FDB.PL 1129 nowy temat
szukaj Kategorie

Forum techniczne fdb.pl. Zgłoś błędy zauważone na stronie, pisz opinie na jej temat. Strona ta jest dla Was i zależy nam aby spełniała Wasze oczekiwania.

Kreatywność dodających i obojętność weryfikujących 71
Chemas

Zakładam taki temat, żeby uczulić osoby dodające o podchodzenie do dodawania zgodnie ze źródłem, a nie przerabianie na swoje widzimisię treści w nim zawartej. Ja wiem, że czasami coś trzeba zmienić, bo też źródła nie są jakąś ostateczną alfą i omegą. Proponowałbym jednak konsultowanie się z innymi, a przede wszystkim weryfikatorami. Jest forum, jest discord, są PW.
Przykład z dzisiaj:
Rola z FP: "fryzjerka Jadzia, matka Jolki"
Oczywiste, że u nas jest inna kolejność, a więc "Jadzia, fryzjerka, matka Jolki"
A nie "Jadzia, fryzjerka i matka Jolki". Skąd to "i" zamiast przecinka?
Ja wiem, że zaraz sobie ktoś pomyśli "czepianie się", ale nie. Należy trzymać się źródła. A w przypadku polskich filmów najdoskonalszym jest FP.
Tak samo ostatnio spotkałem masę niepotrzebnie dodanych opisów do ról. Można powiedzieć, że z głowy, albo jakichś wikipedii.
Temat wiąże się także z różnym interpretowaniem zawodów z atrybutami z FP, o czym napisałem w innyjm wątku.

Co do ról, przy okazji napiszę, nie twórzmy tasiemcowych opisów ról. Znowu nie mogę wrzucić linka, ale napiszę gdzie to można zobaczyć:
serial "W rytmie serca", zobaczcie sami na głównej stronie serialu to kuriozum.
Przykład roli:
“Małgorzata Foremniak jako Olga Krajno, bizneswoman zajmująca się doradztwem finansowym, była kochanka Edwarda Wilczyńskiego, ojca Agnieszki i Adama Żmudów.

Haha :) Śmiech na sali. Oczywiście będę to poprawiał, ale chciałem zachować do sprawdzenia, bo aż się wierzyć nie chce. Ja z takiego opisu roli nie wiele rozumiem, bez wczytania się.

I na koniec. Weryfikatorzy, czytajcie co weryfikujecie, proszę bardzo. Nie klepcie by klepać.
Dobrego weekendu.

Chemas

@ar23s jest nad czym dywagować, ponieważ "/" oznacza drugą rolę.

ar23s

@Chemas
Witam. Czy przyjmujemy do bazy spektakle telewizyjne?
fdb.pl/contents/2013544

Chemas

@ar23s tak, tylko później musi odpowiednie słowo kluczowe, no i oczywiście typ TV

Chemas

@Chemas Ja jeszcze raz wrócę do tych nieszczęsnych ról. Oczywiście jestem za w miarę krótkimi rolami, ale w serialach przede wszystkim za rolami ujednoliconymi, szczególnie, a tu inwencja twórcza dodających jest wielka.
Ostatnio zacząłem ujednolicać role w Ojcu Mateuszu i taki przykład, rola Lubosa:
Waldek "Pluskwa" Grzelak / Waldek Grzelak "Pluskwa" / Waldek "Pluskwa" Grzelak, więzień – to więzień na końcu to już przesada, bo chyba tylko w jednym odcinku siedział w więzieniu. To jest dość słaby przykład, ale pokazuje o co mi chodzi, jeżeli FP podaje "Waldek Grzelak "Pluskwa"", to tak ma być i kochani nie kombinujcie z przesuwaniem ksywki między imię i nazwisko, bardzo często na to trafiam. Pseudonim jest najczęściej w środku, ale w nazwiskach, taka moda, śmieszna, ale jest.
Taka mała uwaga. Aha i jak dodajecie rolę do kolejnego odcinka, to sprawdźcie, jak już była dodawana w innych, i wźródle, a jak są różne to wyrównajcie na jedną od razu.

Chemas

@Chemas I jeszcze taka kwestia.
Czy nie lepiej by było niektóre role serialowe ukrócić do samego imienia i nazwiska, ponieważ zmieniają się w czasie trwania serialu jej zawody funkcje itp?
Przykład znowu z Ojca Mateusza:

Tamara Arciuch

Justyna Malec, burmistrz Sandomierza / Justyna Malec / Justyna Malec, dziennikarka, była burmistrz Sandomierza / Justyna Malec, była burmistrz Sandomierza / Justyna Malec dziennikarka, była burmistrz Sandomierza

A może tak tylko Lucyna Malec?
Co sądzicie?

Sweet_Foxy

@Chemas, ale według poradnika ksywa ma być właśnie między imieniem a nazwiskiem…

fredaser

@Chemas https://fdb.pl/guides/1-dodawanie-tresci/chapters/6-obsada-i-ekipa#rola-43 W poradniku jest zapis: Może się zdarzyć, że postać będzie:
Imieniem z pseudonimem, wówczas piszemy imię "pseudonim" („pseudonim”) nazwisko, np.:
Kacper "Papuga" Tylski (Kacper „Papuga” Tylski)
Poul "Po" Moons (Poul „Po” Moons)

Chemas

@Sweet_Foxy Coś takiego? Nie doczytałem :/

P.S. Sprawdziłem, nie ma nakazu, jest tylko przykład taki podany.
No ale okej, niechaj będzie.
Zresztą to nie ważne jak dla mnie, istota sprawy to to by było tak samo.

Sweet_Foxy

@Chemas
https://fdb.pl/guides/1-dodawanie-tresci/chapters/6-obsada-i-ekipa#rola-43
Może się zdarzyć, że postać będzie:
(…) Imieniem z pseudonimem, wówczas piszemy imię "pseudonim" („pseudonim”) nazwisko

Chemas

@Sweet_Foxy Dobra już dobra :)
Mi się taki zapis nie podoba, ale nie ważne… do mnie nikt nie mówi P… "Chemik" S. hehe :)

Sweet_Foxy

@Chemas, w ogóle po to są ksywki, żeby nazwisk nie używać :-)

Chemas

@Sweet_Foxy A no właśnie :)
No ale, co w temacie ukrócania niektórych ról do samych imion i nazwisk, bo w przypadku tej burmistrzowej Sandomierza (byłej :) ) wygląda to koszmarnie.

To znaczy inna sytuacja oczywiście, gdy ktoś w serialu gra po prostu różne role.

Sweet_Foxy

@Chemas, w takich sytuacjach moim zdaniem wystarczy imię i nazwisko, ewentualnie raz jako dziennikarka, raz jako burmistrz, a nie pięć różnych nazw.

Chemas

@Sweet_Foxy A no właśnie, tylko co z tego, że ja poprawiam, a nie wiem czy można to jakoś ująć w poradniku jako reguła.

Sweet_Foxy

@Chemas, to można dopisać, żeby zwracać uwagę na to, jak są dodane role we wcześniejszych odcinkach, żeby nie dodawać kolejnych nazw tej samej postaci w nieuzasadnionych przypadkach…

Chemas

@Sweet_Foxy okej, dzięki, jakoś to tak ujmę.

odlotek

@Chemas Jestem jak najbardziej za! Napotkałem ten problem jak zacząłem uzupełniać obsady przy serialu "Leśniczówka". Jeśli już role mają być opisywane to ja proponowałbym mocno przyhamować z dodawaniem zawodów i dopisków w stylu narzeczony, partner, mąż. Wyłączając oczywiście role epizodyczne bo tam raczej profesja, czy status się nie zmieniają. Natomiast dodawałbym opisy gdy określają one coś niezmiennego, jak pokrewieństwo (matka, brat) lub tytuł – profesję jak ksiądz. Wtedy nawet jeśli wikary zostaje proboszczem to jednak cały czas jest księdzem i nie trzeba aż tak wnikać.

Kolejną kwestią jest opisywanie głównych ról. To już uważam za całkowicie zbędne. Na przykładzie "BrzydUli" – Viola Kubasińska, przyjaciółka Pauliny lub Marek Dobrzański, syn Krzysztofa. Każdy kto oglądał ten serial będzie doskonale wiedział kim są wspomniani bohaterowie bo wystąpili praktycznie w każdym odcinku. Najśmieszniejsze jest to, że Marka Dobrzańskiego zdefiniowano jako syna Krzysztofa, który to był totalnie trzecioplanową postacią i właśnie może być niekojarzony. Tym bardziej uważam ten dopisek za zbędny i wręcz mylący. Równie dobrze można by dodać Ula Cieplak, koleżanka Eli i mówiłoby to tyle samo, czyli nic… :)

Chemas

@odlotek Dzięki za wypowiedź :)
Pełna zgoda co do pełnych ról, oczywiście, że wystarczy Viola Kubasińska i tyle. Ten Marek Dobrzański, syn Krzysztofa to jeszcze może być, bo podejrzewam, że przez cały serial jest synem Krzysztofa :)
Problem niestety jest za stopniami, bo się zmieniają, na przykład w Ojcu Mateuszu. Są awanse, szczególnie jeśli chodzi o dwie postacie, Możejki i Mietka.

Chemas

@Chemas I jeszcze jeden apel do dodających, jak już uzupełniacie obsadę, na przykład odcinka serialu, to uzupełniajcie do końca i sprawdzajcie wszystkie role. W trakcie poprawiania Ojca Mateusza, napotykam co chwilę część obsady ze skrótami, część bez, niedopisane role i to główne, itp.

Chemas

@Chemas Kolejny przykład, oczywiście z Ojca Mateusza:

Jakub Wesołowski (I)

Dr Wojciech Schiller, partner Kobylickiej / Dr Wojciech Schiller, sąsiad Kobylickiej .

Moim zdaniem powinno być tylko Dr i imię i nazwisko. Jak ktoś będzie chciał się więcej dowiedzieć o postaci z serialu, to sobie poczyta, albo po prostu zna serial :)
A jak wezmą ślub (może wzięli ;) ), a a jak się rozwiodą? Nie wiadomo ile się ten tasiemiec będzie ciągnął.

Moim zdaniem należy zrobić odpowiedni zapis w poradniku co do opisów ról w serialach, tylko jeszcze się zastanawiam jak. Ale ma to być zapis restrykcyjny, na zasadzie takiej, że nie piszemy Lucyna Malec, burmistrz…, czy też Lucyna Malec, była burmistrz, dziennikarka itp., ale już na pewno Babcia Lucyna Wielicka, mieszkanka plebanii, czy też Natalia Borowik, gospodyni księdza Mateusza, bo to się nie zmienia.

Chemas

@Chemas I jeszcze jeden przykład oczywiście OM z FP:

Tomasz Sapryk (I)
Piotr (lub Jacek) Marzec, właściciel agencji, szef Barbary Nocul / Jacek Marzec / Krzysztof Kornacki, mąż Aldony / Rajmund Grozdek, ojciec Pawła

Chodzi oczywiście o dwie pierwsze role, nie wystarczy "Marzec, szef Barbary Nocul"? Tak też będę zmieniał.
Należy zaznaczyć, że na FP jest trochę inne wyświetlanie niż u nas, gdzie mamy do całości serialu na stronie głównej rolę i na prawdę powinniśmy ograniczyć jej długość, bo raz, że jest to nieczytelne, a dwa, że jak mniemam zabiera miejsce na serwerze.

jacks

@Chemas taka mała uwaga, bo chyba za bardzo zafiksowaliście się na polskich produkcjach i tym bardziej na FP. Nie przesadzajcie z tym opisem roli do poziomu syn/córka/mąż/żona/ktokolwiek dla kogokolwiek, bo zwyczajnie jak ktoś nie oglądał to może być spoiler lub bez sensu informacja bo jak nie znam bohaterów głównych to co dopiero jakiegoś syna kogoś. Poza tym jakoś nie widzę żeby gdzieś opisywano np. w Breaking Bad RJ Mitte jako Walter White, Jr., syn Waltera i Skyler :)

Chemas

@jacks Słuszna uwaga, dlatego właśnie jest ta dyskusja. Przecież ja właśnie dążę do ukrócenia tego, a nie jestem zafiksowany FP :/

Dopiero co napisałem, że skracam rolę!!!

P.S. I mało tego, chcę by to było jakoś zapisane i pilnowane przez dodających i weryfikatorów. Bo na razie jest wolna amerykanka i jeden wielki bałagan, szczególnie właśnie w rolach serialowych.

odlotek

@jacks To słuszna uwaga. Te przydługie opisy występują tylko pod polskimi produkcjami bo nazwy ról są zawsze kopiowane z fp. Zresztą to też jest główny powód dlaczego panuje taki bałagan w profilach aktorów. Nie uważam, że jest to inwencja twórcza dodających, a właśnie trzymanie się tego nazewnictwa z fp. Różnica jest tylko taka, że tam role wyświetlają się pod konkretnym rokiem i ktoś w 2022 jest partnerem Katarzyny, a już w 2023 byłym partnerem Katarzyny itd.

Dla mnie w ogóle opisywanie ról jest zbędne. Sytuacja pokazuje, że w profilach zagranicznych aktorów takiego problemu nie ma. Więc trochę generujemy go sami z uporem maniaka opisując rolę pod polskimi produkcjami.

Agnieszka_Chmielewska_Mulka

@odlotek @jacks @Chemas @Sweet_Foxy @fredaser @Jankes
myślę, że w roli wystarczy imię i nazwisko – chyba że ktoś pełni jakąś rolę typu prokurator, sędzia, doktor…

Aladyn

@Agnieszka_Chmielewska_Mulka No jasne, że tak powinno być. Naprawdę nie rozumiem tych bezproduktywnych i rozwlekłych wywodów w dyskusji. Po co one? Nie można pójść prostą drogą?

Chemas

@Aladyn Bezproduktywne to jest nie udzielanie się w życiu portalu i tyle. Ja przynajmniej zacząłem jakąś dyskusję i coś z niej wyniknie przynajmniej, myślę, że dobrego. Jeżeli pijesz do mnie to sobie odpuść, bo nie życzę sobie.
Po drugie nie można pójść prostą drogą, a to z prostej przyczyny, że musi być konkretny zapis w poradniku. Nie mogę odrzucić treści na podstawie swojego widzimisie i to tu chodzi!!!!!!!!!!!!!

Aladyn

@Chemas "Nazwy ról określamy w miarę prosto" i tu podać przykłady np. z tego forum. To możliwa i konkretna treść wpisu do poradnika :)

Chemas

@Aladyn No i gra muzyka :) Sorki ogólnie, miałem słaby poranek, mam nadzieję, że nie narobiłem dymu :)

Sweet_Foxy

@Chemas, uzupełniam „Czterdziestolatka” i z chęcią poprawiłabym
Kobieta pracująca: "domokrążne szycie spodni z materiałów powierzonych" / Kobieta pracująca: ajentka PZU / Kobieta pracująca: ekspert na giełdzie samochodowej / Kobieta pracująca: hydraulik z administracji wymieniający uszczelki / Kobieta pracująca: inkasentka elektrowni / Kobieta pracująca: inspektor do walki z radio- i telepajęczarstwem / Kobieta pracująca: jednoosobowa "trójka społeczna" w sprawie obowiązku szkolnego / Kobieta pracująca: kominiarz / Kobieta pracująca: listonoszka / Kobieta pracująca: naganiacz na polowaniu / Kobieta pracująca: ochotniczka w Ochotniczym Komitecie Opieki nad Żonami Rezerwistów / Kobieta pracująca: ogrodnik w szpitalu / Kobieta pracująca: operator koparki / Kobieta pracująca: pomoc domowa z ogłoszenia / Kobieta pracująca: roznosicielka mleka / Kobieta pracująca: specjalistka od uszczelniania okien taśmą metalową / Kobieta pracująca: sprzedająca cielęcinę / Kobieta pracująca: sprzedawca-rzeczoznawca w Desie / Kobieta pracująca: sprzątaczka w Zakładzie Socjologii UW / Kobieta pracująca: stewardessa / Kobieta pracująca: sąsiadka
na samo Kobieta pracująca…
Jak sądzisz? :-)

Agnieszka_Chmielewska_Mulka

@Sweet_Foxy
Ci co oglądali serial będą wiedzieli – myślę że można spokojnie poprawić na samo Kobieta pracująca :)

Aladyn

@Sweet_Foxy Żaden weryfikator o zdrowych zmysłach nie radziłby się Chemasa, co zrobić w tej sprawie. Czy wystarczy Ci rzeczowa odpowiedź Agnieszki?

Sweet_Foxy

@Agnieszka_Chmielewska_Mulka, jutro się tym zajmę :-)

Aladyn

@Sweet_Foxy Bardzo się cieszę – we wszelkich poprawkach jesteś świetna :)

Chemas

@Aladyn Ty chyba sobie jakieś jaja robisz z tymi wpisami. Jest to niesmaczne, przepraszam, że wczoraj poszedłem na ugodę, miałem chwilę słabości. Chyba brakuje na FDB moderatora!

Chemas

@Agnieszka_Chmielewska_Mulka Też tak sądzę, tylko nie wiem czy moja opinia w ogóle coś znaczy. Chyba sobie zrobię przerwę. Najwyżej skończycie za mnie. Proponuję każdemu odbieranie za mnie PW od użytkowników. Będę miał spokój.

Agnieszka_Chmielewska_Mulka

@Chemas Fajnie, że próbujesz zrobić porządek na fdb.pl. Ja już dawno się poddałam. Zawsze znajdzie się ktoś kto zaburzy coś co próbowałeś uporządkować :)

Chemas

@Sweet_Foxy Należy poprawić i zunifikować. I dalej twierdze, że musi być konkretny zapis w poradniku, bo jeszcze raz powtórzę, nie mam możliwości odrzutu takich durnowatych ról z powodów formalnych!

Chemas

@Agnieszka_Chmielewska_Mulka Dzięki, to bardzo miłe jest :-)

Aladyn

@Chemas O, przepraszam, ale tu muszę wrzucić trochę słów na na moją obronę, ponieważ moje intencje zostały zrozumiane przez wielu opacznie. Cóż, nie jestem człowiekiem pióra i prawdopodobnie w mowie wyraziłbym się lepiej. Po pierwsze: cóż takiego widzisz w moim ostatnim wpisie, że uznałeś to za jaja? Przecież wszyscy wiemy, że @Sweet_Foxy robi świetną pracę dla portalu nanosząc mnóstwo poprawek. Kiedyś nawet wyraziłem jej za to uznanie, mówiąc że ja nie byłbym do czegoś takiego zdolny, bo to bardzo monotonna praca. Było tak??? I po prostu ucieszyłem się, że to Sweet_Foxy będzie tego "Czterdziestolatka" poprawiała. 2) Czego takiego brakuje mojej propozycji wpisu do poradnika, że nadal prowadzisz obrady na forum? Może trochę poprawić i przejdzie? Bo chyba tu ten wpis jest kluczowy? 3) @Agnieszka_Chmielewska_Mulka nie postrzegaj mnie, proszę, tak jak postrzegasz, bo ja naprawdę nie mam takiej intencji, by prowadzić tu jakąś rozwałkę. Wśród wielu moich wad odnajduję też zaletę – konkretność i stąd wynikają te moje kontrowersyjne wpisy i rzeczywiście mało udzielam się na forum, bo gdy kiedykolwiek zaproponowałem coś konkretnego, zostało to pominięte milczeniem, przypominałem się po pół roku, ale też nie odnosiło to odzewu. Jedyne, co mi tu udało się przeforsować, to poprawa merytorycznych błędów w nazwach zawodów (drugi, dodatkowy). Bardzo długo zajęło mi przekonanie Was o tym, a podawałem zawsze rzeczowe argumenty. Bardzo proszę Chemasa, aby odpowiedział mi na punkt 2.

Chemas

@Aladyn Odpowiadam na pkt 2. Niczego, jest okej i wiesz dobrze, że o to mi nie chodziło. Wykorzystam tą poradę.
Chodziło mi o wpis następujący:
"Żaden weryfikator o zdrowych zmysłach nie radziłby się Chemasa, co zrobić w tej sprawie." Wpis mnie obraża i jest gówniarski. Tyle ode mnie. Ucinam ten temat, a zmiany do poradnika wprowadzę, mam nadzieję, że wszyscy się będą do tych zasad stosować. Muszę tylko przemyśleć, jak to zapisać.

Aladyn

@Chemas Bardzo Cię przepraszam, bo znów opacznie zrozumiałeś mój wpis. Otóż miał on wybrzmieć ogólnie i teraz poprawiam: "Żaden weryfikator (o zdrowych zmysłach – pominę) nie radziłby się nikogo, co robić w tej sprawie. Wyjaśniam: Akurat poradziła się Ciebie i taka była moja szybka i nieprzemyślana odpowiedź…

Chemas

@Aladyn okej, w porządku :) Nie zmienia to faktu, że sprawę trzeba uregulować w poradniku i zajmę się tym.

Aladyn

@Chemas Zrób to!

Chemas

@Aladyn Zrobię, ale trzeba było poczekać, bo słabe dni miałem.
Tymczasem:
https://fdb.pl/admin/contents/2048465/
I co z takim opisem zrobić? To jest opis sezonu serialu, a dodany do serialu.
Chyba nie mamy tego uregulowanego.
Opis wisi chyba już jakiś czas, a to oznacza, że są wątpliwości u weryfikujących.
Nie jest to pierwszy przypadek.

I druga sprawa, dodawanie miniserialu na podstawie wypowiedzi Pazury na kanale YT. Chodzi o film miniserial 3-odcinkowy na podstawie filmu Fuks2. Nie znalazłem, żadnego innego potwierdzenia o takim projekcie.

Aladyn

@Chemas Link już wygasł, ale ja dodawałem do takich opisów na początku: Sezon 1. i normalnie – na główną stronę serialu.

Co do drugiej sprawy, to poprosiłbym dodającego o potwierdzenie słów aktora innym źródłem.

Chemas

@Aladyn okej, chciałem wiedzieć, jak jest to u nas przyjęte.
Prosiłem i nie dostałem, już drugi odrzut był. A sprawdziłem sam i nie ma. Tak więc taka wypowiedź może być plotką, czymś co jest w planach, albo innym zrozumieniem terminu miniserial. Zdaje się, że u nas jest i był taki zwyczaj na dzielenie długiego filmu na części.

Chemas

@Aladyn To takie jeszcze pytanie, jak sezonów jest kilkanaście, czy 20? To będzie 20 opisów?

Bo chciałem zauważyć, że w poradniku jest wyraźnie zaznaczone, że jeden użytkownik może dodać do filmu tylko dwa (różne) opisy.

Aladyn

@Chemas Moim zdaniem sezony seriali trzeba w tym przypadku traktować jako "filmy" i zezwalać na dodawanie do nich opisów niezależnie od liczby sezonów.

Z tymi długimi filmami to różnie bywa. Raz są dodane jako pojedyncze wielogodzinne filmy, a innym razem jako podzielony na 2 lub 3 części miniserial. Ja bym się tym aż tak nie przejmował, bo to tylko forma umieszczenia dzieła w bazie. Można do tego podejść tak: wieloczęściowe filmy telewizyjne dodawać jako miniserial, a kinowe jako pojedynczy film. Nie wyobrażam sobie, żeby np.ten film https://fdb.pl/film/81-potop dodać jako miniserial :)

Jestem w pracy, jest tu firewall, który blokuje niektóre adresy i pewnie dlatego link mi się nie otwiera :)

Proszę czekać…