Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Czarnoskórzy aktorzy zbojkotują Oscary 4

Jak zwykle przy okazji pominięcia jakiegoś czarnoskórego aktora, aktorki bądź też reżysera pojawiają się głosy sprzeciwu. Nie inaczej jest teraz.

Sporo mówiło się o nominacjach dla Idrisa Elby w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. Szansę miał także Will Smith za rolę pierwszoplanową. Ze sporymi szansami był również film Creed: Narodziny legendy oraz Straight Outta Compton. Ostatecznie filmy te nie powalczą w najważniejszych kategoriach.

Z tego też powodu wielu czarnoskórych twórców kina jest poirytowanych. Spike Lee oraz Jada Pinkett Smith już zapowiedzieli, ze mają zamiar zbojkotować galę rozdania złotych statuetek i nie na niej się nie pojawią.

Cheryl Boone Isaacs zajmująca się marketingiem oraz public relations stwierdziła, że to wydarzenie łamiące serce i frustrujące.

Na ten temat wypowiedział się także David Oyelowo, który swego czasu został pominięty przy nominacjach za rolę w filmie Selma, gdzie zagrał Martina Luthera:

Akademia ma problem. I jest to problem, który należy rozwiązać. Swego czasu zagrałem w filmie Selma, po gali zaprosiła mnie Cheryl (Boone Isaacs), z którą rozmawiałem o tym co poszło nie tak. Mieliśmy głęboka i istotną konwersację. W ostatnich latach była możliwość nagrodzenia dwudziestu występów aktorek i aktorów. Brak nominacji w ubiegłym roku to jedno, to co stało się teraz jest niewybaczalne.

Oyelowo na tym nie skończył. W dalszej części rozmowy posłużył się box office’em oraz popularnością filmów:

Mamy sytuację, w której obecnie największy film i jeden z największych w historii, jest prowadzony przez czarnoskórego aktora. W poprzedni weekend został on jednak zrzucony z pierwszego miejsca w zestawieniu box office, przez film w którym głównymi bohaterami jest dwójka czarnoskórych, Ride Along 2. Tak samo wygląda sprawa w telewizji, gdzie w największym serialu na planecie – Imperium grają czarnoskórzy aktorzy.

Dla kontrastu można wspomnieć o tym, jak przed dwoma laty Zniewolony. 12 Years Slave święcił triumfy i zdobywał najważniejsze nagrody. Wówczas nie mieliśmy głosów sprzeciwu. Dodatkowo Oyelowo mógłby trochę dokładniej przejrzeć wyniki oglądalności poszczególnych seriali.

Źrodło: Hollywood Reporter

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 7

Avatar square 200x200
Redox 2016-01-19

Może gdyby bardziej postarali się to nominacje zdobyli, ale chyba są zbyt zajęci ogłaszaniem światu jaki to on niesprawiedliwy…

Małgorzata Czop 2016-01-19

Idąc tym tropem powinny się jeszcze oburzyć mniejszości seksualne, trasseksualiści, rudzi, a przede wszystkim starsi, tak żeby każda społeczność miała swojego przedstawiciela wśród nominowanych. W tym roku naprawdę nie było jakiś wielkich ról osób czarnoskórych, które zapadłby w pamieć i zasługiwały na Oscara.

Camizi 2016-01-19

Mnie też nie nominowali i się nie oburzam.

Piotr Biernacki 2016-01-20

Też nie lubię takich głosów, ale… jest w ich słowach ziarno prawdy. O ile w tym roku brakuje jakiegoś wyrazistego kandydata na kandydata do Oscara, to w zeszłym był i został on pominięty. Niewątpliwie białemu łatwiej zdobyć Oscara niż Murzynowi – to fakt i każdy musi to przyznać. Zaś ciemnoskórym łatwiej zostać koszykarzem NBA niż białemu. Oscara krzykiem nie zdobędą, a jedynie zwiększą wrogość sceptyków, o czym świadczy m.in. hejterskie ocenianie filmów Spike’a Lee:
http://www.imdb.com/title/tt4594834/ratings?ref_=tt_ov_rt

Darco W. 2016-01-19

W następnej kolejności blokować będą : czerwonoskórzy ,żółtoskórzy ,transwestyci,Libijki,Geje,karły,grubi,itp … ;)

Redox i_darek1x 2016-01-21

@i_darek1x Dobrze, że napisałeś mniejszości homoseksualne z wielkiej litery. Tym prostym sposobem uniknąłeś bojkotu z ich strony. :D

Proszę czekać…