Czarnoskórzy aktorzy zbojkotują Oscary

Jak zwykle przy okazji pominięcia jakiegoś czarnoskórego aktora, aktorki bądź też reżysera pojawiają się głosy sprzeciwu. Nie inaczej jest teraz.

Sporo mówiło się o nominacjach dla Idrisa Elby w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. Szansę miał także Will Smith za rolę pierwszoplanową. Ze sporymi szansami był również film Creed: Narodziny legendy oraz Straight Outta Compton. Ostatecznie filmy te nie powalczą w najważniejszych kategoriach.

Z tego też powodu wielu czarnoskórych twórców kina jest poirytowanych. Spike Lee oraz Jada Pinkett Smith już zapowiedzieli, ze mają zamiar zbojkotować galę rozdania złotych statuetek i nie na niej się nie pojawią.

Cheryl Boone Isaacs zajmująca się marketingiem oraz public relations stwierdziła, że to wydarzenie łamiące serce i frustrujące.

Na ten temat wypowiedział się także David Oyelowo, który swego czasu został pominięty przy nominacjach za rolę w filmie Selma, gdzie zagrał Martina Luthera:

Akademia ma problem. I jest to problem, który należy rozwiązać. Swego czasu zagrałem w filmie Selma, po gali zaprosiła mnie Cheryl (Boone Isaacs), z którą rozmawiałem o tym co poszło nie tak. Mieliśmy głęboka i istotną konwersację. W ostatnich latach była możliwość nagrodzenia dwudziestu występów aktorek i aktorów. Brak nominacji w ubiegłym roku to jedno, to co stało się teraz jest niewybaczalne.

Oyelowo na tym nie skończył. W dalszej części rozmowy posłużył się box office’em oraz popularnością filmów:

Mamy sytuację, w której obecnie największy film i jeden z największych w historii, jest prowadzony przez czarnoskórego aktora. W poprzedni weekend został on jednak zrzucony z pierwszego miejsca w zestawieniu box office, przez film w którym głównymi bohaterami jest dwójka czarnoskórych, Ride Along 2. Tak samo wygląda sprawa w telewizji, gdzie w największym serialu na planecie – Imperium grają czarnoskórzy aktorzy.

Dla kontrastu można wspomnieć o tym, jak przed dwoma laty Zniewolony. 12 Years Slave święcił triumfy i zdobywał najważniejsze nagrody. Wówczas nie mieliśmy głosów sprzeciwu. Dodatkowo Oyelowo mógłby trochę dokładniej przejrzeć wyniki oglądalności poszczególnych seriali.

Źrodło: Hollywood Reporter


Gracjan Mikitin
Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)