The Dark 1979

Na ziemię przybywa kosmita, który co noc atakuje i odrywa głowę kolejne ofierze. Pomimo zakrojonego na szeroka skalę śledztwa, policji nie udaje się ująć sprawcy. Przypadkowo psychiczną wieź z nim nawiązuje starsza kobieta będąca medium. Swoją wiedzę przekazuje Royowi, pisarzowi poszukującemu zabójcy córki.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Obsada Zobacz pełną obsadę

William Devane
jako Roy Warner
Cathy Lee Crosby
jako Zoe Owens
Richard Jaeckel
jako Det. Dave Mooney
Keenan Wynn
jako Sherman "Sherm" Moss
Warren J. Kemmerling
jako Kpt Speer
Biff Elliot
jako Det. Jack Bresler
Jacquelyn Hyde
jako De Renzy
Casey Kasem
jako Policyjny patolog
Vivian Blaine
jako Courtney Floyd
John Bloom
jako Ślepiec
Bill Derringer
jako Herman Burmeister
Jay Lawrence
jako Jim Hampton

Fabuła

Na ziemię przybywa kosmita, który co noc atakuje i odrywa głowę kolejne ofierze. Pomimo zakrojonego na szeroka skalę śledztwa, policji nie udaje się ująć sprawcy. Przypadkowo psychiczną wieź z nim nawiązuje starsza kobieta będąca medium. Swoją wiedzę przekazuje Royowi, pisarzowi poszukującemu zabójcy córki. Asmodeusz

Gatunek
Horror, Sci-Fi
Słowa kluczowe
krew, obcy, potwór, zło zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1979-04-27 (świat)
Kraj produkcji
USA
Czas trwania
92 minut

Recenzje

Co czai się w mroku ? 5
  • 2010-03-07
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Minęło przeszło trzydzieści lat od jego powstania i zastanawiać by się można czy horror po takim czasie może jeszcze straszyć. Na pewno The Dark miało ku temu predyspozycje, szkoda tylko, że nie do końca z nich skorzystano.

Niewątpliwym minusem filmu jest mała liczba scen z udziałem potwora. Właściwie poza końcówką pojawia się on tylko kilkakrotnie, a i to jedynie fragmentarycznie, czasami ręka, czy nogi, a innym razem twarz. Bestia jest również jakby wyrwana z kontekstu, nie wiadomo skąd przybyła, dlaczego nosi ludzkie ubranie i po co tak właściwie morduje ludzi. Niestety fabuła ewidentnie kuleje, a dla zapchania czasu dorzucono sporo zbędnych pogaduszek bohaterów.

Nieco zawodzi również wygląd stwora. Zupełnym niewypałem jest jego ludzki strój i kaczy chód. Choć z drugiej strony strzelające z oczu promienie robią wrażenie, a twarz jest przerażającą.

Plusem filmu jest jego klimat. Większość scen kręcona jest w nocy, co nadaje dobrego mrocznego klimatu. Nie wiadomo skąd nadejdzie kolejny atak i co tak naprawdę czai się w ciemnościach. Dodając do tego świetnie skomponowaną i dobraną ścieżkę dźwiękową, dostajemy solidny kawałek horroru.

Pozytywnie wypadają również aktorzy. Widać, że znają się na swoim fachu, przez co obraz zyskuje na wiarygodności.

Niestety film jest w dużej mierze przegadany. Sporo scen można by sobie po prostu darować, a i tak nic nie stracimy z głównego wątku. Przyznam, że spodziewałem się po tej produkcji więcej. Niestety wyszło jak zawsze i film jest tylko średni.

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Współtworzą