Tonight is the night.

Czy Sztuczki zachwycą Akademię? 0

Polski kandydat do Oskara wybrany. Jest nim film Andrzeja Jakimowskiego – Sztuczki. Czy tym razem się uda?

Dziś, tj. 20 września br., w Gdyni obradował, powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, Komitet Selekcyjny, którego zadaniem było wyłonienie polskiego kandydata do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej OSKAR 2009 w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Kadr z filmu Sztuczki 2007Kadr z filmu Sztuczki 2007

Komitet w składzie: Robert Gliński (przewodniczący), Andrzej Bartkowiak, Mirosław Bork, Barbara Hollender, Sławomir Idziak, Michał Kwieciński, Agnieszka Odorowicz, Zbigniew Rybczyński, Jerzy Zieliński brał pod uwagę filmy, które miały dystrybucję kinową pomiędzy 1 października 2007 r. a 30 września 2008 r. oraz nowe obrazy, jakie miały jeszcze szansę na siedmiodniową dystrybucję w kinach do wymaganego regulaminem dnia 30 września. Mieli oni bardzo trudne zadanie, gdyż wybrać było trzeba jeden, z 35 filmów.

Decyzją Komitetu Selekcyjnego polskim kandydatem do Oskara 2009 jest film Sztuczki.

Film Andrzeja Jakimowskiego to laureat Złotych Lwów w 2007 r., oraz niemal 30 innych nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. Film dystrybuowany jest, poza Polską, w 26 krajach świata.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

MacT 2008-09-21

Mogę się założyć, że nie dostanie nawet nominacji. Kiedy Ci u góry zrozumieją, że tego typu filmy nie przemawiają do przeciętnego Amerykanina, a raczej członka Akademii. To, że "Sztuczki" dostały tyle nagród, nie znaczy, że to dobry film. Ja osobiście obstawiałbym film, który podoba się widzom, a nie krytykom.

Beznickowy MacT 2008-09-21

Lepsze "Sztuczki" niż "Katyń" z poprzedniego roku.

Proszę czekać…