Najlepsze walki!

Bruce Lee

Kino kopane towarzyszy nam już od bardzo wielu lat – bardzo spopularyzowane przez Bruce'a Lee. Postanowiłem zrobić jak najbardziej obiektywny ranking najlepszych pojedynków, jakie pamiętam, z całego przekroju lat od starej szkoły chińskiego kung fu po najnowsze choreograficzne majstersztyki mistrzów z Tajlandii.

Zapraszam do oglądania i komentowania! Czy uważacie, że jakieś ważne pojedynki powinny znaleźć się w rankingu, a zostały pominięte?

1. Wejście SmokaBruce Lee vs Kien Shih

Chyba nikt nie jest zdziwiony, że właśnie ta scena zajęła pierwsze miejsce w rankingu. Pamiętna scena, która znają całe pokolenia kinomaniaków na całym świecie. Piękna choreografia i niezapomniane umiejętności Bruce'a Lee – czy trzeba mówić więcej?

CHOREOGRAFIA: BRUCE LEE

2. Pijany MistrzJackie Chan vs Hwang Jang Lee

Film jest już uważany za klasykę kina, a pojedynek Chana z Lee, pomimo, że ukazuje starą szkołę kina kopanego, nadal robi wrażenie. Obraz spopularyzował na świecie styl Pijanej Pięści, a dla samego Jackie Chana był początkiem wielkiej kariery.

CHOREOGRAFIA: YUEN WOO PING

3. Krwawy SportJean Claude Van Damme vs Bolo Yeung

Obraz, od którego zaczęła się kariera Jean Claude'a Van Damme'a. Niezapomniany finałowy pojedynek z Bolo Yeungiem nawet dziś robi wrażenie na fanach dobrej choreografii i pokazu umiejętności. Niesamowity klimat i świetny, jak zawsze, Bolo Yeung.

CHOREOGRAFIA: FRANK DUX

4. Hero – Jet Li vs Donnie Yen
Zero brutalności – piękno w czystej formie. Walka poetycka nawiązująca do klasyków gatunku Wuxii, ukazująca doskonałość umiejętności w najlepszej formie.

CHOREOGRAFIA: TONY CHING SIU TUNG

5. Najlepsi z Najlepszych – Dae Han Park vs Tommy Lee Rhee

Walka ciekawa z technicznego punktu widzenia, dla odmiany ukazana w sportowym klimacie. Dwóch ludzi obdarzonych piorunującymi umiejętnościami. Niektóre ciosy ukazane w walce są zabronione w tym sporcie. Da się również zauważyć niektóre techniki zaczerpnięte ze sztuki Hapkido.

CHOREOGRAFIA: Phillip Rhee

6. The Last DragonTaimak vs Julius Carry

Ciekawy film, który niedługo doczeka się remake’a. Pojedynek dwóch mistrzów na pewno interesujący i musiał się znaleźć na tej liście. Choreografia prosta, lecz ładna dla oka i na pewno zapadająca w pamięć.

CHOREOGRAFIA: Lawrence Leritz

7. Przyczajony Tygrys, Ukryty SmokZhang Ziyi vs Michelle Yeoh

Piękno sztuki walki ukazane przy wykorzystaniu broni. Idealna choreografia, która przypomina momentami balet, idealnie synchronizowane ciosy z blokami, ukazują doskonałość i Yuen Woo Pinga, i dwóch aktorek. Co ciekawe Zhang Ziyi nigdy nie trenowała sztuk walki, a wypadła niesamowicie przekonująco.

CHOREOGRAFIA: YUEN WOO PING

8. ObrońcaTony Jaa vs Lateef Crowder

Tony Jaa, objawienie ostatnich lat w kinie kopanym, ukazuje niesamowicie widowiskową i realistyczną choreografię. Tutaj jego mieszanka Muay Thai mierzy się z Capoeirą Lateefa Crowdera. Przepiękne!

CHOREOGRAFIA: Panna Rittikrai

9. Fist of Legend – Jet Li vs Billy Chow

Jedna z ciekawszych walk lat 90., w której Jet Li pokazuje dlaczego został okrzyknięty królem gatunku. Pojedynek długi, rozkręcający się z czasem, lecz świetny, mimo upływu lat.

CHOREOGRAFIA: YUEN WOO PING

10. MatrixKeanu Reeves vs Hugo Weaving

Cóż, walka widowiskowa, lecz osobiście nie jestem jej bardzo wielkim zwolennikiem. Widać w niej sztuczność w ruchach walczących, którzy "nauczyli się" ciosów, lecz widać, że brak im umiejętności. Pomimo pracy świetnego choreografa, brak wieloletniego treningu aktorów będzie zawsze widoczny.

CHOREOGRAFIA: YUEN WOO PING

NAJCIEKAWSZE SCENY BOHATER VS GRUPA ZBIRÓW:

1. Tony JaaObrońca

2. JeeJaa Yanin – Chocolate

3. Sammo Hung – Return of the Fat Dragon

4. Donnie YenIP MAN

5. Cynthia Rothrock i Michelle Yeoh

6. Bruce Lee

7. Tony Jaa – najdłuższa scena akcji kręcona na jednym ujęciu:

CIEKAWE, LECZ NIEZNANE POJEDYNKI

1. Collin Chou vs Donnie YenFlash point

2. Donnie Yen vs Hiroyuki IkeuchiIP MAN

3. Wu Jing vs Donnie YenSha Po Lang

4. Mark Dacascos vs Masaya Katô – Drive

5. Fighter in the WindDong-kun Yang vs Masaya Katô

6. Legend of the Wolf – Donnie Yen vs Mak Chai Cheung

7. Kondory WschoduSammo Hung vs Yuen Wah

8. Tiger Cage 2 – Donnie Yen vs John Salvatti