Pojutrze 2004

The Day After Tomorrow

W Dniu Niepodległości Roland Emmerich przedstawił przerażającą wizję zagrożenia dla całej Ziemi ze strony Obcych. Teraz, w jego najnowszym, naładowanym niesamowitymi efektami specjalnymi filmie Pojutrze wrogiem jest jeszcze bardziej niszczycielska siła - sama natura! Raptowna zmiana klimatu niesie ze sobą katastrofalne skutki… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 56 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Dennis Quaid
jako Jack Hall
Jay O. Sanders
jako Frank Harris
Jake Gyllenhaal
jako Sam Hall
Sela Ward
jako Dr Lucy Hall
Emmy Rossum
jako Laura Chapman
Austin Nichols
jako J.D.
Dash Mihok
jako Jason Evans
Arjay Smith
jako Brian Parks
Tamlyn Tomita
jako Janet Tokada
Sasha Roiz
jako Parker
Ian Holm
jako Terry Rapson
Nassim Sharara
jako Saudyjski delegat

Fabuła

W Dniu Niepodległości Roland Emmerich przedstawił przerażającą wizję zagrożenia dla całej Ziemi ze strony Obcych. Teraz, w jego najnowszym, naładowanym niesamowitymi efektami specjalnymi filmie Pojutrze wrogiem jest jeszcze bardziej niszczycielska siła - sama natura! Raptowna zmiana klimatu niesie ze sobą katastrofalne skutki dla całej naszej planety. Klimatolog Jack Hall (Dennis Quaid) przewiduje nadejście nowej epoki lodowcowej! Nie spodziewa się jednak, że może się to stać za jego życia. Nagłe i gwałtowne zwroty globalnej pogody sieją spustoszenie w dosłownie każdym zakątku Ziemi; powodują powodzie, gradobicia, tornada i temperatury o monstrualnej, nigdy do tej pory nie notowanej skali. Chcąc uratować miliony istnień, w tym także swojego syna Sama (Jake Gyllenhaal) Jack musi błyskawicznie przekonać Prezydenta Stanów Zjednoczonych o realnym zagrożeniu i konieczności ewakuacji kraju. A czas nieuchronnie ucieka... Anonimowy

Gatunek
Thriller, Sci-Fi, Akcja, Przygodowy
Słowa kluczowe
szpital, tokio, relacja ojciec-syn, śnieg zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2004-05-27 (kino), 2004-05-17 (świat), 2005-10-05 (dvd)
Dystrybutor
Imperial - CinePix
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Tomorrow (USA) (tytuł roboczy)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
124 minut
Budżet
125 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 2 wiadomości

Recenzje

Globalny kataklizm z pompą. 8
  • 2009-11-21
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Nie od dziś wiadomo, że Amerykanie kochają wręcz ratować świat i naprawiać, wedle własnego planu. Tym razem jednak nie do końca go ratują, gdyż to nie obcy czy meteory są zagrożeniem, a sama pogoda. Jak się okazało, w tym przypadku, koniec świata może być tak naprawdę początkiem czegoś zupełnie nowego.

Mamy czasy obecne. Profesor Jack Hall (Dennis Quaid) pracuje dla rządu USA, jako paleoklimatolog. Odkrywa on, że globalne ocieplenie może w niedalekiej przyszłości doprowadzić do katastrofy klimatycznej na całym globie. Jednak rząd nie ma zamiaru słuchać naukowca i pomija milczeniem jego ostrzeżenia. W niedługim czasie północną półkule zaczynają nawiedzać przerażające katastrofy pogodowe. Gigantyczny grad, tornada, powodzie oraz monstrualnych rozmiarów śnieżyce. Jak się okazuje prognozy doktora Halla były prawdziwe i świat musi przygotować się na nową epokę lodowcową. Jedyne co ludzie mogą zrobić to uciekać na południe, gdzie jest cieplej. Rozpoczyna się dramatyczna walka o przetrwanie gatunku ludzkiego.

Fabuła jest bardzo prosta, ale mimo to świetnie skrojona. Nie przeszkadza tutaj zbytnia przewidywalność zdarzeń, bo szczerze mówiąc, nic tu widza nie zaskoczy. Jednak porządnie napisany scenariusz, z nie za dużą ilością patosu czy wzniosłych przemów, sprawia iż aktorzy mogą rozwinąć skrzydła. I tu pojawia się pierwszy wielki plus – aktorstwo. Osobiście bardzo spodobały mi się kreacje, zarówno młodego jak i starszego pokolenia aktorów, w tym filmie. Są one żywe, świetnie rozegrane w całej fabule, a co najważniejsze, po prostu ludzkie. Nie kieruje postaciami tutaj jakaś wyniosłość, ponadczasowy cel czy bycie bohaterem. Po prostu robią wszystko aby przetrwać, bo chcą żyć. Zwykły, naturalny odruch. Z wszystkich postaci najlepiej wypadł Dennis Quaid, który po raz kolejny pokazał, ze jak chce to potrafi w zwykłym kinie rozrywkowym, stworzyć świetny charakter. Jest to aktor z dużymi możliwościami, które dotąd w nim drzemią i mam nadzieję ze w końcu dostanie rolę swego życia, która je wyzwoli.

Kolejnym, wręcz monstrualnym, plusem są tu efekty specjalne. Naprawdę coś pięknego. Nie ma ich w jakiejś przytłaczającej ilości, mimo to są na tyle dopracowane, że wciągają widza. Nigdy nie zapomnę sceny, w której tornada masakrują Los Angeles, czy gigantyczna fala naciera na Nowy Jork. Emmerich i jego spece od grafiki komputerowej, pokazali tutaj po raz kolejny, co potrafią. Dodajmy do tego świetny montaż oraz bardzo klimatyczne zdjęcia, a dostaniemy piękny obraz apokalipsy. Jedyne co mi nie pasowało w tym filmie, to komputerowo zrobione wilki, które potem odegrały pewien miły epizod. Raziła po prostu ich sztuczność i nierealność. Jednak jest to naprawdę drobny błąd w całości i w sumie rozmywa się on błyskawicznie.

Kolejnym dużym plusem w filmie jest tło muzyka oraz efekty otoczenia. Nie dość ze z sobą współgrają, co jest w filmach katastroficznych bardzo istotne, to nie zagłuszają się wzajemnie. Samej muzyki w filmie jest bardzo dużo. Nadaje ona bardzo silnego klimatu obrazowi, dodatkowo potęgując napięcie danych scen. Zwłaszcza dobrze można to zauważyć podczas sceny zalania Nowego Jorku. Efekty otoczenia w filmie może nie odgrywają kluczowej roli, jednak nadają pewnego smaczku i wyrazistości, świetnym efektom komputerowym. W rezultacie oprawa audio-wizualna, wypada świetnie.

Pojutrze polecam z czystym sumieniem, nie tylko fanom Emmericha, ale każdemu kto lubi lekkie i efektowne kino katastroficzne. Świetna gra aktorska oraz bardzo przystępnie skrojony scenariusz, powinien móc trafić w szeroki wachlarz odbiorców. Zaś muzyka z pewnością przykuje dodatkową liczbę osób. Pojutrze widziałem już wiele razy i nadal mi się nie znudziło, z jednej prostej przyczyny – ma swój, unikatowy, klimat.

4 z 6 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Wpadka

W jednej ze scen filmu bohater przedstawia prezydentowi zagrożenie i rysuje na mapie USA linię dzielącą kraj na pół. Jej kształt zmienia się pomiędzy ujęciami montażowymi. zobacz więcej

Komentarze 21

ManFromTheBoat 5

Zdrowie Ruuda van Nistelrooya i całego Manchesteru United.

master602 8

8/10 – super film można obejrzeć

dziubek_1 9

Najlepszy film Emmericha – Przynajmniej z tych, które widziałem

szczotmaster 10

Bardzo dobry film. – Bardzo dobry film. I takie powinny być filmy katastroficzne. 10/10

ferhin2 szczotmaster 9

w tym filmie PRAWIE wszystko było ok,
jedno co raziło, to to, że bohaterowie ZAWSZE uciekali od śmierci w ostatnim momencie,
troche schematyczny

kati9393 9

ciekawy – uwielbiam filmy tego typu, a "pojutrze" mnie nie zawiodło.
Film, ktory ogląda się z zaciekawieniem, momentami z szybszym biciem serca.

Współtworzą