Szalona domatorka, fanka amerykańskiego kina grozy i science-fiction

Nie żyje Andrzej Mularczyk, scenarzysta ''Samych swoich'' i ''Domu'' 0

Nie żyje Andrzej Mularczyk, wybitny scenarzysta pamiętnych polskich filmów i seriali poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich, którego Mularczyk był członkiem od 1964 roku. Mularczyk zmarł 21 czerwca 2024 roku. Miał 94 lata.

Andrzej Mularczyk to wybitny scenarzysta pamiętnych polskich filmów i seriali. Pisarz, reportażysta, autor słuchowisk radiowych. To on stworzył Kargula i Pawlaka oraz był scenarzystą kultowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego. To Andrzej Mularczyk, wspólnie z Jerzym Janickim, był autorem scenariusza do chyba najlepszego serialu w historii polskiej telewizji – ’’Domu’’

napisano na stronie internetowej Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Andrzej Mularczyk w 1958 roku zadebiutował jako scenarzysta filmu Miasteczko. Był autorem kilkudziesięciu scenariuszy filmów i seriali m.in. trylogii: Sami swoi, Nie ma mocnych i Kochaj albo rzuć, a także telewizyjnego serialu Dom.

Scenariusze Mularczyka posłużyły też za podstawę m.in. takich filmów, jak Ktokolwiek wie… Kazimierza Kutza, Niespotykanie spokojny człowiek Stanisława Barei, Goryl, czyli ostatnie zadanie Janusza Zaorskiego oraz ostatniego filmu Andrzeja Wajdy Powidoki. Na podstawie jego noweli Post mortem powstał scenariusz Katynia. Ostatnim filmem Mularczyka jest prequel Sami swoi. Początek.

Źrodło: PAP

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

Chemas

Duża strata dla polskiego filmu!. No ale sam wiek jest duży. Dziewięćdziesiąt cztery lata to jest coś!!!. Popatrzyłem sobie właśnie na filmografię i szok po prostu. Praktycznie same wielkie tytuły w polskim kinie.

Proszę czekać…