Odeszli... 0

Wspominamy ludzi filmu, którzy odeszli od nas w tym roku.

Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki to szczególny moment w naszym życiu. Zatrzymujemy się w biegu, zwalniamy tempo, patrzymy wstecz. Wspominamy. W ciągu ostatniego roku straciliśmy wielu wspaniałych ludzi kina. W gronie naszej filmowej rodziny, wspomnijmy tych, którzy odeszli i wróćmy myślą do ich filmów, ról, i po prostu – do nich samych.

Hanka Bielicka (1915-2006)

Dwa tygodnie przed śmiercią największa dama polskiej estrady była gościem sejmowego pokazu Zakazanych Piosenek, którym PISF otwierał cykl projekcji filmowych dla Posłów i Senatorów RP. I jak zwykle zaczarowała wszystkich – energiczna, wesoła, autoironiczna. Jednak kiedy nasz kolega odprowadzał ją do samochodu, wyznała mu, że ta wizyta to jedno z jej pożegnań z publicznością. Dla wielu Polaków Hanka Bielicka była od zawsze. Zagrała w kilkudziesięciu filmach i serialach, m.in. we wspomnianych Zakazanych piosenkach, Cafe pod Minogą, Wojnie domowej. Największe sukcesy odnosiła na estradzie, jak choćby ponad ćwierć wieku w Podwieczorku przy mikrofonie. Na wiadomość o jej śmierci, Marszałek Sejmu Marek Jurek poprosił Posłów o pożegnanie Artystki minutą ciszy.

Ewa Sałacka (1957-2006)

Tragiczna śmierć aktorki, która dla wszystkich była uosobieniem energii i radości życia, głęboko wstrząsnęła nie tylko środowiskiem filmowym, ale i całą Polską. Ewę Sałacką wspominać będziemy oglądając Tragarza puchu, Na kłopoty Bednarski, Och Karol, Sztuka kochania, Dzieci i ryby , Tygrysy Europy czy Klasa na obcasach. Przez kilka lat aktorka pełniła funkcję rzecznika prasowego firmy dystrybucyjnej Syrena Entertainment Group. Była jedną z najpogodniejszych i uroczych osób z naszego środowiska, dlatego tak bardzo w tym odczuliśmy jej brak na gdyńskim Festiwalu Filmów Fabularnych, którego gościem była od lat. Krzysztof Kołbasiuk (1952-2006)

Na zawsze pozostanie dla nas romantycznym poetą – żołnierzem z serialu Dom. Ale Krzysztof Kołbasiuk zagrał kilkadziesiąt ról w serialach i filmach. W latach 70-tych wielką popularność przyniosła mu rola w serialu Gniewko, syn rybaka. W Panu Tadeuszu Andrzeja Wajdy zagrał Generała Dąbrowskiego. W ostatnich latach popularność u kolejnego pokolenia widzów przyniosła mu rola w serialu Na Wspólnej. Krzysztof Kołbasiuk przez całe życie związany był z teatrem, był także wybitnym aktorem dubbingu. Lidia Wysocka (1916-2006)

Aktorka i piosenkarka. W 1935 zadebiutowała rolą w komedii Kochaj tylko mnie. Po wojnie nie grywała dużo, choć pamiętamy ją z tytułowej roli w filmie Irena do domu i z roli Anny Jagiellonki w Zaczarowanym podwórku. Związała się z teatrem i kabaretem, w 1956 r. założyła własny kabaret Wagabunda. Igor Śmiałowski (1917-2006)

Jeden z najbardziej lubianych aktorów starszego pokolenia. Zadebiutował w 1940 roku w tetrze w Wilnie, po wojnie związał się z teatrami w Łodzi, Krakowie, Katowicach, wreszcie w Warszawie. Zagrał w serialach Chłopi, Lalka, Stawka większa niż życie. Kilka lat temu przypomniał się szerokiej publiczności rolą Alfreda Bizanca w serialu Dom. Renata Kossobudzka (1921-2006)

Zadebiutowała zaraz po wojnie, przez wiele lat związana była z Teatrem Polskim w Warszawie. W teatrze debiutowała w roku 1946, większość swojego zawodowego życia związana była ze stołecznym Teatrem Polskim. W filmie po raz pierwszy wystąpiła w roku 1954 w filmie Opowieść atlantycka, później grała wiele epizodów i ról drugoplanowych z których najważniejszą wydaje się być rola archiwistki w Dwóch żebrach Adama. Ostatnią rolę w filmie zagrała w roku 2001 w Przedwiośniu, na małym ekranie po raz ostatni pojawiła się w tym roku w serialu Niania. Ewa Pięta (1968-2006)

23 października, w wieku zaledwie 38 lat odeszła Ewa Pięta, reżyser filmów dokumentalnych, autorka znakomitego filmu Jak motyl, za który zdobyła prawie 20 nagród na całym świecie. Ostatnim filmem Ewy Pięty był Burning Man (Płonący człowiek) zrealizowany w USA wraz ze Sławomirem Grunbergiem. Film miał premierę podczas niedawno zakończonego Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Dla nas, pracowników PISF, ta śmierć jest wielkim wstrząsem. Ewa Pięta była gościem organizowanej przez nas uroczystości rozdania listów gratulacyjnych Prezydenta za sukcesy międzynarodowe polskich filmów. Miała plany filmowe, jej kariera dopiero nabierała tempa. Tym trudniej pogodzić się z jej odejściem. Walerian Borowczyk (1923-2006)

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych polskich twórców. Reżyser filmów fabularnych i animowanych, artysta plastyk, scenarzysta, scenograf i pisarz. Od 1956 wspólnie z Janem Lenicą realizował filmy animowane, takie jak Dom, czy Był sobie raz, zdobywając wiele nagród polskich i międzynarodowych. Od 1959 mieszkał we Francji, gdzie realizował przede wszystkim artystyczne filmy erotyczne. Zrealizował m.in. Opowieści niemoralne z Palomą Picasso, Blanche, swobodną adaptację Mazepy, czy wreszcie – w Polsce – słynne Dzieje grzechu według Stefana Żeromskiego. Anna Ciepielewska(1936-2006)

Anna Ciepielewska po studiach na warszawskiej PWST podjęła pracę w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach i Radomiu. Następnie grała na scenach Poznania i Katowic. Od 1963 związana była z teatrami warszawskimi: Klasycznym, Ateneum i Nowym. Zagrała ponad 40 ról w filmach pełnometrażowych, m.in. w filmach Trzy kobiety (1956), Przygoda noworoczna (1963), Długa noc (1967) i Ostatni prom (1989). Użyczyła głosu w Nożu w wodzie Romana Polańskiego. Pojawiała się także w serialach telewizyjnych, m.in. Dom i ostatnio przede wszystkim w Klanie. Anna Ciepielewska była laureatką wielu nagród filmowych, również zagranicznych: w 1964 roku otrzymała nagrodę w Los Alamos za kreację w filmie Pasażerka Andrzeja Munka, a dwa lata później została wyróżniona w Panamie za rolę w filmie Matka Joanna od aniołów Jerzego Kawalerowicza. Aktorka była członkinią zarządu Koła Seniorów przy Warszawskim Oddziale Związku Artystów Scen Polskich.

Mieczysław Poznański (1923-2006)

Mieczysław Poznański był jednym z najważniejszych operatorów polskich filmów animowanych, przez większość swego zawodowego życia związany ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Mieczysław Poznański był w roku 1948 operatorem pierwszego zrealizowanego w Bielsku-Białej filmu zatytułowanego Czy to był sen?. Później współtworzył niezliczone filmy animowane, w tym m.in. kilkadziesiąt filmów o Bolku i Lolku (wraz z bratem Zdzisławem był operatorem pierwszej serii przygód tych najpopularniejszych bohaterów polskich bajek rysunkowych). Był operatorem także filmów o Reksiu, Błękitnym Rycerzyku, Baltazarze Gąbce i wielu innych…

Leon Bukowiecki (1916-2005)

Leon Bukowiecki urodził się w Cichowie w Poznańskiem. Krytyk filmowy, dziennikarz, współzałożyciel czasopisma Film, wieloletni członek Rady Repertuarowej przy b. Centrali Wynajmu Filmów i Komisji Kwalifikacji Filmów przy TVP, kierownik artystyczny kin studyjnych Bajka i Muranów w Warszawie, wykładowca w kinach studyjnych i Dyskusyjnych Klubach Filmowych w całej Polsce.

Hanka BielickaHanka Bielicka Ewa SałackaEwa Sałacka Krzysztof KołbasiukKrzysztof Kołbasiuk Lidia WysockaLidia Wysocka Igor ŚmiałowskiIgor Śmiałowski

Renata KossobudzkaRenata Kossobudzka Ewa PiętaEwa Pięta Walerian BorowczykWalerian Borowczyk Anna CiepielewskaAnna Ciepielewska

pisf

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

Yasha

ja bym uzupełniła o daty

Trophy

…………. [*] …………….

Proszę czekać…