sierotą, która błąka się od domu do domu w poszukiwaniu miłości i rodzinnego ciepła. Samotność i niedostatki swego wyglądu rekompensuje sobie w domu Maryli (Colleen Dewhurst) i Mateusza (Richard Farnsworth) Cuthbertów – podstarzałego rodzeństwa, które postanowiło przyjąć do pomocy w gospodarstwie chłopca z sierocińca. Na skutek pomyłki pracowników tej placówki to właśnie Ania trafia na Zielone Wzgórze. Jednakże małe, rudowłose dziewczątko o bardzo bogatej wyobraźni oraz potoczystej i kwiecistej wymowie z miejsca zyskuje sympatię Cuthbertów. Od tej chwili dla wszystkich rozpocznie się zupełnie nowy rozdział w życiu.

W filmie wszystko zagrało idealnie. Świetny materiał literacki, w postaci powieści Lucy Maud Montgomery, został perfekcyjnie zaadaptowany na potrzeby filmu przez Kevina Sullivana i Joego Wiesenfelda. Dzięki przepięknym zdjęciom Wyspa Edwarda odsłania przed nami swoje atuty – małe, malowniczo usytuowane miasteczko Avonlea i otaczające je bogactwo przyrody.

Oprócz tych niezaprzeczalnych walorów jest przynajmniej jeszcze jeden – znakomite aktorstwo. Dla mnie Megan Follows to Ania Shirley. Mogę postawić między nimi znak równości. Młodziutka aktorka potrafiła idealnie oddać charakter tej postaci: żywiołowy, nieco egzaltowany, przechodzący błyskawicznie z jednej skrajności w drugą. Znakomita jest Colleen Dewhurst jako Maryla, która chce uchodzić za surową i zdystansowaną, a w głębi serca jest niezwykle ciepła i opiekuńcza. No i Mateusz w wykonaniu Richarda Farnswortha – zawsze gdy mam przyjemność oglądania go na ekranie, serce topnieje mi z sympatii do niego. Jest tu jeszcze cała plejada świetnych aktorów drugoplanowych, o których grze można by śpiewać peany.

Wszystko to razem złożyło się na piękny, pełen ciepła film dla całej rodziny – idealny na wspólne oglądanie w długie, jesienno-zimowe wieczory. Naprawdę rzadko udaje się tak trafnie oddać ducha miejsc i czasów. Tym bardziej twórcom Ani z Zielonego Wzgórza należą się słowa uznania i podziwu. Spod ich rąk wyszedł film porównywalny z książkowym oryginałem, niosący w sobie dużą dawkę krzepiącej wiary w człowieka.

3 z 4 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Scena, w której pani Hammond przywozi Anię do sierocińca była kręcona jako ostatnia. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 2 powiązane

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Współtworzą