"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Co w trawie piszczy czyli DVD 0

Przedstawiamy wam listę 10 nowości DVD, które naszym zdaniem są godne polecenia. Przeczytaj co warto kupić w październiku.

W zeszłym miesiącu rozpoczęliśmy cykl przyglądania się nowością, DVD aby pomóc wam w wyborze zakupu filmów do prywatnych kolekcji. I tak już drugi raz wybraliśmy 10 naszym zdaniem najciekawszych nowości, które warto byłoby posiadać. Zapraszam do przeczytania naszych propozycji.

+ Motyl i Skafander (Dystrybucja: Best Film)

Tego filmu specjalnie przedstawiać nie trzeba. Opowieść o wypadku Jean’a-Dominique’a Bauby’ego, która doprowadza go do paraliżu na zawsze odmienia jego życie. Człowiek, który kochał posiadać nagle czuje się zniewolony w swoim własnym ciele. To, co najpiękniejsze w filmie to fakt, iż reżyser Julian Schnabel wybrał zupełnie inną drogę w budowaniu filmu. Nie mamy, więc szantażu emocjonalnego (wyciskacza łez) ani typowo Hollywoodzkiej produkcji z pozytywnym przesłaniem. Produkcja o tym jak nawet w najtrudniejszych chwilach człowiek może się odnaleźć. Osobiście najbardziej żałuje, że Oscara za film nie dostał Janusz Kamiński, którego zdjęcia po prostu wbijają w fotel.

Motyl i Skafander 2007Motyl i Skafander 2007

+ Klasztor: Pan Vig i zakonnica (Dystrybucja: Against Gravity)

Dokument pokazywany podczas Planet Doc Reviev opowiada historię schyłku życia Pana Viga, który postanawia w Danii założyć klasztor prawosławny. Sprowadza do niego zakonnice z Rosji, dzięki czemu jeszcze bardziej jest on zadziwiający. Reżyserka stara się odkryć motywy, jakie doprowadziły starszego człowieka do takiej decyzji. Niektórzy doszukują się podtekstów seksualnych (starszy pan i kilka młodych kobiet) inni widzą w niej ekscentryczny pomysł na brak samotności w momencie starzenia się.
Piękny film, który na długo pozostanie w pamięci widza. To, co robi największe wrażenie to okazja podpatrywania tego jak zarówno Pan Vig jak i zakonnice próbują odnaleźć się w zupełnie nowej okoliczności.

Klasztor: Pan Ving i zakonnica 2006Klasztor: Pan Ving i zakonnica 2006

+ Iron Man (Dystrybucja: Imperial CinePix)

Jedna z najciekawszych tegorocznych propozycji z Hollywood. Pokaz o tym jak nawet komiksowa ekranizacja może być zaskakująca, nowatorska. Wielki powrót do formy Roberta Downeya Jr., którego aktorskie dokonania sprawiają, że postać Tony’ego Starka zapamiętamy.
Sam komiks jak i produkcja to zupełnie inne spojrzenie na tzw. świat superbohaterów. Ten, którego uwielbiać powinni miliony nigdy nie traktuje życia poważnie. Natomiast ten, kto jest czarnym charakter mimo wszystko da się lubić. To, co uwielbiają widzowie w tym filmie to dowcipne sytuacje, dzięki którym oglądając obraz człowiek autentycznie bawi się.
We własnej kolekcji tą produkcje warto mieć choćby do tego, aby w mroźny zimowy wieczór spędzić zabawne 2 godziny.

Iron Man 2008Iron Man 2008

+ Los człowieka (Dystrybucja: Epelpol)

Produkcja rodem ze Związku Radzieckiego, która powstała w 1959 roku. Opowieść o człowieku, dla którego wojna oznaczała utratę wszystkiego, co posiadał. Mimo to nie załamał się ale po zakończeniu działań wojskowych potrafił odnaleźć sens życia.
Film w reżyserii kultowego reżysera Siergieja Bondarczuka był jednym z pierwszych z serii filmów ku pokrzepieniu serc, który później tak mocno zagościł w kinie. Ten film to jednocześnie jeden z najwybitniejszych produkcji kina Radzieckiego do dziś uznawany za arcydzieło.
Mimo, iż pamiętamy o roku powstania to jednak da się w nim odnaleźć odniesienia do dzisiejszych tak trudnych czasów. Dlatego też należałoby, choć raz obejrzeć te ponadczasowe dzieło.

Los człowieka 1959Los człowieka 1959

+ Ładunek 200 (Dystrybucja: Mayfly)

Kolejna propozycja prosto z Rosji. Tym razem warta polecenia ze względu na bardzo jednoznaczne podejście do coraz większego anarchizmu w nowoczesnej Rosji. Po obejrzeniu tej produkcji zdamy sobie sprawę, że w tym wielkim kraju mogą powstawać nie tylko filmy politycznie poprawne (patrz 1612), ale również te bardzo mocno krytykujące samych Rosjan.
Opowieść o dziwnym i przerażającym porwaniu na prowincji powoli doprowadza do coraz dziwniejszych wydarzeń. Brutalne traktowanie młodej dziewczyny oraz kult władzy sprawia, że pogrążamy się w coraz większych zakamarkach zezwierzęcenia.
Mimo wszystko osobiście bardzo ostrzegam. Nie każdemu uda się za pierwszym razem zrozumieć do końca film. Trzeba go oglądać bardzo uważnie i co chyba najważniejsze myśleć podczas seansu. Inaczej wyjdzie nam niezbyt zrozumiała papka.

+ Elżbieta I (Dystrybucja: Studio Printel)

Opowieść o najsłynniejszej Królowej Brytyjskiej – Elżbiecie I, której życie dokumentuje się przez pryzmat jej związków. Przez pierwszą cześć mamy, więc okazję oglądać jej uczucia wobec Roberta Dudleya, hrabiego Leicester. Natomiast w drugiej części przyglądamy się faworyzacji młodszego od królowej, hrabiego Essex.
Sama produkcja w Polsce nie zdobyła dużej popularności a szkoda, bo to jeden z najciekawszych seriali Brytyjskich ostatnich lat. Wiernie odtworzono w niej wygląd Anglii w czasach Tudorów. Dodatkową atrakcją jest duet aktorski MirrenIrons, którzy całkowicie zawładnęli obrazem.
W wersji DVD jako dodatek możemy znaleźć poza scenami niewykorzystanymi ciekawą pozycje, czyli porównanie scen bez efektów specjalnych do tych już po przetworzeniu komputerowym. Oglądając takie porównanie docenia się jeszcze bardziej pracę wszystkich osób zaangażowanych w efekty specjalne.

+ Ostrożnie, pożądanie (Dystrybucja: Monolith)

Zeszłoroczna produkcja Anga Lee (reżysera Tajemnicy Brokeback Mountain) stała się najbardziej kontrowersyjną produkcją Chińską od kilkunastu lat. Nie tylko za tematykę, ale i odważne sceny miłosne. Na widzach szczególne wrażenie zrobiła niezapomniana scena gwałtu, która dla wielu wydawała się tak realistyczna, iż podejrzewano, że aktorzy nie udawali.
Produkcja uważam powinna znaleźć się na półkach każdego kinomana ze względu na ciekawe ujęcie tematu. Owszem można mówić, iż tematyka jest wtórna, ale nikt tak ciekawie nie potrafił odtworzyć pasji, namiętności z nienawiścią i dwuznacznością moralną.
Moim zdaniem sam film nie jest tak kontrowersyjny jak się podaje, choć zawiera przewrotne przesłanie oznajmiające, iż właściwie tylko w seksie człowiek może poczuć się prawdziwie wolny. To właśnie w akcie miłosnym szczerość i ucieczka od wszelkich trosk jest możliwa.

Ładunek 200 2007Ładunek 200 2007 Elżbieta I 2005Elżbieta I 2005 Ostrożnie, pożądanie 2007Ostrożnie, pożądanie 2007

+ Skarb Narodów: Księga tajemnic (Dystrybucja: Imperial CinePix)

Niestety film nie jest kolejnym arcydziełem. Osobiście uważam drugą cześć za bardzo wtórny pomysł z większą dawką humoru i efektów specjalnych. Gdyby nie nieco inna zagadka spokojnie można by mówić, że jest to pierwsza część podwojona o technikę komputerową.
Dlaczego więc znalazł się na naszych propozycjach październikowych DVD? Przede wszystkim, dlatego, iż jest to niezbyt wymagający dobry film przygodowy. Idealny na deszczowy jesienny wieczór, aby zapomnieć o całym świecie, problemach czy też brzydkiej pogodzie. Ci, którzy nie czekają na zaskoczenie czy przewrotność fabuły docenią jeszcze większe przerysowanie intelektualnych możliwości niezwykłego głównego bohatera. A zwolennicy teorii spiskowych poznają, czym naprawdę jest księga tajemnic.
W dodatkach nie znajdziemy zbyt wiele, choć komentarze do filmu na pewno ucieszą nie jednego widza.

+ Mów do mnie (Dystrybucja: Monolith)

Opowieść o Ralphie Waldo Petey Greene, czarnoskórym alkoholiku, skazańcu oraz najsłynniejszym prezenterze radiowym w dziejach Waszyngtońskiej rozgłośni. Wiernie i przewrotnie odtworzono w filmie jego biografię, w której główny nacisk położono przede wszystkim na jego 20 letnią prace w radiu i bezkompromisowym wygłaszaniem swoich przekonań. Jest to jedna z tych sław, które zarówno wzbudzały szacunek jak i nienawidzono go.
Film bardzo ciekawy, zrealizowany powiedziałbym po mistrzowsku. Niezapomniana rola Dona Cheadle idealnie współgra z niezwykłą reżyserią w wykonaniu Kasi Lemmons.
Żałuje, iż produkcja stanie się nieco niszowa i nie trafi do większej grupy odbiorców. Mam jednak nadzieje, że znajdą się tacy, którzy zaryzykują zakup filmu. Wierze, że nie będą zawiedzeni.

Skarb Narodów 2007Skarb Narodów 2007 Mów do mnie 2007Mów do mnie 2007

+ Kim Ki Duk – Box (Dystrybucja: Mayfly)

Do wszelkich boxów często podchodzę z rezerwą gdyż ostatnimi czasy dodawano zwykle jeden dobry film z kiepskim tak, aby spowodować wzrost sprzedaży tego drugiego. Tym razem zachęcam was do zakupy niezwykłego Boxu składającego się z dwóch filmów reżysera koreańskiego – Kim'a Ki-duk.
Pierwszym filmem jest Krokodyl. Stworzona w roku 1996 opowieść o wyrzuconych poza margines społeczny bezdomnych z Seulu. Jak na debiut filmowy obraz jest bardzo brutalny ale zarazem realistyczny. Ciekawe kino, które zapada w pamięć.
Drugim obrazem znajdującym się w boxie jest Samarytanka. Tym razem jest to film stworzony w 2004 roku a fabuła toczy się wokół prostytuującej się młodej dziewczyny z bardzo dobrego domu.
To co łączy oba filmy to próba oceny jednostki jako amoralnej oraz słabych mechanizmów społecznych w wyniku, której ludzie często wykluczani są na margines. Sam reżyser w bardzo ciekawy sposób potrafi obrazować swoją fabułę, dzięki czemu każda produkcja na swój sposób robi wrażenie na widzach.
Aby nie było zbyt fajnie to wydanie DVD, które trafi do półek sklepowych będzie z gorszą jakością obrazu. W porównaniu do jakości Hollywoodzkich produkcji to jak obraz z DVD do jakości VHS. A szkoda.

Kim Ki Duk - BoxKim Ki Duk - Box

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

Michal_Dajer

Mam nadzieje, że film się spodoba. Choć oczywiście każdy ma inny gust i nie każdemu to samo musi się spodobać. Niemniej życzę aby nie okazał się dla ciebie niewypałem :).

Anonimowy

Zacheciłes mnie do obejrzenia filmu Mów do mnie, wiec jakby sie okazał niewypałem bede miał pretesje Michale do ciebie, ale film wydaje sie solidna produkcjia, zwłaszcza ze gra w nim 2 aktorów, których cenie, wiec powinno byc ok.

Proszę czekać…