Stado 2015

Flocken

Piętnastoletnia dziewczyna informuje, że została zgwałcona, jednak nikt jej nie wierzy. Mała społeczność, w której żyje obraca się przeciwko niej i jej rodzinie.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 20 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Fatime Azemi
jako Jennifer
John Risto
jako Alexander
Eva Melander
jako Susanne
Malin Levanon
jako Mia
Henrik Dorsin
jako Tony
Jakob Öhrman
jako David
Ville Virtanen
jako Ian
Pasi Haapala
jako Frederik
Julia Grönberg
jako Nathalie
Ayelin Naylin
jako Amanda
Martin Wennberg
jako Isak

Fabuła

Czternastoletnia Jennifer oznajmia, że została zgwałcona przez kolegę z klasy. Jednak nikt w to nie wierzy, a cała wioska obraca się przeciwko niej i jej bliskim. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Thriller
Słowa kluczowe
gwałt, sąd, opuszczony dom, depresja zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2017-03-17 (kino), 2015-02-08 (świat)
Dystrybutor
Vivarto
Wytwórnia
2afilm
Chimney group
Film Väst zobacz więcej
Kraj produkcji
Szwecja
Inne tytuły
Flocking (tytuł festiwalowy)
Czas trwania
110 minut
Budżet
14 000 000 SEK

Recenzje

Film ten opowiada w bezkompromisowy i nieckliwy sposób o problemie społecznym i tabuizacji gwałtu z jeszcze większą krzywdą dla ofiary, bez dydaktycznej narracji. 7

Stado to grupa, której nazwą najczęściej określa się kilka zwierząt z tego samego gatunku. Nie bez powodu taki tytuł nosi najnowszy film Beaty Gardeler, który opowiada bolesną i okrutną historię o presji tłumu i staje się to wstępem do rozprawy o ludzkich antagonizmach. Nie człowiek człowiekowi wilkiem, a raczej człowiek człowiekowi człowiekiem wyczerpująco określa, jak łatwo być oprawcą.

W surowy i oszczędny sposób poznajemy Jennifer w strasznym momencie jej życia. Padła ofiarą gwałtu, ma 14 lat, a jej oprawca 15. Nikt z widzów nie poddaje pod wątpliwość, czy Alexander tego nie zrobił. Ostrze w zamiast winnego zostaje wymierzone w stronę ofiary. Niezależnie od wyroku sądu, stado wydało własny i wyzywa dziewczynę, wymierza jej karę, za to że została skrzywdzona. Akt gwałtu to dopiero początek cierpienia jakie ją spotka.

Stado w bezkompromisowy, gęsty i nie poszukujący nadziei oraz panaceum sposób, pokazuje nam i prześwietla, niczym w Polowaniu jak ludzie łatwo płyną z prądem w małej społeczności, unosząc się z pewnością na powierzchni. Nie ma tutaj słów sprzeciwu, nasza bohaterka też nadmiernie się nie egzaltuje. Wiemy od początku kto jest winien, a kto nie, więc nie o tę stawkę film gra. Dla społeczeństwa winna jest dziewczyna, przed wydaniem wyroku przez sąd, chociaż na jej korzyść. Po wyroku również nic nie ulega zmianie, ostracyzm nabiera na sile, karawana idzie dalej. Jak u Czesława Miłosza: ty który skrzywdziłeś człowieka prostego, śmiechem nad krzywdą jego wybuchając. Wszyscy się martwią o kondycję pokrzywdzonego i postawionego w złym świetle Alexandra, bo jest ulubieńcem z nadopiekuńczą matką. Jennifer nie jest pupilkiem i nie ma w zwyczaju się mizdrzyć, a jej rodzina nie piecze najlepszych ciast w mieście, więc po co by ją wspierać.

Prawda? Nie ma takiej. Jak to mówili bohaterowie Smarzowskiego. To społeczeństwo o tym decyduje. Te które ma przewagę liczebną, ma rację. Do tego dostajemy ponure przypomnienie, że by czynić okrutnie nie trzeba wcześniej okazywać dowodu osobistego, jak w Intruzie.

Moralne węzły w tej historii nie są łatwe do rozsznurowania. Sam bohater ani razu nie mówi, że to nie on. Tak naprawdę nikt nie słucha ani ofiary, ani kata. Wszyscy naokoło są demiurgami. Stado to utwór trudny, ale zrobiony konsekwentnie w cichej konwencji, bez gładkiej powierzchni, opowiadający o egoizmie oraz społecznym problemie – niezmieniającej się nierówności w sytuacjach gwałconych i gwałcicieli.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 1

i_darek1x 2016-10-27 4

Towarzystwo wzajemnej adoracji ! Ten gówniarz już po zachowaniu jest winny !Widać że ma defekt mózgu ! Stado tych ludzi też zdziczało ! Film da się obejrzeć ale przynudza ! Szału nie ma!Ostatecznie jednak gówniarz ma odrobinę przyzwoitości i przyznaje się ale trochę za późno o mały włos a doszło by do tragedii ! Niby na faktach ale nie dowiadujemy się co dalej z tym nadpobudliwym ? ;)

Współtworzą