Zmarł Ollie Johnston - legenda Disneya 0

Legenda disneyowskich animacji, Ollie Johnston, zmarł w wieku 95 lat.

Legendarny animator i reżyser filmów animowanych Disneya, Ollie Johnston, ostatni z tzw. Dziewiątki Starszych Panów, pionierów animacji, zmarł śmiercią naturalną, 14. kwietnia, w wieku 95 lat.

Ollie JohnstonOllie Johnston

Ollie Johnston przy sztaludze w 1957 z od lewej M.Kahlem, M. Davisem, F.Thomasem i W. Disneyem.Ollie Johnston przy sztaludze w 1957 z od lewej M.Kahlem, M. Davisem, F.Thomasem i W. Disneyem.

Podczas 43-letniej, wspaniałej kariery w studiach Walta Disneya, Ollie Johnston miał swój wkład w animację i reżyserię takich klasyków animacji jak: Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, Pinokio, Fantazja, Kopciuszek, Alicja w Krainie Czarów, Piotruś Pan, Zakochany Kundel, Śpiąca Królewna, Mary Poppins, Księga dżungli, Robin Hood, Pieśń południa, Miecz w kamieniu, Bernard i Bianka oraz Lis i pies.

Swoją pierwszą kreskę u Disneya Johnston postawił w krótkim filmiku Ogród Myszki Miki jako asystent animatora. Rok później został awansowany na ucznia animatora i pracował z Fredem Moorem nad krótkimi filmikami o psie Pluto oraz Myszce Miki. Jego pierwszym długometrażowym filmem animowanym była Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków.

W listopadzie 2005 roku Ollie Johnston, jako pierwszy animator, został uhonorowany Narodowym Medalem Sztuki, który otrzymał w Białym Domu.

14 kwietnia zmarł wielki aktor pióra. Dożył w animacji czasów, gdzie finalnie laury spadają na aktorów myszy.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Trikster

Nie żebym był nieczuły, ale 95 lat to dość sporo. Faktem jest, że zapisał się jako legenda w historii światowej animacji.

Proszę czekać…