Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Gajos i Więckiewicz po raz pierwszy razem na ekranie w thrillerze Konwój! 1

Janusz Gajos i Robert Więckiewicz po raz pierwszy spotykają się razem na ekranie. Konwój to thriller producenta filmu Pod Mocnym Aniołem z pełnym zwrotów akcji pojedynkiem aktorskim mistrzów polskiego kina.

Robert Więckiewicz jako sierż. Zawada w filmie Konwój, fot. Jacek Drygała.

Film pokazuje zamknięty świat, w którym sprawiedliwość jest względna, a wymykający się prawu Układ rządzi wszystkim. Obraz podejmuje temat zbrodni i kary we współczesnym świecie oraz dylematu moralnego – co powinno się robić z najgroźniejszymi przestępcami naszych czasów.

Konwój to thriller producenta Pod Mocnym Aniołem z pełnym zwrotów akcji pojedynkiem aktorskim mistrzów polskiego kina. Po raz pierwszy razem na ekranie wystąpili: Janusz Gajos (zdobywca nagrody dla Najlepszego Aktora na 40. FF w Gdyni i Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za Osiągnięcia Życia) oraz Robert Więckiewicz (czterokrotny laureat Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł, dwukrotny laureat na FF w Gdyni oraz prestiżowej nagrody aktorskiej na MFF w Tokio w 2014 roku).

Doborową obsadę uzupełniają: Tomasz Ziętek (Demon), Agnieszka Żulewska (Chemia), Ireneusz Czop (Jack Strong), Przemysław Bluszcz (Czerwony pająk), Łukasz Simlat (Belfer) oraz Dorota Kolak (Chce się żyć).

Janusz Gajos jako dyr. Nowacki w filmie Konwój, fot. Jacek Drygała.

Kierujący aresztem śledczym dyrektor Nowacki (Janusz Gajos) odnajduje ukrywającego się przed światem sierżanta Zawadę (Robert Więckiewicz). Doświadczony funkcjonariusz wraca do gry i dostaje nowe zadanie – zostaje dowódcą konwoju, który ma przetransportować więźnia do szpitala psychiatrycznego. Członkowie jego ekipy to ludzie ze skomplikowaną przeszłością, mający odmienne motywacje udziału w akcji. Wśród nich jest także pełen ideałów Feliks (Tomasz Ziętek), prywatnie mąż córki dyrektora Nowackiego (Agnieszka Żulewska), który z tajemniczych powodów nigdy nie powinien był znaleźć się w więźniarce.

Wkrótce okazuje się, że strażnicy wiozą kompletnie innego człowieka niż myśleli – o wiele bardziej niebezpiecznego – i tylko nieliczni znali całą prawdę przed ruszeniem w trasę. Między mężczyznami narastają konflikty i rośnie napięcie, z każdą minutą następują nieoczekiwane zwroty akcji. Wydarzenia nabierają dodatkowo tempa, gdy w pościg za konwojem wyrusza Nowacki. Od tej pory sprawiedliwość może być wymierzona na własną rękę.

Scenariusz Konwoju łączy w sobie zarówno elementy kina gatunkowego – thrillera – jak i kina z przesłaniem. Film podejmuje temat zbrodni i kary we współczesnym świecie. Dyskusja, jaką wywołał Breivik i jego potworny czyn, wraca do nas w innym wymiarze – w 2014 roku z polskich aresztów zostało wypuszczonych ponad stu więźniów, którym na podstawie ustawy o amnestii zamieniono wyrok śmierci, na karę dwudziestu pięciu lat pozbawienia wolności. Wywołuje to pytania; jak postępować z brutalnym mordercą? Czy zbrodnia może usprawiedliwić zbrodnię?

Konwój trafi na ekrany polskich kin 20 stycznia 2017 roku.

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…