Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

[Pięć Smaków] Tytuły konkursowej sekcji Nowe Kino Azji 0

Jeden z najciekawszych festiwali filmowych swój pełen program ogłosi 23 października. Ale w oczekiwaniu na tę datę sukcesywnie będziemy naszym czytelnikom przybliżać kolejne tytuły, które w tymże programie się na pewno znajdą. Dziś poznamy sekcję konkursową Nowe Kino Azji.

Kadr z filmu Miód dla dakini, fot. Pięć Smaków.

Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbędzie się w dniach 15-22 listopada 2017 roku. Jedną z jego sekcji jest Nowe Kino Azji. To przegląd najbardziej oryginalnych i szeroko dyskutowanych nowych produkcji z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. O Grand Prix festiwalu rywalizują twórcy, którzy nie wahają się przed zabraniem głosu na ważkie tematy, których dokonania już dziś wyznaczają nowe kierunki dla kina regionu. Ich filmy wyróżniają się pod względem formalnym i tematycznym, poszerzają granice filmowej wyobraźni i rzucają nowe światło na problemy dzisiejszego świata. W tym roku w sekcji konkursowej Pięciu Smaków znalazło się wiele tytułów, w których kino autorskie błyskotliwie splata się z konwencjami gatunkowymi: stylowe ramy thrillera, westernu czy kina gangsterskiego stają się sposobem na opowiadanie o wyzwaniach współczesności.

Laureata ufundowanej przez dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalenę Srokę nagrody w wysokości 3500 EUR wybierze People’s Jury, złożone z fascynatów kina i wielbicieli kultur Azji. Swoje honorowe wyróżnienie jednemu z konkursowych filmów przyzna także Jury NETPAC, międzynarodowej organizacji wspierającej rozwój azjatyckiego kina.

Na sekcję konkursową Nowe Kino Azji składają się następujące filmy:

Kara Hui znana też jako Kara Wai w filmie Pani K, fot. Pięć Smaków.

PANI K / MRS K, reż. Ho Yuhang, Malezja/Hongkong/Chiny 2016

Elegancka żona i matka, mieszkająca w komfortowym domu na przedmieściach niespodziewanie otrzymuje sygnał, że ktoś podejrzanie interesuje się jej przeszłością. A kryją się w niej tematy, których lepiej nie tykać bez naładowanego pistoletu w garści…

Mroczna, mocna i poetycka zarazem historia autora Bezpańskich psów (6. Pięć Smaków) z wyrazistą rolą mistrzyni hongońskiego kina akcji, Kary Wai.

Shawn Yue i Eric Tsang w filmie Obłąkany świat, fot. Pięć Smaków.

OBŁĄKANY ŚWIAT / MAD WORLD, reż. Wong Chun, Hongkong 2016

Mikroskopijne mieszkania hongkońskich wieżowców, starzejący się ojciec i cierpiący na chorobę dwubiegunową syn, którego pobyt w szpitalu wykluczył z kariery w kwitnącym świecie metropolitalnego biznesu. Bohaterowie stają przed podwójnym wyzwaniem: zbudowania na nowo własnej relacji oraz zmierzenia ze społeczeństwem, które przed chorymi psychicznie bezlitośnie zamyka wiele drzwi.

Poprowadzona z niezwykłą wrażliwością i wyczuciem debiutancka fabuła, przyjęta z ogromnym uznaniem przez widzów i krytyków, określających film Wonga jedną z najważniejszych niezależnych hongkońskich produkcji ostatnich lat.

Marsha Timothy w filmie Marlina: zbrodnia w czterech aktach, fot. Pięć Smaków.

MARLINA: ZBRODNIA W CZTERECH AKTACH / MARLINA THE MURDERER IN FOUR ACTS, reż. Mouly Surya, Indonezja/Francja/Malezja/Tajlandia 2017

Rozległa, spalona słońcem indonezyjska wyspa. Do drzwi młodej, mieszkającej samotnie wdowy puka szef bandy rzezimieszków. Sprawy potoczą się jednak niezgodnie z jego oczekiwaniami, a kobieta wkrótce wyruszy w drogę, szukając sprawiedliwości.

Stylowy feministyczny western, uzupełniony dokumentalną wrażliwością i sarkastycznym humorem, zapewnił reżyserce miejsce w sekcji Directors’ Fortnight tegorocznego festiwalu w Cannes.

W sekcji konkursowej znajdzie się także jeden z filmów tegorocznej retrospektywy kina Bhutanu – buddyjski kryminał noir Miód dla dakini (Honeygiver Among the Dogs, reż. Dechen Roder, Bhutan 2017) oraz nowa gangsterska produkcja znanego widzom festiwalu Chung Mong-honga, Szerokiej drogi (Godspeed, Tajwan 2016).

Na-Dou Lin oraz Michael Hui w filmie Szerokiej drogi, fot. Pięć Smaków.

Trwa sprzedaż karnetów na 11. edycję Pięciu Smaków. W tym roku dostępne są jego trzy wersje: Karnet Pięć Smaków, Karnet Radio Azja i Karnet Master oraz karnety z atrakcyjną ofertą noclegową, przeznaczoną specjalnie dla widzów spoza Warszawy. Sprzedaż karnetów na stronie trwa do 20 października lub do wyczerpania dostępnej puli. Szczegółowy program festiwalu zostanie ogłoszony 23 października 2017 roku.

11. edycja festiwalu odbędzie się w Warszawie w dniach 15-22 listopada 2017 roku.
Organizator: Fundacja Sztuki Arteria
Partnerzy Pięciu Smaków: Miasto Stołeczne Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Japan Foundation, Hong Kong Economic and Trade Office in Berlin, Asian Film Awards Academy

Szczegóły i sprzedaż karnetów na stronie festiwalu: piecsmakow.pl

Zobacz także: [Pięć Smaków] Maraton z indyjską superprodukcją Bahubali

Źrodło: Pięć Smaków

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…