Box Office USA: Navy Seals zdobyli kina 3

Pierwsze miejsce wywalczył Akt odwagi, film uznawany przez jednych za nachalną propagandę amerykańskiej armii a przez drugich za próbę stworzenia realistycznego dramatu wojennego z powodu wsparcia udzielonego przez prawdziwych komandosów. Bardziej zgodni byli amerykańscy krytycy, jak podaje portal Rotten Tomatoes dzisiejszy zwycięzca zgromadził zaledwie 29% pozytywnych ocen. Budżet Act of Valor to zaledwie 12 mln$, więc teoretycznie film już zaczął przynosić zyski.

Kadr z filmu Act of Valor

Należy jednak dodać, że wytwórnia Relativity zakupiła prawa do już gotowego filmu za 13 mln$ a z marketingowego frontu dochodzą informacje o 30 mln$ wydanych na reklamę w USA. Przyszły tydzień pokaże czy możemy spodziewać się łatwego zwrotu kosztów czy też z odsieczą musi przybyć rynek zewnętrzny.

Kolejną premierę i zarazem dzisiejsze drugie miejsce firmuje swoim nazwiskiem aktor, reżyser, producent i scenarzysta Tyler Perry, który tym razem jakby odszedł zarówno od przebieranek w damskie ciuszki jak i od problemów typowych dla czarnoskórej społeczności. Dobre uczynki osiągnął solidny wynik który jednak nie nawiązuje do największych sukcesów jego sztandarowej postaci czyli typowej, czarnoskórej matrony Madei. W 2009 roku Madea Goes to Jail zarobiła w pierwszy weekend aż 41 mln$ a o trzy lata wcześniejsza Moja wielka wściekła rodzina może pochwalić się 30 mln$. Należy jednak zwrócić uwagę, że charakterystyczne dla tego twórcy są bardzo duże spadki których uniknął jedynie pierwszy ze wspomnianych filmów. Prawdziwy sprawdzian czeka na Perry’ego gdy rozpocznie on swój pierwszy, w pełni mainstreamowy test w filmie I, Alex Cross, reboocie serii z Morganem Freemanem.

Na papierze trzecia z dzisiejszych premier mogła wydawać się pewniakiem dzięki połączonym siłom Judda Apatowa, Paula Rudda i przede wszystkim Jennifer Aniston. Jednak Raj na ziemi wyraźnie nie zyskał poparcia wytwórni i sieci multipleksów pojawiając się w przeciętnej liczbie 2002 kin. Dla porównania Act of Valor można było oglądać w 3039 miejscach. Co ciekawe jest to kolejny film z emerytowaną Rachel który spotykają tego typu problemy, Miłość w Seattle pojawiła się w ledwie 1898 a Tak to się teraz robi w 2012 kinach. Wydawałoby się, że wszystkie wspomniane filmy prezentują romantyczne, sztandarowe dla jednej z ulubienic Ameryki tematy.

Czwarta nowość przemknie przez kina niczym kometa, Gone czyli thriller z Amandą Seyfried poradził sobie naprawdę słabo. W połączeniu z beznadziejnym C- od widzów na Cinema Score i 15% na Rotten Tomatoes należy spodziewać się szybkiej premiery DVD.

Równie szybko pożegnamy się z Ghost Riderem, zeszłotygodniowe 22 mln$ mogło dawać pewną nadzieję, ale po dzisiejszym spadku o prawie 60% wiarę w solidny wynik stracą już chyba najwięksi optymiści. Czy motor kariery umęczonego Nicolasa zmierza do aktorskiego piekła? Warty odnotowania jest również fakt przekroczenia bariery 100 mln$ przez I że cię nie opuszczę, to pierwsza z tegorocznych premier która dokonała tego wyczynu. W kolejce czekają Safe House i Podróż na Tajemniczą Wyspę. Zestawienie pierwszej dziesiątki znajdziecie poniżej.

Tytuł Weekend Razem
1. Akt odwagi 24.7 mln$
2. Dobre uczynki 16.0 mln$
3. Podróż na Tajemniczą Wyspę 13.5 mln$ 76.7 mln$
4. Safe House 11.4 mln$ 98.1 mln$
5. I że cię nie opuszczę 10.0 mln$ 103.0 mln$
6. Ghost Rider 2 8.8 mln$ 37.8 mln$
7. A więc wojna 8.5 mln$ 33.6 mln$
8. Raj na ziemi 6.6 mln$
9. Gone 5.0 mln$
10. Tajemniczy świat Arrietty 4.5 mln$ 14.7 mln$

Premiery następnego tygodnia to: Lorax- animacja startująca w 3600 kinach i jeden z faworytów wiosennego sezonu, oraz Projekt X- w 3000 kin Amerykanie będą mogli zobaczyć młodzieżową komedię nakręconą w paradokumentalnym stylu.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

Avatar square 200x200
Marek Jacek 2012-02-27

Świetnie się czyta Twoje zestawienie i komentarze. Tabelka też wygląda lepiej niż ostatnio :) Oby tak dalej.

Piotr Biernacki 2012-02-27

Raj na ziemi ma taki problem, że dostał kategorię R (chodziły ploty, że sama Aniston ma być pokazana nago), bo Judd Apatow jest zwolennikiem pojawiającej się golizny na ekranie. Wypuszczenie filmu z taką kategorią to często czyste samobójstwo, więc wytwórnia musiała mocno wierzyć w tej projekt, skoro nie zmusiła twórców do wycięcia "gorszących" scen. Stąd tylko 2 tysiące kopii, bo kilka sieci kin z zasady nie wyświetlają filmów z kategorią R.
Myślę, że Apatow powróci do starego systemu, czyli w kinach film będzie okrojony, a na DVD w dwóch wersjach – ocenzurowanej oraz nieocenzurowanej. Bo takie wyniki z kin robią tylko antyreklamę późniejszej sprzedaży płyt DVD i Blu-Ray.

Proszę czekać…