Ferdydurke 1991

Trzydziestoletni początkujący pisarz Józio zostaje odesłany przez swojego dawnego nauczyciela profesora Pimko z powrotem do gimnazjum. Jako osobnik uznany za niedojrzałego, ma tutaj odbyć swoistą reedukację. Wśród nowych kolegów Józia wyróniają się dwaj uczniowie: Miętus, marzący o życiu brutalnym, uosabianym przez wizję… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Trzydziestoletni początkujący pisarz Józio zostaje odesłany przez swojego dawnego nauczyciela profesora Pimko z powrotem do gimnazjum. Jako osobnik uznany za niedojrzałego, ma tutaj odbyć swoistą reedukację. Wśród nowych kolegów Józia wyróniają się dwaj uczniowie: Miętus, marzący o życiu brutalnym, uosabianym przez wizję parobka, i Syfon wcielenie niewinności. Józio chcąc wyrwać się spod kurateli profesora Pimko ucieka wraz z Miętusem na wieś w poszukiwaniu mitycznego parobka... Anonimowy

Gatunek
Dramat
Słowa kluczowe
surrealizm, na podstawie powieści, nauczyciel, tyran zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
1992-02-21 (kino), 1991-09 (świat), 2004-04-15 (dvd)
Wytwórnia
Million Frames
Ciné@
MM Potocka Productions (współpraca produkcyjna) zobacz więcej
Kraj produkcji
Francja, Polska, Wielka Brytania
Inne tytuły
Thirty Door Key (alternatywna pisownia)
30 Door Key (alternatywna pisownia)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
88 minut
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję. Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Komentarze do filmu 2
ember 5

5/10 – Odnoszę wrażenie, że Gombrowicza ciężko przełożyć na język filmowy. Dobre role Glovera i Glena, no i niezawodny profesor Pimko. Jednak pojedynek na miny to scena dla mnie zanadto przerysowana. Podejrzewam, iż znaczna część osób, które nie czytały książki, nie zrozumiałaby, o czym właściwie ta scena jest. Brak słynnej lekcji języka polskiego (moja ulubiona scena w powieści) również robi swoje. Polecam oglądać po przeczytaniu książki, inaczej film może wydać się chaotycznym zlepkiem scen.

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

2
Redox
19 pkt.
3
Kolaborantka
16 pkt.
4
Kristo
13 pkt.
5
PSchem
7 pkt.
6
Hsi_Nao
6 pkt.
7
agata
4 pkt.
8
tompawel
4 pkt.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dzwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…