Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Laureaci Berlina i Sundance przedpremierowo w kinie Kultura 1

Kino Kultura zaprasza na niepowtarzalny przegląd filmów wyświetlanych na festiwalach w Sundance i Berlinie w 2016 roku. W programie „Wędrujących festiwali” między innymi nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem Śmierć w Sarajewie, czy najlepsza rola męska tegorocznego Berlina – Hedi.

Kard z filmu Belgica w reż. Felixa van Groeningena.

Przegląd wystartował 3 lipca 2016 roku i potrwa aż do końca wakacji. Projekcje w każdą wakacyjną niedzielę (13.15) i poniedziałek (19.00) w sali Rejs warszawskiego kina Kultura. Bilet 12 zł.

WĘDRUJĄCE FESTIWALE to przegląd złożony z filmów nagradzanych i docenianych na festiwalach za granicą w 2016 roku. Znajdziemy wśród nich dwa Srebrne Niedźwiedzie, Kryształowego Niedźwiedzia, nagrodę za reżyserię w Sundance. To również przegląd znakomitych twórców filmowych z Dominikiem Mollem, zdobywcą Oscara Danisem Tanoviciem czy nominowanym do Oscara Felixem van Groeningenem na czele. Wszystkie filmy w ramach przeglądu pokazywane są przedpremierowo.

Plan projekcji:

3 lipca – niedziela, godz. 13:15
4 lipca – poniedziałek, godz. 19:00

Belgica reż. Felix van Groeningen, Belgia, Francja 2016, 127′
Nagroda za reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sundance 2016.

Film opowiada historię dwóch braci: charyzmatycznego i wybuchowego Franka, męża, ojca i nieuleczalnego kobieciarza oraz jednookiego Jo, właściciela speluny o nazwie Belgica. Gdy Frankowi udaje się uczynić z baru modne miejsce dla miłośników dobrej muzyki, pięknych ludzi i rozpasanej rozrywki, bracia zostają partnerami w biznesie i pracują nad jego rozwojem. Belgica szybko się rozrasta i wydaje się, że bohaterowie odkryli perfekcyjny przepis na sukces. Do momentu, gdy odkryją, że prowadzenie biznesu na tę skalę to coś o wiele bardziej skomplikowanego niż im się wydawało, a ich wzajemna relacja i życie prywatne mocno na tym cierpi. Precyzyjnie skonstruowana, opowiadana w szybkim tempie historia pokazuje braci na upajającej drodze na szczyt, a potem przedstawia następujące po niej upadek i wypalenie.

10 lipca – niedziela godz. 13:15
11 lipca – poniedziałek godz. 19:00

Hedi reż. Mohamed Ben Attia, Tunezja, Belgia, Francja 2016, 88′
Srebrny Niedźwiedź za najlepszy debiut i najlepszą rolę męską na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie 2016.

Hedi to młody człowiek, zmagający się z problemami życia codziennego oraz konwencjami społecznymi w Tunezji. Niewiele rzeczy mu się udaje. Wykonuje pracę, która nie daje mu satysfakcji i w której się nie sprawdza. Nie ma przyjaciół. Nie ma ambicji. Ma za to nadopiekuńczą matkę, która próbuje za niego decydować. Aranżowanie życia młodszego syna rozpoczyna od znalezienia idealnej synowej z właściwego domu. Przygotowania do ślubu trwają, a w międzyczasie Hedi odkrywa swoją drogę do szczęścia… u boku innej kobiety. Zakochuje się w bezpretensjonalnej dziewczynie i postanawia wykroczyć poza konwencje.

17 lipca – niedziela godz. 13:15
18 lipca – poniedziałek godz. 19:00

Śmierć w Sarajewie reż. Danis Tanović, Francja, Bośnia i Hercegowina 2016, 85′
Srebrny Niedźwiedź i Nagroda FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie 2016.

Sarajewo, 28 czerwca 2014 roku. W Hotelu Europa – najlepszym w mieście – jego szef przygotowuje się do powitania delegacji dyplomatów. W rocznicę stulecia zamachu, który doprowadził do wybuchu I wojny światowej, z tego miejsca ma popłynąć apel o pokój i porozumienie. Ale obsługa hotelu ma inne priorytety: jako że od miesięcy nie dostaje wynagrodzeń, planuje strajk. Na szefową protestu wybrana zostaje Hatidza z hotelowej pralni, chociaż jej córka Lamija, pracownica recepcji, strajkowaniu zdecydowanie się sprzeciwia. W międzyczasie, w odizolowanym od świata apartamencie prezydenckim, gość z Francji ćwiczy przemówienie. Gdzie indziej, reporter telewizyjny przeprowadza wywiad na temat wojny i jej konsekwencji. Czy Gavrilo Princip, zamachowiec z 1914 roku, był zbrodniarzem czy bohaterem narodowym? Jak długi cień rzuca na dzisiejsze czasy jego czyn?

24 lipca – niedziela godz. 13:15
25 lipca – poniedziałek godz. 19:00

Wejście Smoka! reż. Mani Haghighi, Iran 2016, 105′
Najbardziej tajemniczy i oryginalny obraz w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie 2016.

Styczeń 1965 roku. Detektyw Hafizi otrzymuje sprawę, która zmieni całe jego życie. Ma zbadać tajemnicze samobójstwo skazanego, który osadzony był w więzieniu na środku pustyni. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że miejsce jego osadzenia znajdowało się na starym cmentarzu, na którym co jakiś czas trzęsie się ziemia. Kiedy inspektor pojawia się na miejscu, zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Razem z geologiem i dźwiękowcem próbują rozwikłać tajemnicę przeklętej – według miejscowych – ziemi. 50 lat później wszystkie dowody wraz taśmami z przesłuchań z samozwańczej wyprawy naukowej znajdują się w pudle, którego zawartość świadczy o tym, że detektyw i jego koledzy zostali aresztowani…

31 lipca – niedziela godz. 13:15
1 sierpnia – poniedziałek godz. 19:00

Marzenia reż. Renars Vimba, Łotwa 2016, 105′
Kryształowy Niedźwiedź w konkursie „Generation 14plus” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie 2016.

Nastoletnia Raya staje przed dużym wyzwaniem. Po śmierci opiekującej się nią i bratem babci, postanawia ukryć ten fakt, by nie trafić do domu dziecka. Aby tego uniknąć, 17-letnia Raya i jej młodszy brat grzebią w ogrodzie ciało kobiety. Teraz, gdy mogą liczyć tylko na siebie, dziewczyna musi zorganizować ich codzienne życie. Jej ostatnią nadzieją jest ich matka, która wyemigrowała do Anglii za chlebem i ich porzuciła. Dziewczyna postanawia wziąć udział w olimpiadzie języka angielskiego, której finał odbędzie się w Londynie. Raya konsekwentnie realizuje swój plan do czasu, gdy brat odkrywa jej romans z nauczycielem języka angielskiego.

Plan projekcji na sierpień:

Soy Nero reż. Rafi Pitts, Francja, Meksyk, Niemcy 2016, 120′
Film prezentowany w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie 2016.

Nero żyje amerykańskim snem. Marzy o obywatelstwie i kraju, który da mu szansę. Co prawda urodził się w USA, ale po atakach na World Trade Center został deportowany do Meksyku. Nero postanawia nielegalnie przekroczyć granicę i wstąpić do armii, aby wywalczyć amerykańskie obywatelstwo. Czy to wystarczy, aby nie patrzono na niego podejrzliwie? Czy może przypadkiem nie jest ofiarą politycznej rozgrywki?

U Pana Marsa bez zmian reż. Dominik Moll, Belgia, Francja 2016, 101′
Film prezentowany w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie 2016.

Philippe zostaje sam z dwójką nastoletnich dzieci. Córka spędza całe dnie na nauce. Syn odkrywa uroki samodzielnego decydowania o życiu. Ojciec nie może nawiązać z nimi porozumienia. Z podobnymi kwestiami zmaga się w pracy. Jego nowy współpracownik to zamknięty w sobie dziwak, który… obcina mu ucho tasakiem. Ta czarna komedia stanie się thrillerem, kiedy oprawca zapuka do drzwi domu Philippe’a, który ukojenie znajduje tylko w sennych lewitacjach w stroju kosmonauty. Jakby tego było mało – wkrótce pojawi się wielka miłość kłopotliwego kolegi z czasów jego pobytu w szpitalu psychiatrycznym. Nowi przybysze znajdują wspólny język z jego synem i… planują atak na zakład przetwórstwa drobiu…

Dzika reż. Nicolette Krebitz, Niemcy 2016, 97′

Film prezentowany w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie i na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Netia OFF CAMERA, oraz uznany za najbardziej kontrowersyjny film konkursu głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sundance 2016.

Hipnotyzujący debiut fabularny Nicolette Krebitz. Powrót do natury nie zawsze jest lekarstwem dla duszy. Niekiedy może być destrukcyjnym wydarzeniem. Taki był dla Ani – młodej, zagubionej dziewczyny próbującej normalnie funkcjonować. Ma jakąś bliżej nieokreśloną pracę, mieszkanie w nienazwanym mieście. Stara się być jak inni, ale jej nie wychodzi. Z nikim nie lubi spędzać czasu. W końcu Ania spotyka kogoś dla siebie – dzikiego wilka. Nie wiadomo, czy jest to jednostronna fascynacja, czy początek międzygatunkowej miłości od pierwszego wejrzenia. Ania podstępem przyciąga bestię do swojego mieszkania i – jak gdyby nigdy nic – rozpoczyna wspólne życie.

Przegląd wystartował 3 lipca 2016 i potrwa aż do końca wakacji. Projekcje w każdą wakacyjną niedzielę (13.15) i poniedziałek (19.00) w sali Rejs warszawskiego kina Kultura. Bilet 12 zł.

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…