Wizje 2004

Yogen

Profesor Hideki Satori wraz z żona i córką wraca samochodem do domu. Zatrzymuje się przy budce telefonicznej, aby wysłać e-mail. Przypadkiem dostrzega fragment gazety ze zdjęciem jego córeczki i informacją o jej śmierci w wypadku samochodowym. Chwilę potem, na jego oczach, dochodzi do tragicznej kolizji. Trzy lata po śmierci… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Obsada Zobacz pełną obsadę

Hana Inoue
jako Nana Satomi
Hiroshi Mikami
jako Hideki Satomi
Noriko Sakai
jako Ayaka Satomi

Fabuła

Profesor Hideki Satori wraz z żona i córką wraca samochodem do domu. Zatrzymuje się przy budce telefonicznej, aby wysłać e-mail. Przypadkiem dostrzega fragment gazety ze zdjęciem jego córeczki i informacją o jej śmierci w wypadku samochodowym. Chwilę potem, na jego oczach, dochodzi do tragicznej kolizji. Trzy lata po śmierci córki w trakcie, których rozpadło się jego małżeństwo, bliski obłędu, profesor ponownie trafia na zagadkową gazetę. Obarczony wizjami śmierci kolejnych osób, Satori dąży do wyjaśnienia tajemnicy gazety. Zrealizowane na podstawie mangi Kyofu Shinbun - Wizje są częścią filmowej trylogii J-Horror Theater. Reżyserem filmu jest Norio Tsuruta, twórca The Ring – Krąg 0. Narodziny. Produkcją zajął się Taka Ichise - producent filmów Dark Water oraz Klątwa Ju-On 1 i 2. Anonimowy

Gatunek
Horror

Szczegóły

Premiera
2004-10-02 (świat)
Kraj produkcji
Japonia
Inne tytuły
Premonition
J horaa shiataa 2
J-Horror Theater Vol. 2
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
95 minut

Recenzje

Czy byłbyś wstanie coś zrobić znając swoją przyszłość?? 6
  • 2006-08-27
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Możliwe spoilery Film zaczyna się spokojną rodzinną podróżą. Profesor Hideki Satori wraz z żoną i córką wracają samochodem do domu. Zatrzymują się przy budce telefonicznej w celu wysłania e-maila. Głowa rodziny znajduje w niej fragment gazety. Na zdjęciu widnieje jego córka oraz informacja o jej śmierci. Chwilę potem, na jego oczach ciężarówka miażdży samochód. Przenosimy się trzy lata w przyszłość. Hidekiego zostawia żona, zaś on sam bliski obłędu obarcza się za śmierć ukochanej córki. Znów trafia na fragmenty gazety. Zaczynają ginąć ludzie. Profesor Satori postanawia naprawić błąd z przed kilku lat i rozwiązać tajemnicę.

"Wizje" zaczynają się dość ciekawie. Reżyser, Norio Tsuruta dba od samego początku o wprowadzenie tajemniczej przerażając atmosfery. Muszę przyznać, że z początku wychodzi mu to całkiem nieźle, niestety klimat wkrótce opada. Hiroshi Mikami aktor wcielający się w postać profesora Satori wypada idealnie w tej roli. Bardzo dobrze ukazuje nam uczucia bohatera, jego mękę po utracie córki oraz strach przed tajemniczą gazetą. Sam pomysł z "przekaźnikiem wizji" wydawał mi się dziwnie znajomy. Może ktoś z was pamięta serial puszczany kiedyś w TVP. Opowiadał on o osobie, która każdego ranka dostawała gazetę z dnia jutrzejszego. Bohater tamtej opowieści próbował zmienić bieg wydarzeń. Tak samo dzieje się w Premonition. Profesor Hideki wraz ze swoją byłą żoną próbują stawić czoło przeznaczeniu. Lecz czy jest to możliwe? Okazuje się, że tak. Tylko jak wszystko ma swoją cenę. Tu chylę czoło przed twórcami. Pomysł ze znamionami wypalanymi na ciele "wizjonera" za każdą zmianę przeszłości moim zdaniem był trafny. Następnym plusem filmu jest odejście od schematu narzuconego przez Hideo Nakatę. Nie ma tutaj ciemnowłosych zjaw, którymi od paru lat raczą nas twórcy azjatyckich horrorów. Niestety to tylko nieliczne plusy tego dzieła. Film ogląda się nienajgorzej, ale żeby do samego końca trzymał w napięciu tego nie mogę powiedzieć. "Yogen" z mrocznego thrillera powoli zmienia się w dramat psychologiczny. Sam pomysł z walką z przeznaczeniem przypominał mi "Efekt Motyla". W zakończeniu szczególnie było to widać. "Butterfly Effect" ukazywał nam że przeszłość jest niezmienna, a każda nawet najmniejsza zmiana niesie za sobą następną. Profesor Hideki doświadcza tego samego co bohater wspomnianego filmu. Musi on dokonać najlepszego wyboru, płacąc za to dużą cenę.

"Wizje" należą do trylogii znanej pod nazwą J-Horror Theater. Jest on drugą odsłoną tejże serii. Pierwsza znana pod tytułem "Infekcja" (Kasen) była według mnie o wiele lepsza i ciekawsza. Yogen został zrealizowany na podstawie mangi Kyofu Shinbun. Rezyserią zajął się twórca Ring 0, a za produkcje jest odpowiedzialny Taka Ichise - producent takich hitów jak Dark Water czy Ju-On.

Podsumowując film technicznie jest naprawdę dobrze wykonany. Niestety jest tu niewiele nowości. Film może się spodobać, o ile nie będziecie nastawiać się na mroczny i przerażający horror. Moim zdaniem jest trochę powyżej przeciętnej.

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 3

Avatar square 200x200

bodek75 2013-09-14 6

6/10 Wizje. – Nie zaskakują specjalnie , ani niezbyt w napięciu trzymają. Zaczynają się dość ciekawie i nieźle kończą. Środek raczej smętny i przeciętny.

majak01 2008-11-05 7

7/10 – Mało straszny azjatycki horror, jednak coś w sobie ma. Zdecydowanym plusem jest to, iż nie naśladuje Ringu, dzięki czemu nie jest "oklepany". Miłośnikom japońskiego kina powinien się spodobać.

justangel majak01 2009-06-15 4

A ja dałam 4/10, nic specjalnego ta pozycja, od dobrego horroru oczekuję czegoś więcej. Ten był schematyczny i niespecjalnie straszny, i jeśli komuś można go polecić to właśnie fanom azjatyckiego horroru, bo im z pewnością każda pozycja tego typu się spodoba:) Reszcie polecam wybrać inny film.

Współtworzą