ESD 1986

Wielodzietna rodzina Borejków musi przejść trudną próbę Mama zostaje w wieczór sylwestrowy zabrana do szpitala, tata i jego cztery córki muszą sobie jakoś z tym poradzić. Jedna z córek, Ida, jednocześnie prowadzi doświadczenie społeczne: zakłada grupę ESD (Eksperymentalnych Sygnałów Dobra) w celu uszczęśliwiania ludzkości.

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Obsada Zobacz pełną obsadę

Elżbieta Helman
jako Ida Borejko
Alicja Wojtkowiak
jako Gabriela Borejko, siostra Idy
Justyna Zaremba
jako Natalia Borejko, siostra Idy
Dorota Woronowicz
jako Patrycja Borejko, siostra Idy
Halina Łabonarska
jako Mama Idy
Janusz Michałowski
jako Tata Idy
Helena Kowalczykowa
jako Pani Basia, sąsiadka Borejków
Mieczysław Voit
jako Karol Paszkiet
Irena Kownas
jako Pani Lisiecka, matka upiornych braci
Sława Kwaśniewska
jako Nauczycielka łaciny
Krzysztof Gosztyła
jako Prof. Dmuchawiec
Paweł Nowisz
jako Prof. Pieróg, wicedyrektor szkoły

Fabuła

Wielodzietna rodzina Borejków musi przejść trudną próbę Mama zostaje w wieczór sylwestrowy zabrana do szpitala, tata i jego cztery córki muszą sobie jakoś z tym poradzić. Jedna z córek, Ida, jednocześnie prowadzi doświadczenie społeczne: zakłada grupę ESD (Eksperymentalnych Sygnałów Dobra) w celu uszczęśliwiania ludzkości. tompawel

Gatunek
Familijny, Komedia

Szczegóły

Premiera
1987-03-16 (kino)
Kraj produkcji
Polska
Czas trwania
95 minut

Recenzje

Miły i ciepły obrazek z życia pewnej rodzinki 7
  • 2006-09-18
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Za postawę scenariusza ESD posłużyły dwie powieści Małgorzaty Musierowicz: „Ida sierpniowa” i „Kwiat kalafiora”. Poszczególne książki tej serii są interesującą, ciepłą, inspirującą i optymistyczną lekturą i znakomitym materiałem na serialowy scenariusz, stąd zastanawia fenomen braku zainteresowania tym tematem ze strony twórców filmowych, zwłaszcza w kontekście całkowitej posuchy na dobre kino familijne i młodzieżowe. Zamiast tego, proponowane są coraz to nowe seriale, niekoniecznie kierowane do młodego widza, za to jednakowo nudne i pretensjonalne, powielające najczęściej obce pomysły, nieprzystające do naszej rzeczywistości. Brakuje, więc nadal filmów przeznaczonych konkretnie dla młodzieży, z autentyczną, niebanalną fabułą, inteligentnymi dialogami i z barwnymi, ciekawie prowadzonymi postaciami, osadzone w realiach i problematyce współczesnej Polski, zdolne przyciągnąć uwagę młodej widowni. W przypadku ESD to zamierzenie się udało. Powstał film w sympatyczny sposób przedstawiający młodzieńcze ideały i rozterki, pierwsze miłości, fascynacje, dążenia, a wszystko na tle PRL-owskiej Polski lat 80-tych. Scenariusz w zgrabny sposób łączy i przeplata wielowątkowe losy rodziny Borejków, wraz z otoczeniem szkolnych kolegów ich córek, sąsiadów i w rozmaitych życiowych sytuacjach. Drugim mocnym atutem filmu, poza niewątpliwie dobrym scenariuszem, jest obsada i gra aktorska. W rolach dorosłych widzimy znanych i cenionych aktorów, takich jak Leonard Pietraszak, Krzysztof Gosztyła, Mieczysław Voit, Helena Kowalczykowa, Paweł Nowisz, Halina Łabonarska, a rolach młodzieży studenci szkół aktorskich i filmowych, z których spora gromadka dołączyła do starszych kolegów (Wojciech Malajkat, Zbigniew Muszyński, Paweł Wilczak, Adam Kamień, Krzysztof Ibisz, Rafał Wieczyński). Kilkanaście lat temu nie do pomyślenia było, aby masowo zatrudniać do filmu niezdolnych i nieprzeszkolonych aktorów, tak jak ma to miejsce teraz, co jest zabiegiem niepojętym, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce jest wiele szkół aktorskich, wojna była dawno temu i naprawdę nie ma widocznej potrzeby, aby nie dawać zarobić tym, którzy uczą się tego fachu. Na szczęście, tym razem, dzięki profesjonalnej obsadzie powstał film na dobrym poziomie artystycznym, który ogląda się z przyjemnością i który wart jest polecenia, aczkolwiek współczesnego widza może razić, obecnie zaniechana i zastąpiona niechlujstwem warsztatowym, teatralna maniera, z jaką wykonują swoje role młodzi adepci sztuki aktorskiej, choć dla mnie to niewątpliwy walor tej produkcji.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Współtworzą