Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Idol z ulicy czyli Palestyna wierzy w marzenia 1

Idol z ulicy to niezwykła historia Mohammada Assafa, młodego Palestyńczyka ze Strefy Gazy porównywana przez krytyków do słynnego Slumdoga. Milionera z ulicy.

Tawfeek Barhom w roli Mohammada Assafa w Idolu z ulicy

Idol z ulicy – nowy film Hany Abu-Assada, reżysera nominowanych do Oscara Paradise Now oraz Omar (Srebrna Żaba na Festiwalu Camerimage i Nagroda Publiczności na Transatlantyku). Zdobywca Nagrody Jury Ekumenicznego podczas 31. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Premiera w polskich kinach 3 czerwca.

Porównywana do słynnego Slumdoga. Milionera z ulicy prawdziwa i niezwykła historia Mohammada Assafa, młodego Palestyńczyka mieszkającego w Strefie Gazy. Chłopiec udowadnia sobie i światu, że marzenia pomagają przekraczać nawet te najtrudniejsze granice. Występując w popularnym programie telewizyjnym Arab Idol poruszył serca wszystkich. Do głosowania na niego zachęcał sam palestyński prezydent, słów uznania nie szczędził mu również palestyński premier. Mohammad stał się dla pogrążonych w konflikcie Palestyńczyków iskrą nadziei, że mogą się na nowo zjednoczyć.

Kais Attalah (w środku) i Hiba Attalah. Kadr z filmu Idol z ulicy

Marzenia się spełniają choć droga czasem bywa bardzo wyboista. W przypadku Mohammada trudności były zdecydowanie większe, w porównaniu z jego rówieśnikami w innych częściach świata. Nie dość, że jego kraj jest pogrążony w wojnie to bieda i tradycyjnie w społeczeństwie muzułmańskim utrudniony dostęp do instrumentów muzycznych jeszcze pogarszają sytuację. Niemniej upór i jego hart ducha pozwalają mu przezwyciężać te bolączki zwielokrotniając poniekąd jego motywację. Aż do dnia kiedy dowiaduje się o eliminacjach dla kandydatów do arabskiego wydania Idola.

W roli głównej występuje Tawfeek Barhom (Farewell Baghdad, Zagubieni w Białym Mieście), a partneruje mu m.in. Nadine Labaki, autorka takich filmów jak kultowy Karmel i nagrodzony na Festiwalu w Toronto Dokąd teraz?

Poza tą parą uznanych już aktorów na szczególną uwagę zasługują także aktorzy dziecięcy, w szczególności Kais Attalah wcielający się w Mohammada jako dziecko oraz znakomita Hiba Attalah, grająca jego siostrę Nuar.

Premiera filmu w polskich kinach zapowiedziana została na 3 czerwca 2016 roku. W oczekiwaniu na tę datę prezentujemy zwiastun:

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…