Ferdydurke 1985

TV

Józio, narrator i jednocześnie bohater tej powiastki filozoficznej, trzydziestolatek uznawany za sztubaka, przebrany w szkolny mundurek, toczy pojedynek w kilku rundach ze światem i ludźmi - przeciw infantylizacji, czyli upupieniu; przeciwko narzucanym jemu i innym rolom, czyli gębie. Próbuje porachować się z idiotyzmem… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,
Jan Peszek
jako Ja-Józio-Bohater
Ewa Ciepiela
jako Ciotka
Elżbieta Will
jako Ciotka
Jerzy Bińczycki
jako T.Pimko
Tadeusz Malak
jako Dyr. Piórkowski
Andrzej Kozak
jako Bladaczka
Jerzy Radziwiłowicz
jako Miętus
Jan Frycz
jako Syfon
Krzysztof Jędrysek
jako Gałkiewicz
Rafał Jędrzejczyk
jako Wałkiewicz
Marcin Sosnowski
jako Myzdral

Józio, narrator i jednocześnie bohater tej powiastki filozoficznej, trzydziestolatek uznawany za sztubaka, przebrany w szkolny mundurek, toczy pojedynek w kilku rundach ze światem i ludźmi - przeciw infantylizacji, czyli upupieniu; przeciwko narzucanym jemu i innym rolom, czyli gębie. Próbuje porachować się z idiotyzmem dydaktycznym szkoły, która wymusza na uczniach odkrycia w rodzaju „Słowacki wielkim poetą był”. Rozprawia się z mieszczaństwem, które pod płaszczykiem nowoczesności i swobody obyczajowej kryje czystej krwi filistra. Z drapieżnym szyderstwem odnosi się zarówno do anachronicznego dworu szlacheckiego, jak też prymitywnego chłopstwa i idei „bratania się z parobkami”, której wyznawcą jest jego szkolny kolega Miętus. Jednak wszystkie „pojedynki na miny” i kolejne rundy walk: Józio kontra reszta świata – kończą się wielką „kupą”, bijatyką, ogólnym kłębowiskiem ciał. Od „gęby", uzależnienia od schematów pseudokultury, tradycjonalizmu, od „ciotek kulturalnych” wywierających psychiczny gwałt na swym otoczeniu – nie można po prostu uciec. Groteskowy dystans wobec świata i psychologiczny rozdźwięk pomiędzy dorosłością a niedojrzałością bohatera gwałtem przebranego za uczniaka – są źródłem specyficznego komizmu tej powieści, a także adaptacji telewizyjnej, która jest dziełem małżonków Henryki i Macieja Wojtyszków. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat
Słowa kluczowe
teatr telewizji
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
1986-03-24 (świat)
Wytwórnia
Telewizja Polska (Kraków)
Kraj produkcji
Polska
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
127 minut
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję. Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Komentarze do filmu 1
Chemas 10

Generalnie, należy moim skromnym zdaniem oglądać po przeczytaniu prozy Gombrowicza. Bardzo sobie cenię film Skolimowskiego, ale jednak bardziej na to dzieło nadaje się teatr telewizji. Peszek zrobił tu mistrzostwo świata! Dla wybranych!
P.S. No i oczywiście jak zwykle niezawodny Bińczycki!

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
Chemas
291 pkt.
2
Sweet_Foxy
10 pkt.
3
tadek453
7 pkt.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

Multimedia

  • Plakaty
  • Zwiastuny
  • Zdjęcia

Pozostałe

Proszę czekać…