Zwiastun bez tytułu, czyli film produkcji J.J. Abramsa

W USA ogromne poruszenie wywołał zwiastun, który był wyświetlany przed Transformersami. Przeczytaj, a dowiesz się o nim coś więcej.

Jak do tej pory film ten nie został jeszcze zatytułowany, oficjalnie nazywa się go Untitled J.J. Abrams Project lub co raz częściej Cloverfield – być może tak będzie brzmieć oficjalny tytuł, aczkolwiek jest to mało prawdopodobne. Produkcja ta jest aktualnie jedną z największych tajemnic w Hollywood. O filmie wiadomo niewiele. Producentem jest J.J. Abrams, twórca seriali: Alias ('Agentka o stu twarzach'), Felicity, a także cieszącego się ogromną popularnością – Zagubieni, a także reżyser kinowych produkcji: Mission: Impossible III i zapowiedzianego na rok 2008 nowego Star Treka. Współproducentem jest Bryan Burk, producentami wykonawczymi Guy Riedel oraz Sherryl Clarck. Scenariusz napisał Drew Goodard, a reżyseruje Matt Reeves. Studiem produkującym jest Bad Robot, którego prezesem jest Abrams, oraz Paramount Pictures. Poza producentami wykonawczymi, wcześniej wymienione osoby to bliscy współpracownicy Abramsa.

Paramount zdecydowało się na produkcję filmu w chwili, gdy J.J. Abrams zdecydował się wyreżyserować nowego Star Treka. Budżet Cloverfield ma wynieść około 30 mln dolarów. Zdecydowano się na wyświetlenie teaserowej zapowiedzi przed Transformersami, aby zobaczyła to ją duża liczba odbiorców i wywołać nie lada zamieszanie.

Na potrzeby filmu powstało kilka stron internetowych. 1-18-08.com to domena, której nazwa wskazuje na datę premiery filmu. Witryna ta została zakupiona przez Paramount 30 marca, dużo wcześniej zanim ktokolwiek wiedział o tym projekcie. Druga to ethanhaaswasright.com, na stronie tej możemy zobaczyć coś, co widzimy po prawej na obrazku z napisem u góry Ethan Hass miał rację.

W filmie mają sie pojawić: Michael Stahl-David (The Black Donnellys), Odet Jasmin, Mike Vogel (Supercross) i Lizzy Caplan (Nasza klasa). O aktorach wiadomo tylko tyle. Sam casting był objęty tak wielką tajemnicą, że w zasadzie nikt o nim oficjalnie nie wiedział. Skontaktowano się z jednym agentem, nie przedstawiając żadnych informacji na temat scenariusza, po prostu zapytano go czy jego klienci chcą zagrać w tym filmie czy nie.

Cloverfield ma skupiać się na ataku potworów (coś na miarę Godzilli), w Nowym Jorku, widzianym oczami małej grupy ludzi. W zasadzie nic więcej nie wiadomo, oprócz tego, że ma to być coś w rodzaju monster movie.

Po zaprezentowaniu logo Paramount i Bad Robot, zwiastun otwiera scena z jakiegoś przyjęcia w mieszkaniu z widokiem na Nowy Jork. Po kilku chwilach słychać straszliwy ryk, po czym uczestnicy przyjęcia zbiegają schodami w dół i wybiegają na ulicę. Następuje ogromna eksplozja w dzielnicy Manhattan, po czym prosto na ulicę spada coś, co wydaje się być głową Statuy Wolności. Zdjęcia, które można zobaczyć w zwiastunie, są wykonane kamerą trzymaną przez jednego z uczestników przyjęcia, przypomina to coś na styl Blair With Project. Zwiastun ten kończy się napisami Od producenta J.J. Abramsa, W kinach 1-18-08 (18 stycznia 2008) oraz wypowiedzią pewnego mężczyzny: To będzie najlepsza noc w historii.

Kilka kopii tego zwiastuna, który został nagrany zwykłą kamerą w kinie, trafiło do Internetu, m.in. do portalu YouTube w czwartkowy ranek, ale już po południu filmiki te zostały zablokowane na prośbę studia Paramount.

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się na początku czerwca w Nowym Jorku.


Ronaldinho
"May the Force Be With You"