Say hello to my little friend ;>

Guevara okiem Soderbergha 0

Zapraszam do lektury specjalnie przygotowanego omówienia legendarnego rewolucjonisty w obrazie Che

Ernesto Che Guevara urodził się 14 VI 1928 roku w miejscowości Rosaria w Argentynie. Pochodził z arystokratycznej rodziny, której korzenie sięgały peruwiańskich wicekrólów i argentyńskiego generała. Matka, która zapewniała mu naukę, poprzez dzieła Marksa i Engelsa wpoiła mu poglądy lewicowe, których trzymał się aż do śmierci.

W roku 1946 podjął studia medyczne na uniwersytecie w Buenos Aires, a po ich ukończeniu wraz z przyjacielem Albertem Granado rozpoczął motocyklową podróż po Ameryce Południowej. Dwa lata później udaje się do Boliwii, a następnie Gwatemali gdzie zostaje doradcą prezydenta Jacoba Arbenza. Po zamachu stanu na rząd Arbenza, Che włącza się w ruch oporu . Wkrótce później nowy rząd wydaje na niego wyrok śmierci, a on po dwóch miesiącach spędzonych w ukryciu wyjeżdza do Meksyku. Tam żeni się z Hildą Gadeą i poznaje Fidela Castro .

W roku 1956 Castro, Che i 82 rebeliantów wyruszają na pokładzie jachtu Granma na Kubę w celu obalenia dyktatury Batisty . Po roku krwawych potyczek i klęsk, rebelianci zaczynają odnośić pierwsze sukcesy. Ich szeregi zwiększają się z dnia na dzień, a pozycja Baptisty zostaje zagrożona. Che zostaje mianowany comandante i dowódcą drugiej kolumny Armii Partyzanckiej.

Po zakończeniu się walk, obaleniu Baptisty i stworzeniu rządu Castra, Guevara zostaje prezesem kubańskiego Banku Narodowego. Przez następne kilka lat pracuje jako ambasador Fidela , a poźniej jako minister przemysłu. Po kilku nieudanych próbach reform, ponownie odzywa się w nim głos rewolucjonisty. Rozpoczyna swoją „światową rewolucję” podróżując między Kongo, Tanzanią i Boliwią. 7 października roku 1966, po trwających 11 miesięcy walkach w Santa Cruz (Boliwia) zostaje ciężko ranny i pojmany. Dzień później, 8 października zostaje rozstrzelany w wieku 39 lat.

Benicio Del Toro i producent Laura Bickford spędzili blisko trzy lata gromadząc materiały na temat życia Guevary. Przez następne pare miesięcy poszukiwali reżysera aby w końcu uznany i ceniony filmowiec Steven Soderbergh podjął się zekranizowania, krótkiego i krwawego życia Che. Na zarys scenariusza posłużył mu dziennik samego Guevara oraz wywiady i opowieści mieszkańców Kuby i Boliwi. Reżyser podzielił historię na dwie filmowe części. Pierwsza z nich – The Argentine przedstawia epizod obejmujący przybycie rewolucjonistów na Kubę aż do obalenia rządów Fulgencio Batisty. Druga część – Guerrilla , opowiada o latach po przewrocie na Kubie . Guevara zrezygnował z wygodnego życia, aby dalej szerzyć myśl socjalistyczną na świecie. Trafił dzięki temu do Boliwii, gdzie stara się stworzyć oddziały rewolucyjne. Zdjęcia do obu części rozpoczęto w maju 2007 roku i trwały ponad 90 dni. Budżet filmu wyniósł 58 milionów dolarów .

Benicio Del Toro jako CheBenicio Del Toro jako Che

Wspaniały materiał na film o Che to jest to, czego można było oczekiwać. Miał najbardziej fascynujące życie w minionym stuleciu – powiedział Steven Soderbergh.

W roli rewolucjonisty wszechczasów, Ernesto Che Guevara zobaczymy zdobywcę Oscara , Benicio Del Toro, który jest jednym z pomysłodawców filmu. Bliskiego współpracownika Che, Harrego Pombo Villegasa zagrał Benjam?n Ben?tez, w rolę najstarszej córki, Aleidy Guevara wcieliła się Catalina Sandino Moreno. Urodzoną w Niemczech komunistkę, szpiega i uczestniczke przewrotu, Tamare Bunke zagrała Franka Potente. W roli Almeida Bosque, jednego z główno dowodzących szeregami rewolucji, Juan Almeida Bosque zobaczymy Roberto Santana.

Dzieło zostało pierwszy raz zaprezentowane na Festiwalu w Cannes. Benicio Del Toro zdobył nagrodę za najlepszego aktora , a Steven Soderbergh otrzymał nominację do Złotej Palmy . Pierwsza część we francuskich kinach pojawi się 7 stycznia 2009 roku.

!http://gfx1.fdb.pl/eld7ds(Plakat pierwszej części – )!

!http://gfx1.fdb.pl/fld7ds(Plakat drugiej części – )!

Oficjalny, międzynarodowy zwiastun The Argentine

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Barbarka88Rz

mam tylko nadzieję, że twórcy filmu nie będą idealizować Guevary, i pokażą też jego ciemną stronę…
oby uświadomili niektórych ludzi, którzy żyją w przekonaniu, że Ernesto był idealnym człowiekiem.
Ogólnie to cenię go za zasługi, bo mam słabość do rewolucjonistów i idealistów…

podaję link do jednej z wielu stron o Che, która… hmm… trochę niszczy jego wizerunek, ale taka jest niestety prawda.
http://www.polonica.net/kim_byl_Ernesto_Che_Guevara.htm

Proszę czekać…