John Connor powrócił

Kadr z filmu Terminator: Ocalenie (2009)

Pierwszy weekend czerwca to prawdziwa gratka dla fanów Terminatora, którzy na pewno pojawią się w kinach na premierze filmu Terminator: Ocalenie. Jednak również sympatycy innego kina znajdą coś dla siebie. Wśród nowości mamy komedię Ja cię kocham a ty z nim, dramat Nad jeziorem Tahoe, akcent polski, czyli film Afonia i pszczoły oraz dokument Home – S.O.S. Ziemia!.

Zapraszamy do przeczytania naszego przeglądu premier. Dzisiaj w zupełnie nowej formule.

Terminator: Ocalenie

Kadr z filmu Terminator: OcalenieKadr z filmu Terminator: Ocalenie

OPIS: Akcja rozgrywa się w post-apokaliptycznym roku 2018 występuje Christian Bale w roli Johna Connora, człowieka, którego przeznaczeniem jest poprowadzenie ruchu oporu skierowanego przeciwko Skynetowi i armii Terminatorów. Ale przyszłość, w którą wierzy Connor zostaje częściowo zmieniona na skutek pojawienia się Marcusa Wrighta (Sam Worthington), obcego, którego ostatnim wspomnieniem jest pobyt w celi śmierci. To Connor musi dowiedzieć się, czy Marcus został przysłany z przyszłości czy jest uciekinierem z przeszłości. Podczas gdy Skynet przygotowuje się do ostatecznego starcia, Connor i Marcus wyruszają w podróż, która prowadzi ich do centrum operacyjnego Skynetu, w którym odkrywają przerażającą tajemnicę, jaka kryje się za możliwym unicestwieniem rodzaju ludzkiego.

REŻYSERIA: McG.

OBSADA: Christian Bale, Sam Worthington, Moon Bloodgood, Anton Yelchin, Bryce Dallas Howard, Common i Helena Bonham Carter.

GATUNEK: Akcja, SF

DLACZEGO WARTO IŚĆ: Chyba każdy chciałby zobaczyć jak mogłoby przedstawiać się wizja po Dniu Sądu o tym jak wygląda ruch oporu, oraz świat pod rządami Skynetu. Na dodatek niepowtarzalna szansa zobaczenia dorosłego Johna Connora.

DLACZEGO NIE WARTO IŚĆ: Bez Arnolda Schwarzeneggera to już nie będzie to samo. Dodatkowo największym minusem jest wycięcie, co bardziej brutalnych scen, aby film mogły oglądać nastolatki. A wyobrażacie sobie braku brutalnych scen we wcześniejszych Terminatorach?

Ja cie kocham, a ty z nim

Kadr z filmu Ja cie kocham, a ty z nimKadr z filmu Ja cie kocham, a ty z nim

OPIS: Dan to wdowiec samotnie wychowujący trzy córki. Pewnego dnia poznaje w księgarni Marie, w której się zakochuje. Jednak po jakimś czasie okazuje się, że jest ona dziewczyną jego brata. Oboje zaskoczeni tym faktem, postanawiają ukrywać przed rodziną Dana to, że się znają i co tak na prawdę do siebie czują. (Trophy)

REŻYSERIA: Peter Hedges.

OBSADA: Steve Carell, Juliette Binoche, Dane Cook, Norbert Leo Butz, John Mahoney, Dianne Wiest, Britt Robertson.

GATUNEK: Komedia romantyczna

DLACZEGO WARTO IŚĆ: Zbierał całkiem pochlebne recenzje (65% na RT) oraz jak na dosyć niezależną komedie zarobił troszkę w Stanach. Pozycja obowiązkowa dla fanów Steve'a Carella.

DLACZEGO NIE WARTO IŚĆ: Ile już było komedii, w których główny bohater zakochuje się w ukochanej kogoś z rodziny/przyjaciół. Czy amerykanie nie mogą wymyślić czegoś zupełnie innego, nowatorskiego? Może czas zajrzeć w książki i tam poszukać inspiracji.

Afonia i pszczoły

Kadr z filmu Afonia i pszczołyKadr z filmu Afonia i pszczoły

OPIS: Afonia ma dwie miłości: filmowanie i pszczoły. Wojskową kamerą Bell Howella nakręca świat wokół, docieka sensu jego istnienia, obserwuje z uwagą najmniejsze zjawiska. Niedaleko domu przy starej opuszczonej stacji ma kilka uli z pszczołami, którymi zajmuje się z wyjątkową delikatnością i wprawą. Towarzyszy jej przy tym mąż, były zapaśnik światowej sławy. Ze względu na jego paraliż, spowodowany wypadkiem sprzed lat, Afonia musi się nim opiekować. Gdy monotonię codziennego życia przerywa przyjazd młodego Rosjanina, w kobiecie wybuchają tłumione od lat namiętności. Mężczyzna długo nie wyjawia powodu swojego przybycia, a rozpoczynający się romans między nim i Afonią zmienia relacje całej trójki. Uzależniony od Afonii mąż, który komunikuje się ze światem tylko za jej pomocą, nie może sprostać obudzonej w żonie kobiecości i poradzić sobie ze swoją zazdrością. Rosjanin niespodziewanie odmieniający życie Afonii nie zapomina o tajemnicy, której wyjawienia domaga się od jej męża.

REŻYSERIA: Jan Jakub Kolski.

OBSADA: Grażyna Błęcka-Kolska, Mariusz Saniternik, Andriej Bielanow, Wojciech Solarz, Dariusz Juzyszyn, Wiesław Cichy.

GATUNEK: Dramat

DLACZEGO WARTO IŚĆ: To kolejny film świetnego twórcy Jasminum, które mimo braku odpowiedniej kampanii reklamowej został uznany za jeden z lepszych produkcji roku 2006. Należy, więc dać szansę temu twórcy. Może nakręcił film, który będzie konkurował z Terminatorem – przynajmniej w ten weekend.

DLACZEGO NIE WARTO IŚĆ: Film o pożądaniu i namiętności, w którym ich brakuje to coś nie tak. Czy Polscy twórcy boją się kręcić odważnych scen? Podobno największe rozczarowanie w filmografii Kolskiego.

Nad Jeziorem Tahoe

Kadr z filmu Nad jeziorem TahoeKadr z filmu Nad jeziorem Tahoe

OPIS: Szesnastoletni Juan ucieka z domu w poszukiwaniu szczęścia. W czasie ucieczki rozbija samochód – i cała wyprawa kończy się na słupie telegraficznym. Próbując naprawić auto, spotyka starego mechanika Don Hebera, którego jedynym towarzyszem jest bokser Sica. Poznaje również Lucię, zagubioną młodą matkę, która marzy o wypadzie na rockowy koncert oraz Davida, mającego bzika na punkcie Bruce’a Lee. W tym absurdalnym świecie Juan zaczyna rozumieć tak oczywiste i jednocześnie niewytłumaczalne zdarzenia, jak śmierć.

REŻYSERIA: Fernando Eimbcke.

OBSADA: Diego Cataño, Héctor Herrera, Daniela Valentine, Juan Carlos Lara.

GATUNEK: Dramat

DLACZEGO WARTO IŚĆ: Mało dialogów, długie ujęcia, czyli coś, co lubią, co bardziej wymagający widzach. To nie jest łatwa produkcja w odbiorze, ale na pewno spodoba się wszystkim, którzy w kinie poszukują czegoś więcej niż tylko prostej rozrywki. Produkcja z Meksyku, których jest w Europie strasznie mało.

DLACZEGO NIE WARTO IŚĆ: Jak na bardziej poważny film brakuje próby eksperymentu i pobawienia się w wypracowanie swojego własnego stylu. A w tej produkcji znajdziemy wszystkie podstawowe techniki dla kina "poważnego". Dlatego nic nadzwyczajnego.

Home – S.O.S. Ziemia!

Kadr z dokumentu pt. Home - S.O.S. Ziemia!Kadr z dokumentu pt. Home - S.O.S. Ziemia!

OPIS: Niesamowita podróż w głąb australijskiej rafy koralowej, wędrówka przez niebezpieczne amazońskie lasy, bezkresną pustynię Gobi i industrialne dzielnice Szanghaju… Podróż przez wszystkie kontynenty, której celem jest zwrócenie uwagi świata na problemy i zagrożenia środowiska naturalnego: globalne ocieplenie, umierające lasy, wymieranie gatunków zwierząt i roślin, na kończące się zasoby naturalne. Efekt przewracającego się domina klęsk ekologicznych może zapoczątkować katastrofalne konsekwencje.

REŻYSERIA: Yann Arthus-Bertrand.

GATUNEK: Dokument

DLACZEGO WARTO IŚĆ: Niesamowite wydarzenie gdyż po raz pierwszy jednego dnia w Dniu Ziemi – 5 czerwca 2009 roku, obraz ten zostanie pokazany w 85 krajach świata. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich ekologów, proekologów i innych sympatyków czystości naszej planety.

DLACZEGO NIE WARTO IŚĆ: Co rusz jesteśmy informowani, że nasza planeta jest na skraju przepaści ale jakoś żadnych specjalnych katastrof nie było. Omijać szerokim łukiem, jeśli uważacie ekologów za fanatyków.

PS – Zapraszamy do komentowania nowej formuły przeglądu premier.


Michał
"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux