Świnki 2009

Świnki to najnowszy film dwukrotnego zdobywcy Złotych Lwów na FPFF w Gdyni (Wszystko, co najważniejsze 1992, Cześć Tereska 2001) Roberta Glińskiego. Obraz porusza trudną i kontrowersyjną tematykę prostytucji nieletnich, która w ostatnich latach, zwłaszcza na terenach przygranicznych, staje się plagą. Reżyser podkreślał w… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 32 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Filip Garbacz
jako Tomek
Anna Kulej
jako Marta, dziewczyna Tomka
Daniel Furmaniak
jako Łukasz "Ciemny"
Rolf Hoppe
jako Karl Weber, nauczyciel
Dorota Wierzbicka-Matarelli
jako Maria, matka Tomka
Bogdan Koca
jako Bogdan, ojciec Tomka
Katarzyna Pyszyńska
jako Agata, siostra Tomka
Tomasz Tyndyk
jako Borys
Wolfgang Boos
jako Pierwszy klient
Marek Kalita
jako Ksiądz
Marcin Sitek
jako Arek

Fabuła

Świnki to najnowszy film dwukrotnego zdobywcy Złotych Lwów na FPFF w Gdyni (Wszystko, co najważniejsze 1992, Cześć Tereska 2001) Roberta Glińskiego. Obraz porusza trudną i kontrowersyjną tematykę prostytucji nieletnich, która w ostatnich latach, zwłaszcza na terenach przygranicznych, staje się plagą. Reżyser podkreślał w wywiadach, że chciałby, by jego film stał się głosem w szerszej dyskusji na ten temat. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat
Słowa kluczowe
miłość, bezrobocie, ubóstwo, nastolatek zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2011-05-20 (kino), 2009-07 (świat), 2011-11-23 (dvd)
Dystrybutor
Monolith Films
Wytwórnia
Widark - Produkcja Filmowa i TV
42Film GmbH
Mega TV Studio (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
Polska, Niemcy
Inne tytuły
Do widzenia, Tomek (Polska)
Ich Tomek (Niemcy) (alternatywna pisownia)
Goodbye Tomek (Niemcy) (tytuł roboczy)
Piggies (tytuł międzynarodowy)
Ich, Tomek (Niemcy)
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
93 minut
Budżet
3 898 100 PLN

Wiadomości zobacz wszystkie 4 wiadomości

Recenzje

Bez ojcowskiej miłości 10
  • 2011-05-15
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Możliwe spoilery Ten niepokojący dramat psychologiczny Roberta Glińskiego na podstawie scenariusza Joanny Didik porusza trudny i kontrowersyjny temat. Jest niejako diagnozą motywów zjawiska młodocianej prostytucji homoseksualnej, którą po raz pierwszy w Polsce zajął się Jacek Kurzępa w swej publikacji "Młodzież pogranicza - świnki, czyli o prostytucji nieletnich”.

Film z niezwykle przejmującą i sugestywną kreacją 15-letniego wtedy debiutanta Filipa Garbacza wchodzi na polskie ekrany kin (20 maja br.) w momencie gdy odtwórca roli ojca głównego bohatera – Bogdan Koca od dwóch sezonów pełni funkcję szefa jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida, gdzie gra ("Jesteśmy braćmi?", "Kolacja na cztery ręce", "Proces"), reżyseruje ("Czarna maska", "Bóg mordu", "Papierowe kwiaty") i projektuje scenografię.

Naprawdę świetny aktorsko Bogdan Koca w filmie Świnki zagrał bardzo ważną dla tego dzieła postać. Wcielił się bowiem w ojca szesnastoletniego Tomka, który decyduje się wejść w niebezpieczny, brutalny i wynaturzony świat przemocy. W zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości nastoletni męski potomek i kontynuator rodziny, dziedzic nazwiska i majątku mając przed sobą plan A, wybiera plan C. Konsekwencje tej decyzji są nieodwracalne.

"To wszystko sprawił grzech" - śpiewał swego czasu Krzysztof Krawczyk. Bo przykazanie IV nakazuje czcić ojca swego i matkę swoją? Nieposłuszny syn marnotrawny? Czy aby na pewno? Jest też druga strona tej opowieści o chłopcu, który nigdy tak naprawdę nie miał ojca, oglądał z nim jedynie mecze piłki nożnej, a w końcu stracił nawet to. Salomon w swych przypowieściach pouczał przecież, by wychować chłopca odpowiednio do drogi którą ma iść, wtedy nie zejdzie z niej nawet w starości, a w swym liście do Kolosan apostoł Paweł przestrzegał, by ojcowie nie pobudzali do gniewu swych dzieci.

Ojciec Tomka nigdy nie odszedł, nie miał tylko dla niego czasu i słów zachęty chociażby do realizacji marzeń i pasji syna - astronomii. W ojcowskich oczach niespełnionego piłkarza i trenera miejscowej szkolnej drużyny jego syn Tomek to oferma, bo nie potrafi grać w piłkę. Tę stratę i ranę duchową młody bohater ukrył tak głęboko w sobie, że po jakimś czasie przestał ją wyciągać. Obojętność ojca otworzyła drzwi do złego. Ta dobrowolna i wygodna ślepota wespół w zespół ze szczęśliwą niewiedzą prowadzi Tomka na manowce. Co prawda inni dorośli (matka-pielęgniarka, ksiądz lub nauczyciel) mogliby te drzwi do złego zamknąć na klucz, ale bez silnej więzi i zdrowych relacji z tatą, bez ojcowskiej akceptacji i miłości, młodemu mężczyźnie trudno jest przeciwstawić się diabelskim propozycjom i pułapkom, oprzeć się pokusie i powiedzieć "nie!".

Film zmusza do ustosunkowania się do problemu wzięcia odpowiedzialności bycia mężczyzną. Wokół nastolatka toczy się wyrafinowana gra o jego duszę. Młody bohater oprócz anioła stróża ma przy sobie dyżurnego kusiciela, który zna go nie od dziś i jak Tomkowi się wydaje, akceptuje go takim, jaki jest. Stosowane wobec chłopaka triki oddalają go od prawdy i zostaje zwiedziony. Tomek nagle staje się młodym adeptem sztuki męskiej prostytucji. To wymaga przemiany z grzecznego chłopca w wyrachowanego pozera, który seks za pieniądze nauczył się traktować mechanicznie.

Świnki to nie tylko drastyczny obraz prostytucji dziecięcej. Robert Gliński wywala karty na stół. Wskazuje wprost na problemy, z jakimi zmagają się współcześni mężczyźni. Mówi o uzależnieniu od przyjemności, pedofilii, sprzedawaniu rodziny za pasję i zamiłowania, gniewie, uzależnieniu od telewizji, bierności itd. Odsłonił głębię problemu przegranej walki z pożądliwością. Bo żyjemy w czasach bez jednoznacznych wartości i autorytetów, nawet portret Jana Pawła II jest dzisiaj pobrudzony grzechami instytucji kościoła katolickiego, którego Jan Paweł II był liderem i firmował swoją osobą. XXI wiek jak najbardziej zapewnia substytut ojcowskiego serca. A na uzdrowienie uczuć potrzeba czasu po tym, jak się dokona wyboru.

0 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film był kręcony od 28 czerwca do 26 lipca 2008 roku w Gubinie i Lednicy. zobacz więcej

Pressbook

Nagrody — Wyróżnienie Specjalne dla Filipa Garbacza na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Nagroda za Najlepszy Debiut Aktorski dla Filipa Garbacza na 32 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagroda Specjalna Jury Festiwalu Kina Europejskiego w Les Arcs. Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich na 27 Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego... zobacz więcej

Komentarze 4

juskowiak 2011-05-24 6

Warto zobaczyć – Za dużo powielania sterotypow i filmowej sztampy. Polacy sa przedstawieni dokladnie tak, jak nas postrzegaja na Zachodzie. to juz kolejny film, ktory utrwala nasz zly obraz. niektore kwestie wydaja sie przesadzone. jeszcze potrafie zrozumiec glupote i brak zainteresowania rodzicow dzieckiem, ale nie rozumiem jak trzysnastolatkowie mogli codziennie przesiadywac po nocach na dyskotece. pic piwo i miec na to pieniadze.
tworca mogl popracowac nad scenariuszem, bo poszedl po łepkach. brawa dla mlodego aktora.
no i pytanie: czy naprawde sa takie dzieci w Polsce?

6/10

nathalie juskowiak 2011-11-02 8

Niestety obraz czternastolatków w dużej mierze pokrywa się z rzeczywistością. Może nie wszystkie dzieci żyją w ten sposób, ale wystarczy spojrzeć na kilka uboższych rodzin, z biednych dzielnic a na pewno znajdzie się nastolatka zmagającego się z podobnymi problemami (nie wspominając już o rodzinach typowo patologicznych).
Świetna rola głównego bohatera. Film poruszający, myśli się o nim jeszcze przez parę dni po obejrzeniu – warto zobaczyć.

Ode mnie 8/10

Sebioslaw juskowiak 2016-02-03 7

@juskowiak Zastanawiam się, czy obejrzałeś film czy komentujesz po przeczytaniu recenzji.
1/ Pieniądze mieli z tego co robili. Dziwne stwierdzenie… przecież jest na to odpowiedź w wielu wątkach w filmie.
2/ Tak nas nie postrzegają na zachodzie.
3/ Tak, są takie dzieci w Polsce.

i_darek1x 2010-07-16 5

Średni ! – Interesujący scenariusz co prawda nie jest zaskakująco nowatorski ale można pooglądać …
Obsada i gra aktorska bez zarzutu …

Współtworzą