widoczny tu i tam. hasam.

24 filmy w gdyńskim konkursie głównym! 0

Dzisiaj organizatorzy 31. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni podali listę filmów ubiegających się o Złotego Lwa. W tym roku, w konkursie głównym zostanie pokazanych aż 24 obrazów! Widzowie będą mogli zobaczyć ponad 50 produkcji w ciągu 6 dni. Sama liczba filmów świadczy o tym, że z roku na rok produkcji w naszej rodzimej kinematografii przybywa. Odbędą się dwa konkursy: główny i polskie kino niezależne.

W pierwszym konkursie będziemy mogli zobaczyć wiele pozycji, które jeszcze nie trafiły do polskiej dystrybucji. Wśród filmów konkursowych pojawi się m.in. film w reżyserii Piotra Fabickiego „Z odzysku”, który był już emitowany we francuskich kinach po sukcesie w Cannes, dotąd nie pokazywana ekranizacja bestselleru S@motność w sieci w reżyserii Witolda Adamka. Na ekranie gdyńskiego kina pojawi się też ekranizacja powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z 7 klasy”, „Wstyd” Dominika Matwiejczyka, który zapowiada się na jedną z najlepszych polskich produkcji tego roku i „Chłopiec na galopującym koniu” nagrodzony oklaskami w Cannes.

Bezmiar Sprawiedliwości /filmpolski.plBezmiar Sprawiedliwości /filmpolski.pl

W kinie niezależnym także znajdą się doskonałe produkcje, niektóre nawet udowadniające jak cienka jest granica w Polsce między OFF’em, a kinem komercyjnym. Pierwszym filmem jaki chciałbym polecić to „Sobowtór” Bodo Koxa. Gorzki dramat, o ludziach, którym się wydaje, że są ciekawi, że wszyscy ich lubią, a rzeczywistość jest inna. Świetna rola Marcina Chabowskiego i Joanny Szczepkowskiej, a do tego jak zwykle znakomity Bodo Kox w roli Oskara Boszko. Oprócz „Sobowtóra” zakwalifikowały się filmy tj. „Luna” (zwycięzca IV Festiwalu Filmów Niezależnych organizowanego przez TVP), „Polisz kicz projekt… kontratakuje” w reżyserii Mariusza Pujszo i „Teraz Polska” Michała Blińskiego.

W poprzednim roku główną nagrodę zdobył faworyt, czyli „KomornikFeliksa Falka, z Andrzejem Chyrą w roli tytułowej, za którą otrzymał nagrodę aktorską. Sekcja kina niezależnego została zdominowana przez produkcje braci Matwiejczyk. Dominik dostał główną nagrodę za „Ugór”, Piotrek i jego „Homo father”otrzymał nagrodę Jury, a Bodo Kox wyróżnienie za rolę w obu tych filmach.

<a href=http://fdb.pl/w576,Znany,jest,sk%C5%82ad,jury,festiwalu,w,Gdyni.html title=Jury>Jury pod przewodnictwem Feliksa Falka będzie miała do wyboru następujące filmy w Konkursie Głównym:

Kadr z filmu Wstyd w reżyserii Dominika MatwiejczykaKadr z filmu Wstyd w reżyserii Dominika Matwiejczyka

Bezmiar sprawiedliwości reż. Wiesław Saniewski Chaos reż. Xawery Żuławski

Chłopiec na galopującym koniu reż. Adam Guziński

Co słonko widziało reż. Michał Rosa

Czeka na nas świat reż. Robert Krzempek

Francuski numer reż. Robert Wichrowski

Fundacja reż. Filip Bajon

Hiena reż. Grzegorz Lewandowski

Hi way reż. Jacek Borusiński

Ja wam pokażę! reż. Denis Delic

Jasminum reż. Jan Jakub Kolski

Kto nigdy nie żył… reż. Andrzej Seweryn

Plac Zbawiciela reż. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze

Palimpsest reż. Konrad Niewolski

Przebacz reż. Marek Stacharski

Przybyli ułani reż. Sylwester Chęciński

S@motność w sieci reż Witold Adamek

Statyści reż. Michał Kwieciński

Summer Love reż. Piotr Uklański

Szatan z siódmej klasy reż. Kazimierz Tarnas

Sztuka masażu reż. Mariusz Gawryś

Wstyd reż. Piotr Matwiejczyk

Wszyscy jesteśmy Chrystusami reż. Marek Koterski

Z odzysku reż. Sławomir Fabicki

Chaos /filmpolski.plChaos /filmpolski.pl Czeka na nas świat /filmpolski.plCzeka na nas świat /filmpolski.pl

Plac Zbawiciela /filmpolski.plPlac Zbawiciela /filmpolski.pl S@motność w sieci /filmpolski.plS@motność w sieci /filmpolski.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…