Kandydaci do Oscara

Oscary

Cztery kraje zgłosiły swe kandydatury do Oscara za Najlepszy Film Zagraniczny, termin upływa 1 października. Do tego czasu swoją kandydaturę musi zgłosić również Polska. Czy widzicie film, który mógłby godnie reprezentować nas na arenie międzynarodowej? Co zostanie zdecydowane? Wkrótce powinniśmy się dowiedzieć.

Nobody to watch over meNobody to watch over me
Dare mo mamotte kurenai (Nobody to watch over me) to japońska propozycja. Należy traktować ją dość poważnie, bo właśnie z tego kraju pochodził zeszłoroczny zwycięzca Pożegnania.

Jest to dramat o policjancie, który ma chronić nastolatkę – siostrę podejrzanego o morderstwo.

KelinKelin

Kelin to kazachski film i trzeba stwierdzić bardzo oryginalny, gdyż nie zawiera żadnych dialogów.

Na postrzępionych stepach starożytnego Kazachstanu dzieje się piękna i poetyczna historia młodej miłości, która próbuje przetrwać mimo niesprzyjającym okolicznościom.

Prince of TearsPrince of Tears

Z Hong Kongu Prince of Tears opowiadający polowaniach na czarownice, przeprowadzanych przez tajwańskich komunistów, co zostało nazwane Białym Terrorem. Działo się to w latach 50’ XX wieku, tysiące osób zostało zgładzonych.

No puedo vivir sin tiNo puedo vivir sin ti

Tajwańska szansa na Oscara to No puedo vivir sin ti Leona Dai. Historia bezrobotnego ojca-analfabety, który żyje szczęśliwie wraz ze swoją córką, aż do interwencji władz.

Termin składania zgłoszeń upływa 1 października, nominacje zostaną ogłoszone 2 lutego, a Ceremonia Oscarowa odbędzie się 7 marca.


Filip Borkowski
Tonight is the night.