65 Festiwal w Wenecji 0

Dziś rozpoczyna się wielkie święto kina. Jak co roku rusza jeden z najważniejszych festiwali na świecie

Każdy wie, że obok Cannes i Berlina, festiwal w Wenecji jest najważniejszym wydarzeniem roku. Podczas 65 edycji w konkursie znajdzie się wiele interesujących pozycji.

The WrestlerThe Wrestler

Imprezę otworzy nowy film braci Coen, Tajne przez Poufne. Na festiwal przyjechali sami twórcy i spora część interesującej obsady.

Osbourne Cox (John Malkovich) jest tajnym agentem CIA starającym się nie stracić zajęcia. Nie dość, że jego praca i małżeństwo zmierzają ku niechybnej katastrofie, to ma jeszcze problemy z alkoholem. Harry Pfarrer (G. Clooney) jest szeryfem w ministerstwie skarbu, ale nie może sobie poradzić ze swoją próżnością. Do jego licznych hobby, zaliczają się między innymi: internetowe randki za plecami żony, konstruowanie zabawek erotycznych według własnych pomysłów, nie wspominając o sypianiu z nieszczęśliwą żoną Osbourna. Kiedy Ozzie zostaje wyrzucony z CIA, postanawia opisać wszystko co tylko wie, nie zdając sobie sprawy z tego, że tak naprawdę wie bardzo niewiele.

Zobaczymy Brada Pitta, George 'a Clooneya, Johna Malkovicha, Frances McDormand i Tildę Swinton. Reżyserami i scenarzystami oczywiście są Ethan i Joel Coen.

Film zobaczymy w naszych kinach 24 października 2008 roku.

W konkursie mamy wiele mocnych nazwisk i raczej dobre filmy. Będzie The Wrestler Darrena Aronofskiego, The Burning Plain Guillermo Arriagi, świetnego scenarzysty, którego znamy z Babel, 21 gramów i Trzech pogrzebów Melquiadesa Estrady. Do Wenecji przyjechał także Jonathan Demme, twórca Milczenia Owiec. Zaprezentuje tu film Rachel Getting Married. Będzie także Amir Naderi, który przyjechał do Wenecji z dramatem Vegas: Based on a True Story, opowiadającym o hazardziście i wpływie nałogu na losy jego rodziny. Ciekawostką jest obecność Kathryn Bigelow, która bardziej kojarzona jest ze średnim kinem komercyjnym (K-19) niż z czymś ambitniejszym. Pokaże The Hurt Locker.

Mnie osobiście cieszy mocna reprezentacja Azji. W Wenecji pojawią się dwie legendy japońskiej animacji, Mamoru Oshii i Hayao Miyazaki. Pierwszy zaprezentuje swój najnowszy film Sky Crawlers, a drugi przyjechał z Ponyo on the Cliff by the Sea, baśnią dla młodych widzów rysowaną tradycyjnie. Geniusze kina tam, gdzie ich miejsce!

PonyoPonyo

Poza nimi będzie też wielki Takeshi Kitano, który raz zdobył nagrodę Złotego Lwa za Hana-bi. Pokaże komedię Achilles and the tortoise, który kontynuować tematykę Takeshis.

Gospodarze także wystawili mocny skład na tegoroczny festiwal. Najciekawiej prezentują się Ferzan Ozpetek ze swoim Un Giorno perfetto. Reprezentantem Rosji będzie Aleksei German Jr. z filmem Bumaznyj Soldat, Niemców Christian Petzold ze swoim Jerichow.

Ciekawy też będzie pokaz filmów krótkometrażowych. Na jego inaugurację, poza konkursem, pokażą krótkometrażowy debiut reżyserski Natalie Portman, Eve.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…