Widescreen vs. Pan & Scan 8

Ukazał się interesujący klip pokazujący jakie różnicę powstają, jeżeli zastosujemy technikę Widescreen zamiast Pan & Scan, oraz odwrotnie. Wszystkie te zmiany komentują tak znani reżyserzy jak Michael Mann oraz Martin Scorsese.

fdb.pl

Porównania dokonano na kadrach z filmów: Ben Hur, Lawrence z Arabii, Gigi, czy Siedem narzeczonych dla siedmiu braci.

Widescreen oznacza obraz, szerszy niż na wszystkich standardowych telewizorach, może mieć proporcje szerokości do wysokości od 1.66:1 aż do 2.4:1, a zależą one od upodobania twórcy filmu. Wynikiem posiadania większej szerokości względem wysokości jest to, że możemy zobaczyć więcej po prawej i lewej stronie obrazu. Natomiast Pan & scan polega na dopasowaniu obrazu o większej rozdzielczości do odbiorników o innych proporcjach, oznacza to obcinanie bocznych części obrazu, najczęściej pozostawia się centralny fragment.

Zapraszamy do obejrzenia klipu

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 6

Ronaldinho

No fakt, nie raz oglądałem VHS-a na 15 czy 16" i wtedy obraz stanowiący tylko gdzieś 60% to nie byłoby zbyt fajnie oglądać w chwili większej odległości od ekranu.
Raczej było, już na 21" 2.35:1 wygląda bardzo dobrze i nie trzeba wypełniać całego ekranu.

Już jest dość duże upowszechnienie plazmy i LCD, innych telewzirorów nowych się już nie kupi. Nadawanie 4:3 audycji telewizyjnych jest w porządku, ale kastrowanie obrazu popularnych seriali amerykańskich z 16:9 na 4:3 już nie jest fajne, a nie ma żadnych przeszkód, aby emitować oryginalny obraz, a nawet "Tajemnica Twierdzy Szyfrów" była/jest/będzie nadawana na TVP1 w 2:35.1.
Jeżeli telewizor plazmowy ma proporcje ekranu 16:9, a film jest w w proporcjach 2:35.1 to muszą być czarne paski, jeśli nie chcesz oglądać obciętego obrazu.

Michal_Dajer

Gdzieś było ostatnio o tym, że 4:3 wprowadzono przede wszystkim dlatego, iż w początkowej fazie rozmiary telewizorów były nieduże. A więc utrata 1/2 ekranu na rzecz czarnych pasków było za wiele. Potem kiedy telewizory rosły to wtedy nie było to takie potrzebne.
Myślę, że 4:3 zniknie wraz z upowszechnieniem się telewizorów plazmowych. W Polsce to jeszcze kilkanaście lat natomiast na zachodzie pewnie kilka.
Mnie ciekawi dlaczego na niektórych telewizorach plazmowych są czarne paski w danym filmie a w innych nie ma. Tego nie mogę rozgryźć :).

Ronaldinho

Aż cztery i pół minuty tłumaczenia, że 4:3 to w bardzo dużej większości przypadków mniej więcej połowa obrazu, który został nakręcony :) Napisałem w dużej większości, gdyż czasami 4:3 daje więcej obrazu gdy ten format stworzony jest z taśmy 35mm kręconej techniką Super 35, przykład z T2 (w dodatkach na drugiej płycie to jest):


Ciekawe kto kiedyś wpadł na pomysł, aby wypełniać cały ekran telewizora kastrując przy okazji obraz kręcony w 16:9 lub 2.35:1. A później, gdy już ludzie byli bardzo do tego przyzwyczajeni dziwili się "co to za czarne paski".

A ja oglądam na C+ Film HD:P i tam nic mi nie obcinają :)

Hsi_Nao

I mam kolejne wytłumaczenie, dlaczego nie mam w domu telewizora :-P
Swoją drogą ciekawa jestem ile takich "niepełnych" filmów widziałam… i ile dzieki temu straciłam…

Proszę czekać…