Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Świąteczny przewodnik telewizyjny 6

Patrząc na tegoroczną świąteczną ramówkę, jaką zaserwowała nam wszystkim kochana telewizja, można zrobić podobną minę jak szanowny jegomość w powyższej fotografii. Aby jednak tak się nie stało, na łamach naszego portalu prezentujemy Wam kilka ciekawszych propozycji, które będzie można obejrzeć w przerwach między świątecznymi posiłkami.

24 grudnia

Opowieść wigilijna, reż. Robert Zemeckis (godzina 14:15, TVP 1)
Adaptacja klasycznej powieści Charlesa Dickensa o człowieku wziętym przez tajemnicze świąteczne istoty w specyficzną, wewnętrzną podróż. Duchy pokazują Scrooge’owi jakim był kiedyś człowiekiem, jakim jest teraz i co się z nim stanie jeśli dalej będzie postępował tak, jak do tej pory.

Vabank, reż. Juliusz Machulski (godzina 23:05, TVP 1)
Warszawa lat trzydziestych. Henryk Kwinto – znany kasiarz, opuszcza więzienie. Chce zemścić sie na dawnym wspólniku – Kramerze, który wydał go policji. Zbiera ekipę i włamuje sie do banku którym zarządza dawny kompan. Śledztwo w sprawie włamania prowadzi komisarz Przygoda, który wkrótce po rozpoznaniu sprawy, oskarża Kramera o skok – co było celem Kwinty. Świetna polska komedia, w doborowej obsadzie.

Renifer Niko ratuje Święta, reż. Michael Hegner, Kari Juusonen (godzina 18:40, TVP 2)
Małego renifera Niko samotnie wychowała mama, ponieważ jego tata jest członkiem legendarnej Powietrznej Eskadry Świętego Mikołaja. Niko nigdy nie spotkał taty, ale bardzo go podziwia i chciałby w przyszłości być taki jak on. Marzy o tym, aby dostać się do ekipy najbardziej odlotowych reniferów – reniferów Świętego Mikołaja. Kiedy stado głodnych wilków, któremu przewodzi Czarny Wilk, napada na renifery, Niko postanawia zwrócić się o pomoc do taty.

Święta Last Minute, reż. Joe Roth (godzina 20:30, Polsat)
Luther i Nora przez całe życie dbali o to, by Boże Narodzenie spędzać rodzinnie i zgodnie z tradycją. Dzieci jednak mają to do siebie, że dorastają – córka Blair nie dość, że ma już własne życie (jest ochotniczką Korpusu Pokoju w Peru), to jeszcze pracuje bardzo daleko. W całkowicie nowej sytuacji Luther i Nora postanawiają się zbuntować – nie chcą obchodzić świąt po staremu, ale decydują się wyjechać na Karaiby i w świąteczny czas poleniuchować. Sąsiedzi okazują się tym pomysłem bardzo oburzeni, a córka Blair w ostatniej chwili będzie miała dla rodziców zaskakującą wiadomość.

Appaloosa, reż. Ed Harris (godzina 21:55, TVN Siedem)
Dwóch rewolwerowców Virgil Cole i Everett Hitch przyjeżdża do małego miasta Appaloosa. Mają stawić czoła terroryzującemu mieszkańców Randallowi Bragg. Ich plany pokrzyżuje uwodzicielska Allie French.

Mamut, reż. Lukas Moodysson (godzina 22:55, TVP Kultura)
Leo i Ellen to nowojorska para totalnie pochłonięta przez pracę. On jest twórcą przeżywającej wielki bum strony internetowej, gdzie liczą się pieniądze i szybkie decyzje. Ona jest chirurgiem na ostrym dyżurze, gdzie walczy o ludzkie życie. Oboje mają ośmioletnia córkę Jackie, która spędza większość swego czasu z Filipińską nianią, Glorią. Kiedy Leo wyjeżdża w interesach do Tajlandii zostaje wciągnięty w sieć dziwnych zdarzeń, które będą miały dramatyczne konsekwencje dla wszystkich.

Czekając na cud, reż. Chazz Palminteri (godzina 21:50, TV4)
"Noel" ukazuje splatające się historie kilkorga mieszkańców Manhattanu, którzy w okresie bożonarodzeniowej gorączki zmuszeni są do stawienia czoła życiowym problemom. Dzięki niewielkiej wzajemnej pomocy odkrywają na nowo znaczenie Świąt Bożego Narodzenia.

Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły, reż. Gore Verbinski (godzina 20:00, TV Puls)
Zrealizowana z wielkim rozmachem awanturnicza opowieść o piratach, miłości, odwadze i przeznaczeniu. Rzecz dzieje się w XVIII wieku na Karaibach. W Port Royal odbywa się uroczystość nominowania kapitana Norringtona na komodora. W tym wielkim dla siebie dniu Norrington pragnie do swoich sukcesów zawodowych dołączyć także osobisty: zdobyć rękę pięknej córki gubernatora, Elizabeth Swann. Nieoczekiwanie na przeszkodzie jego planom staje szalony pirat, postrach siedmiu mórz, sławny Jack Sparrow. Ów zuchwalec zamierza ukraść najszybszy okręt floty brytyjskiej, ponieważ jego własną Czarną Perłę przejęła zbuntowana załoga. Ci właśnie korsarze zbliżają się do Port Royal, aby odzyskać tajemniczy złoty medalion. Przy jego pomocy będą mogli uwolnić się od straszliwej klątwy, rzuconej na nich niegdyś przez pogańskie bóstwa. Posiadaczką medalionu, części skarbu Azteków, jest właśnie Elizabeth Swann. Dziewczynie grozi wielkie niebezpieczeństwo. Na szczęście ma dzielnego obrońcę w osobie Willa Turnera , młodego płatnerza, w którego żyłach płynie piracka krew…

25 grudnia

Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa, reż. Andrew Adamson (godzina 13:35, TVP 1)
Przygotuj się na spotkanie ze światem opisanym przez C.S. Lewisa, zaprezentowanym przez Walt Disney Pictures i Walden Media. Dzięki zdumiewająco realistycznym efektom specjalnym, będziesz mógł obserwować dokonania Lucy, Edmunda, Susan, and Petera, czworga rodzeństwa, które podczas zabawy w „Kryj się” w wiejskiej posiadłości tajemniczego Profesora, trafia przez magiczną szafę do krainy zwanej Narnią. Odtąd dzieci poznawać będą urokliwą krainę, zamieszkałą przez mówiące zwierzęta, karłów, faunów, centaurów, olbrzymów; niegdyś spokojną, a teraz rządzoną przez złą Białą Czarownicę Jadis, która zamieniła ją w kraj, gdzie trwa niekończąca się zima. Wspierane przez cudownego lwa, Alana, chcący wyzwolić Narnię spod władzy zimy, doprowadzają do dramatycznej konfrontacji w bitwie z Czarownicą i jej sprzymierzeńcami.

Kevin sam w domu, reż. Chris Columbus (godzina 20:05, Polsat)
8-letni Kevin McCalister Macauley Culkin staje się "panem na włościach", gdy jego rodzina w ferworze pakowania zapomina go zabrać na świąteczne ferie.To co z pozoru wydawało się być spełnieniem marzeń: nie ma rodziców, nie ma strofowania, jest pełna swoboda i żadnych awantur, stało się prawdziwym utrapieniem. Kevin musi ochronić dom przed włamywaczami Joe Pesci i Daniel Stern używając całej swej dziecięcej wiedzy z zakresu robienia psikusów i montowania pułapek.

Cud na 34. ulicy, reż. Les Mayfield (godzina 10:00, Polsat)
Święta Bożego Narodzenia. Dorey Walker jest kierowniczką w sklepie i desperacko szuka nowego św. Mikołaja. W wyniku zbiegu okoliczności angażuje poznanego Krisa Kringle, który utrzymuje, że jest prawdziwym św. Mikołajem. Ale Doris i jej sześcioletnia córka Susan nie wierzą, że on naprawdę istnieje. Wkrótce Kris ląduje w sądzie, gdzie toczy się sprawa, czy jest on prawdziwy…

Złap mnie, jeśli potrafisz, reż. Steven Spielberg (godzina 20:00, TVP Siedem)
Frank W. Abagnale pracował jako lekarz, prawnik oraz pilot wielkiej linii lotniczej – wszystko to, zanim ukończył 21 lat. Był mistrzem oszustwa, a także błyskotliwym fałszerzem. Dzięki niezwykłym zdolnościom do podrabiania podpisów na czekach, zgromadził fortunę wartą miliony dolarów. Agent FBI Carl Hanratty postawił sobie za główny cel złapanie Franka i doprowadzenie go przed oblicze sprawiedliwości. Frank jednak zawsze jest o krok przed agentem, zostawiając przynętę, która sprawia, że kontynuuje on pościg.

Amadeusz, reż. Milos Forman (godzina 20:15, TVP Kultura)
Antonio Salieri jest jednym z najbardziej cenionych kompozytorów swoich czasów, pozostaje jednak artystą, w twórczości którego brakuje iskry geniuszu. Gdy poznaje młodziutkiego Wolfganga Amadeusza Mozarta, od razu wywiązuje się pomiędzy nimi rodzaj rywalizacji. Szybko pojawia się nienawiść do konkurenta, zazdrość czyniąca z Salieriego potwora. Jednak to właśnie w postaci Salieriego tkwi iskra tragizmu. Kompozytor w przewrotny sposób utożsamia uczucia widzów, spośród których wszyscy chyba mają wielkie marzenia, które okazują się nie do spełnienia. Poza tym to Salieri opowiada całą historię, to jego głos słyszymy zza kadru. Mozart zaś pozostaje niejako z boku jako niedościgły ideał.

Mad Max, reż. George Miller (godzina 22:05, TV Puls)
Australia, nieokreślona przyszłość. Główny bohater, Max Rockatansky, jest jednym z niewielu ludzi próbujących zachować ład i porządek w świecie wyniszczonym globalną wojna wywołana przez brak ropy naftowej. Pewnego razu, będąc na służbie, doprowadza do wypadku w wyniku którego pozbawia życia szalonego "Nocnego Jeźdźca", który, jak się okazuje, jest członkiem niebezpiecznego gangu motocyklowego. Ekipa przybywa do miasteczka po trumnę swego przyjaciela. Nie świadomi swej głupoty, wchodzą Maxowi w drogę i rujnują mu życie. Max od tej chwili żyje tylko chęcią zemsty.

Narzeczony mimo woli , reż. Anne Fletcher (godzina 20:05, TVP 2)
Stanowcza szefowa Margaret Tate zmusza swojego młodego asystenta Andrew Paxtona, by ją poślubił. Kobieta chce zachować swoją visę na pobyt w Stanach i uniknąć deportacji do Kanady.

Szósty zmysł, reż. M. Night Shyamalan (godzina 20:00, TV Puls)
Do domu mieszkającego w Filadelfii psychiatry, dr Malcolma Crowe i jego żony Anny włamuje się niezrównoważony psychicznie pacjent Vincent Gray, który oskarża doktora o to, że nie potrafił udzielić mu pomocy. Strzela do niego, po czym odbiera sobie życie… Malcolm powoli dochodzi do siebie po zamachu. Jego uwagę zwraca przypadek Cole’a Seara. Psycholog odkrywa, że ten ośmioletni chłopiec, posiadł niezwykły dar, który pozwala mu komunikować się z umarłymi. Jak się wkrótce okaże, nie każdy dar natury jest błogosławieństwem.

26 grudnia

Księżniczka i żaba, reż. Ron Clements, John Musker (godzina 15:15, TVP 1)
Tiana mieszka w rozbrzmiewającym wspaniałą muzyką Nowym Orleanie. Pewnego dnia do jej domu trafia żaba, która nie dość, że umie mówić, to jeszcze twierdzi, że jest księciem zaklętym przez złego czarownika. Magiczny pocałunek nie kończy tej przygody, lecz dopiero rozpoczyna opowieść o księżniczce, zuchwałej żabie, śpiewających aligatorach i wielu innych baśniowych postaciach.

Megamocny, reż. Tom McGrath (godzina 16:40, TVN)
Wypełniony akcją wysokich lotów i nieprzerwanymi salwami śmiechu MEGAMOCNY ukazuje świat super bohaterów w nowy, przezabawny sposób. Marzenia super złoczyńcy MegaMocnego spełniają się z chwilą pokonania obrońcy miasta MetroMana, co umożliwia sprawowanie całkowitej kontroli nad MetroCity. Kiedy jednak stworzony zostaje nowy czarny charakter, który sieje chaos, największy zły umysł na świecie oraz jego sprzymierzeniec Minion muszą wkroczyć do akcji i wybawić miasto z pułapki.

Uwikłanie, reż. Jacek Bromski (godzina 22:25, TVP 2)
Są tajemnice, które ukrywa się w bankowych sejfach. Tajemnice zbyt straszne, żeby kiedykolwiek wyszły na jaw… Co musiałoby się wydarzyć, żeby w zwyczajnym człowieku obudzić zabójcę? Czy w pół-hipnotycznym transie można zabić i następnego dnia o tym nie pamiętać? W ekranizacji bestsellerowego kryminału Zygmunta Miłoszewskiego tropem sprytnego mordercy podąża cyniczny komisarz Smolar i nieustępliwa prokurator Agata Szacka. Śledztwo jest trudne i bardzo zagmatwane. Nikt nic nie widział. Nikt nic nie wie. Nikt niczego nie podejrzewa. Czy ukrywane przez lata tajemnice wyjdą na jaw przez przypadek czy też ktoś zręcznie nimi steruje?

Święci z Bostonu II – Dzień Wszystkich Świętych, reż. Troy Duffy (godzina 22:40, Polsat)
Ktoś zabija w Bostonie księdza, w sposób jaki robili to osiem lat wcześniej tak zwani święci. Gdy wiadomość ta dociera do braci Connora i Murphyego, obaj bez wahania postanawiają wrócić do miasta i rozprawić się z wszystkimi zamieszanymi w zabójstwo. Tylko, że tym razem mafia jest przygotowana, a prawdziwy zleceniodawca nie jest tym na kogo wskazują dowody.

Blues Brothers, reż. John Landis (godzina 15:35, TVN Siedem)
Dwaj bracia, muzycy z kręgu rhythm and bluesa – usiłują zdobyć 5000 dolarów dla sierocińca, który ich wychował. Przy okazji zadzierają z policją. Nie obejdzie sie oczywiście bez skasowania kilkudziesięciu policyjnych samochodów. W trakcie poszukiwania pieniędzy – przerywanego pościgami, występami na estradzie, wybuchami bomb zegarowych – dokonują zniszczeń za około 50 milionów dolarów. Wszystko jednak kończy się dobrze i bracia nie stracą swych ciemnych okularów, nieodłącznych nawet w kąpieli.

Cztery Gwiazdki, reż. Seth Gordon (godzina 20:00, TVP Siedem)
Corocznie – 25 grudnia – zamożna para z San Francisco (szczęśliwie niezwiązana węzłem małżeńskim) oddaje się świątecznej tradycji, której hołduje każdego roku od chwili zapoznania się – wymykania się swoim zwariowanym rodzinkom na relaksujący, pełen zabawy wypoczynek w jakimś egzotycznym miejscu. Tam, popijając margaritę przy basenie, wznoszą toast za święta, wiedząc, że raz jeszcze udało im się uniknąć chaosu i emocjonalnych turbulencji swoich czterech rodzin: rozwiedzionych rodziców, kłócącego się rodzeństwa, nieposkromionej dzieciarni i wszelkich jątrzących się żalów i niezręcznych chwil, cechujących każde rodzinne święta Bożego Narodzenia. Ale nie w tym roku.

Vicky Cristina Barcelona, reż. Woody Allen (godzina 16:20, TVP Kultura)
Dwie przyjaciółki Christina i Vicky spędzają wakacje w słonecznej Barcelonie. Pech chce, że zakochują się w tym samym mężczyźnie. Jednak zupełnie nie spodziewają się, że do rywalizacji włączy się jeszcze trzecia kobieta – które wcale nie chce pozwolić aby jej były mąż spotykał się z innymi kobietami.

Pieniądze to nie wszystko, reż. Juliusz Machulski (20:00, TVN)
Prężny przedsiębiorca branży spożywczej (specjalność: napoje owocowe, fermentowane, o zawartości alkoholu ponad 5%), nadzieja rodzimego small-biznesu, myśli o wycofaniu się z interesu. Wiadomość ta niepokoi jego wspólników, ale w tym samym czasie biznesmen poznaje reprezentatywną grupę odbiorców wina Platon – sztandarowego produktu swej firmy. Spotkane grono konsumentów wegetuje na obrzeżu zrujnowanego PGR-u, a splot okoliczności zmusza przedsiębiorcę do znalezienia recepty na ich finansowe bolączki.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 4

Movieman 2013-12-24

Również mam takie plany, aczkolwiek chce obejrzeć i oryginalną wersję, i remake ;)

Redox 2013-12-24

Ja planuję obejrzeć "Cud na 34. ulicy", tyle że remake z 1994 r., a oryginalną produkcję z lat 40, żeby pozostać w klimatach niedawno obejrzanego "It’s a Wonderful Life" ;)

Movieman 2013-12-24

Dziwne, że szklanej pułapki nie puszczają :P

Quagmire 2013-12-24

Inżynier Mamoń byłby dumny z tej ramówki :)

Proszę czekać…