FDB.PL 1127 nowy temat
szukaj Kategorie

Forum techniczne fdb.pl. Zgłoś błędy zauważone na stronie, pisz opinie na jej temat. Strona ta jest dla Was i zależy nam aby spełniała Wasze oczekiwania.

Duble i inne... 116
Trophy

Tutaj możecie wklejać linki do dubli, które znajdują się na FDb, oraz do innego typu błędów, które wpadły wam w oko. Za pomoc z góry dziękuję. ;) Chociaż bardziej stosownym wyjściem byłoby zostawienie wiadomości na blogu Anity: http://fdb.pl/u81,Anita,Nowakowska.html o co bym bardziej prosiła. :) Temat co jakiś czas będzie przeze mnie czyszczony z niepotrzebnych postów.

Chemas

@fredaser Podejrzewam, że raczej bym napisał do keradiusa, by wycofał. No ale w sumie to nawet nie zdążyłem się przyjrzeć :)

Chemas

@fredaser Podejrzewam, że raczej bym napisał do keradiusa, by wycofał. No ale w sumie to nawet nie zdążyłem się przyjrzeć :)

Sweet_Foxy

@89Keradius na głównej są widoczne osoby dodane do odcinków. Punkty przyznaje system, nie weryfikator.

Chemas

@89Keradius
Widać te osoby, ponieważ są dodane do odcinka, na przykład pierwszego.
Co do punktów za serial, to również się nad tym zastanawiałem, dlaczego punktacja jest rozdzielona na odcinki, a nie jest podawana całościowo.

fredaser

@89Keradius Tak jak napisali @Sweet_Foxy i @Chemas A dlaczego punkty nie są przypisywane do głównej strony serialu tylko do odcinków to moim zdaniem jasne, bo skoro dodajemy informacje do odcinków, to pod odcinkiem pojawia się informacja, kto tworzy stronę. Jak dodajemy coś na główną stronę serialu to tam przypisywane są nasze punkty.

89Keradius

@fredaser @Chemas @Sweet_Foxy Ok o tym nie mogłem wiedzieć nie mając znajomości tematu.
A co do punktacji za odcinki serialów to nie chcę być źle zrozumiany czy wyjść na mąciwodę lub zrzędę, ale po mojemu to brzydko wygląda w profilu. Chodzi mi przykładowo o coś takiego (jeśli wiecie co mam na myśli)
https://fdb.pl/users/bluejohn_26/movie_reputations?page=1481

Ogólnie w serialach jest większy bardak (wspomniana wcześniej Liga Sprawiedliwych i jej kontynuacja) czy Tom i Jerry
https://fdb.pl/film/6636-tom-i-jerry/episodes?year=1940
Każdy odcinek z lat od 1940-1967 (stare serie) ma swój osobny profil jako filmy krótkometrażowe więc to chyba można potraktować jako duble
dla przykładu https://fdb.pl/film/711865-tom-i-jerry-eksmisja-1×1 i https://fdb.pl/film/16972-kot-dostaje-lupnia

Ale to tylko moja luźna uwaga. Jak wspominałem wyżej nie chcę wychodzić na marudę :-)

Chemas

@89Keradius @fredaser, co do punktacji za odcinki domyślam się, że o to chodzi, ale jednak mogłoby być zsumowane, bo jak @89Keradius zaznaczył nie ciekawie to faktycznie wygląda w profilu. Ale to inna bajka.
Co do tych przykładów @89Keradius, to trzeba zrobić porządek i zastanowić się co z pewnymi (szczególnie starszymi) krótkometrażówkami animowanymi. Czy traktować je jako osobne filmy, czy jako odcinki. Rzuciłem okiem na tvmaze i tak, nowy The Tom and Jerry Show jest oczywiście traktowany jako serial, 4 epizody do dzisiaj. Z lat 70-tych czy 90-tych również.
Natomiast nie ma na tvmaze serialu Tom and Jerry z lat 40-tych. Więc trzeba usunąć chyba cały serial i traktować te krótkometrażówki jako osobne filmiki. Podobna sytuacja może być w przypadku innych kreskówek z tamtych lat.

fredaser

@89Keradius Ja akurat średnio :-) Bluejohn_26 dodawał tam tytuł odcinka, więc ten punkt ma w odcinku zapisany. Jakby dodawał z poziomu serialu, bo też można – przez odcinki – to miałby ten punkt na stronie serialu zapisany. Poza tym jak osobiście dodaję obsadę do odcinka to miło mi zobaczyć własny nick poniżej wśród tworzących dany odcinek, niżby miały te punkty przechodzić na główną stronę serialu – jakoś mi to nie pasuje. Po prostu jak dodaję do odcinka to oczekuję, że właśnie tam te punkty zostaną zapisane, a nie w innym miejscu. Ale może jestem w mniejszości w tej kwestii, tego nie wiem.
Fakt, niezły bałagan. Jednakże dzięki takim osobom jak Ty może się uda to uporządkować, bo widzisz, piszesz i działasz. Tu pewnie trzeba będzie usunąć ten stary serial, tylko trochę szkoda z drugiej strony, bo są tam aż 122 głosy oceniających.

Sweet_Foxy

@89Keradius nie jestem pewna, czy to duble, bo jako serial to funkcjonowało i jako oddzielne filmy też (tzn. mam na myśli serię „Tom i Jerry”, najpierw były po prostu filmy krótkometrażowe, a potem puszczano jako serial; raczej powinno zostać jedno i drugie)

89Keradius

@Chemas
Odnośnie Toma i Jerry’ego to może jest też tak jak pisze @Sweet_Foxy. Więc może niech na ten temat wypowie się @Grzegorz_Derebecki (jako włodarz) i zdecyduje co z tym fantem zrobić. W kwestii dodawania materiałów do odcinków seriali sprawa jest niestety jasna.

@fredaser
"Ja akurat średnio :-)"
Miałem na myśli to, że wg mnie (i Chemasa chyba też) dziwnie wyglądają materiały współtworzonych odcinków seriali (zwłaszcza jeden obok drugiego jak na załączonym przykładzie).

"Jakby dodawał z poziomu serialu, bo też można – przez odcinki – to miałby ten punkt na stronie serialu zapisany."
A możesz wyjaśnić zagadnienie? Zdaje się że nie można dodawać np. obsady odcinków przez główną stronę.

Sweet_Foxy

@89Keradius sprawdziłam, pierwszy film z serii „Tom i Jerry”, „Puss Gets the Boot”, powstał w 1940 i ma premierę kinową; krótkometrażówki zebrano w serial w latach 70.; moim zdaniem jako serial należałoby zostawić, bo jednak sporo ludzi (jak widać) zna wyłącznie serial; podobnie jest z różnymi innymi kreskówkami – mam nadzieję, że nie będziesz chciał usuwać np. klasyków Disneya, bo z tego też jest serial…

89Keradius

@Sweet_Foxy Spokojnie. Nie biorę się za nic czego nie jestem pewien. Także animacje Disneya czy też Texa Avery’ego (które sam współtworzyłem) pozostaną nietknięte.

fredaser

@89Keradius „Miałem na myśli to, że wg mnie (i Chemasa chyba też) dziwnie wyglądają materiały współtworzonych odcinków seriali (zwłaszcza jeden obok drugiego jak na załączonym przykładzie)." – Rozumiem, moje zdanie jest zatem po prostu inne, bo wg mnie nie wygląda to dziwnie.
„A możesz wyjaśnić zagadnienie? Zdaje się że nie można dodawać np. obsady odcinków przez główną stronę." – Z poziomu serialu można zmienić tytuł odcinka poprzez zmianę odcinków. „Odcinki" – „zmień" i wpisujesz tytuł. Obsady tak nie można dodać, ale w tamtym konkretnym przypadku Bluejohn dodawał tytuł odcinka, dlatego napisałem, że można to też zrobić ze strony głównej serialu.

Chemas

@89Keradius No więc chyba wszystko jasne. To jest trochę podobna sytuacja (ale tylko trochę) do robienia filmu pełnometrażowego z seriali.
Niech więc zostanie, bo faktycznie ocen szkoda, dobrze jednak jakby się jeszcze @Bluejohn_26 wypowiedział, bo to spec od seriali. :)

89Keradius

@Chemas
No i znów to samo
https://fdb.pl/osoba/40045-joe-sawyer-i
https://fdb.pl/osoba/649211-joe-sawyer-i

Przez to że nie mam wglądu którego z nich dodałem do galerii filmu "Zabójstwo" powstał błąd i galeria zapisała się do tego drugiego linku, więc jeśli mogę proszę o usunięcie tego drugiego z obsady filmu Behold My Wife i dodanie osoby z pierwszego linku. Oczywiście nie mam pretensji do nikogo (nawet do siebie). Ale zastanawiam się jak to możliwe że osoba z tym samym imieniem i nazwiskiem może mieć tę samą rzymską cyferkę w nawiasie.

Niestety dodając obsadę do filmu Kubricka natrafiłem na podobny kwiatek
https://fdb.pl/szukaj?query=William+%27Billy%27+Benedict

fredaser

@89Keradius W takim wypadku można albo zmienić tego z jednym filmem na osobę, której nie ma w bazie albo po prostu usunąć go z tego jednego filmu. Jak zmieniamy na osobę, której nie ma w bazie to potem na spokojnie można będzie poprawić zdjęcia. Jak usuwamy go z tego jednego filmu to niestety nie da się od razu w jednej treści dodać tego prawidłowego – trzeba poczekać aż weryfikator zaakceptuje nam usunięcie, dopiero potem jak zostanie już jeden Joe Sawyer (I) można go dodać do filmu i do zdjęć.
A taka sytuacja czasem ma miejsce ponieważ, na przykładzie Sawyera: zapewne na początku był w bazie Joe Sawyer (bez numerka), potem został dodany przy tym filmie https://fdb.pl/film/239476-behold-my-wife nowy Joe Sawyer (I), potem temu bez numerka dodano też (I), zapewne ktoś się zasugerował rolami, że pasują do (I) i nikt nie sprawdził, że Joe Sawyer (I) już jest w bazie – no i mamy taki dubel – też już nieraz takiego spotykałem niestety.
Z https://fdb.pl/szukaj?query=William+%27Billy%27+Benedict będzie prościej, bo mają inne nazwy, jeden ma pseudonim z ’ ’, drugi " "
Tym Benedictem już się zajmuję, ale może Ty chcesz się sprawdzić z Sawyerem?

k_malecki

@fredaser @89Keradius – dodałem już na miejsce Joe Sowyera z jednym filmem osobę, której nie ma w bazie (czeka na akceptację weryfikatora).

fredaser

@k_malecki ok, już zaakceptowane

k_malecki

@fredaser Dzięki (również za wskazówkę, co do dodawania :-)) Zgłosiłem już odpowiednie kontrybucje dot. zdjęć i obsady, tak więc tutaj będzie już porządek :-)

fredaser

@k_malecki Zrobione, już się zgadza :-)

89Keradius

@fredaser Wszystko ładnie wyjaśniłeś, ale z zasady nie dodaję materiałów do filmów którymi nie jestem zainteresowany. Dobrze, że @k_malecki wszystko ładnie poprawił i jest już porządek (za co dziękuję). Przynajmniej będę miał już komu duble osób podsyłać jak na jakieś natrafię :-)

fredaser

@89Keradius Ok. Myślałem, że po prostu nie wiesz jak, dlatego czekałem na Twoją odpowiedź, żebyś miał możliwość sprawdzenia osobiście jak to działa.

anetanatalia051

zauważyłam, że w formularzu przy uzupełnianiu obsady nie pojawia się sugestia, że w bazie widnieje podobne nazwa jeśli jest w niej litera ı (małe i bez kropki). Np. jeśli wypełnię formularz i wpiszę Elif Ceren Balikçi to nie sugeruje mi że w bazie jest Elif Ceren Balıkçı. W wyszukiwarce nie ma z tym problemu, problem pojawia się tylko w formularzach.
Dla przykładu znalazłam:
https://fdb.pl/osoba/1283692-timur-savci
https://fdb.pl/osoba/657248-timur-savci
https://fdb.pl/osoba/63131-guven-kirac
https://fdb.pl/osoba/426288-guven-kirac
https://fdb.pl/osoba/1223956-merve-cagiran
https://fdb.pl/osoba/1004407-merve-cagiran
Dodam, że z ç, ü, ğ nie ma problemu

już się nauczyłam, żeby sprawdzać czy nie ma danej osoby w bazie na wszelkie sposoby, no ale nie każdy o tym wie i fajnie jakby ta podpowiedz że osoba jest była, o ile da się to zmienić

fredaser

@anetanatalia051 Fakt, przydałoby się to usprawnić @Grzegorz_Derebecki Podobnie jest z myślnikami, dodawałem ostatnio trochę obsad do filmów hongkońskich i koreańskich a tam często osoby w nazwie mają myślnik i jeśli u nas ta osoba tego myślnika nie miała, to system nie wykrywał, że ta osoba już jest w bazie, ale tak jak piszesz @anetanatalia051 analogicznie do Twojej sytuacji, jak przekopiowałem nazwę z myślnikiem do wyszukiwarki to pokazywała się osoba bez myślnika. Czyli tylko w formularzu nie działa.

fredaser

@anetanatalia051 Tymi dublami się zająłem, tylko jeszcze czekają treści z usunięciem z obsad.

89Keradius

@k_malecki

http://fdb.pl/osoba/135980-steven-ito (trzeba przepisać te 9 tytułów do osoby z poniższego linku)
http://fdb.pl/osoba/220322-steven-ito

http://fdb.pl/osoba/111042-ross-charap-i (jest na IMDb i I i II, jednak ten I do kasacji, ponieważ jest tam jeden film, który powinien być przypisany do osoby z poniższego z linku)
http://fdb.pl/osoba/1378709-ross-charap-ii

Chemas

@anetanatalia051 @fredaser to jest faktycznie problem. Kiedyś zgłaszałem, go na diskordzie, a jeszcze w bardziej zamierzchłej przeszłości na slacku. Z tego co pamiętam, to chyba jakieś problemy natury technicznej są. Ale faktycznie, niech @Grzegorz_Derebecki się przyjrzy tej sprawie. Moim zdaniem jest za duża czułość systemu na nazwy osób. Lista podpowiedzi przy dodawaniu osoby w formularzu powinna być większa, wtedy jest wygodnie wszystkich posprawdzać. Szczególnie, że wystarczy tylko kliknąć na link.

Grzegorz_Derebecki

@anetanatalia051, @fredaser To jest dość złożony problem. Do wyszukiwania podobnych osób używamy troche innej metody niż w przypadku wyszukiwarki naszej. Nasza wyszukiwarka stosuje sporo uproszeń i konwersji – np całkowicie nie obsługuje niektórych znaków np: "甄子丹" nie znajdziesz za jej pomocą natomiast jak byś chciała dodać taką osobę to wyjdzie Ci, że jest już w bazie. Akcenty w przypadku wyszukiwania dokładnego są automatycznie obsługiwane przez bazę i o ile ona potrafi wyszukać, że ę == e to już z i != ı.

Wydaje mi się, że najlepszą metodą jest używanie w takim przypadku alternatywnych nazw.

Chemas

@Grzegorz_Derebecki Masz rację, a mi teraz przyszło do głowy, że powinniśmy mieć nazwy osób proste, to znaczy w transkrypcji prostej żadnych znaków diakrytycznych. Oczywiście wyłączyłby z tego naszą polską pisownię. Generalnie jest jeden wielki bałagan nawet na IMDb, a może szczególnie na IMDb, raz trafia się na znak diakrytyczny w nazwie głównej, a raz odwrotnie. Szczególnie tyczy się to wszelkich Bałkanów, Czechów itp. Dodam jeszcze, że powinno się dodawać jak najwięcej nazw w zapisie oryginalnym, ale oczywiście jako alternatywny.

89Keradius

@k_malecki

https://fdb.pl/osoba/903324-bruce-timm
https://fdb.pl/osoba/25026-bruce-w-timm

Lepiej chyba pozbyć się/podmienić osobę z drugiego linku zważywszy że wraz z @fredaser już co nieco dodaliśmy do tej osoby z pierwszego linku.

fredaser

@89Keradius Już się zająłem nim, czeka usunięcie z serialu.

89Keradius

@fredaser

"czeka usunięcie z serialu"
Tak z ciekawości jakiego serialu?

Przy okazji uzupełniając galerię do jednego filmu natknąłem się na kolejny dubel osoby
https://fdb.pl/osoba/712887-frank-ferrucci-iii
dwie produkcje do przeniesienia do właściwego profilu
https://fdb.pl/osoba/44514-frank-ferrucci-i
Jeśli chcesz możesz się tym zająć, jeśli nie to do oddania @k_malecki

fredaser

@89Keradius Już sprawdzone, jak widać nie ma teraz zdublowanego profilu, chodziło o ten – https://fdb.pl/film/259690-zielona-latarnia Jak sprawdzę inną treść mogę się zająć tym dublem

fredaser

@89Keradius Też już czeka usunięcie z filmu – https://fdb.pl/contents/1669985

fredaser

@Lillu Z filmami jest inaczej – każdy użytkownik może zgłosić film do usunięcia. Na dole strony https://fdb.pl/film/810507-na-fali-2 pod współtworzącymi, po prawej jest Zarządzanie, a pod nim: Zaktualizuj stronę / Oczekujące aktualizacje / Zgłoś do usunięcia – klikamy i podajemy powód, z jakimś źródłem potwierdzającym, że to dubel.

ar23s

@fredaser
Nie wiem za bardzo kogo oznaczyć, więc padło na ciebie. Proszę się nie gniewać. :P

Mamy pana Davidsona, na IMDb oznaczony numerem I, a jednak bardziej aktywna podstrona jest ta pierwsza i numerka brakuje.
A jeszcze niżej dubel tego aktora, oznaczony tak jak na zagranicznym portalu, ale podstrona już uboga w treści.
https://fdb.pl/osoba/748492-pete-davidson
https://fdb.pl/osoba/795283-pete-davidson-i

fredaser

@ar23s Uuu, słabo wygląda, bo ten z (I) ma mniej filmów ale jest opisany przy aż 173 zdjęciach, możliwe, że jednak łatwiej będzie przenieść do https://fdb.pl/osoba/795283-pete-davidson-i Najgorzej tylko przy Saturday Night Live, którego w ogóle u nas nie powinno być wygląda ten bez numerka, bo jest przy 45 odcinkach.
Edit: już poprzenosiłem do (I), zdjęcia i usunięcie z jednego filmu czekają na akceptację.

k_malecki

Tutaj mamy dubla wśród krytyków: https://fdb.pl/sources/4 – Pior Guszkowski zamiast Piotr.

fredaser

@k_malecki Jeśli chodzi o krytyków, to zdaje się trzeba pisać do Grzegorza, @Grzegorz_Derebecki https://fdb.pl/critics/243-pior-guszkowski dubel tego krytyka – https://fdb.pl/critics/8-piotr-guszkowski

Jankes

@k_malecki @fredaser dodawaniem i usuwaniem krytyków zajmuje się @Movieman.

fredaser

@Jankes ok, dzięki. Zatem @Movieman jest dubel wśród krytyków: https://fdb.pl/critics/243-pior-guszkowski to dubel tego krytyka – https://fdb.pl/critics/8-piotr-guszkowski

fredaser

@antyle26 Robertem się już zająłem, bo była tam też źle dodana nagroda, treść jeszcze czeka z usunięciem – https://fdb.pl/contents/1769895 ale jak chcesz możesz sam spróbować usunąć tego https://fdb.pl/osoba/597868-carlo-keo
Wystarczy że przy filmie: https://fdb.pl/film/261541-carnalita usuniesz w scenariuszu Carlo Keo i tyle. Jako powód podasz, że to dubel https://fdb.pl/osoba/492903-carlo-veo

strucell

Dubel tej samej osoby (literówka) do połączenia w jedną filmografię : https://fdb.pl/osoba/1400849-taapsee-pannu i https://fdb.pl/osoba/968454-tapsee-pannu

k_malecki

Podpowiedzcie proszę – co jest dublem – sezon 7 "Czasu honoru": https://fdb.pl/film/159755-czas-honoru/episodes?season=7 czy serial "Czas honoru. Powstanie": https://fdb.pl/film/962335-czas-honoru-powstanie/episodes Zgodnie z bazą film polski są to dwa seriale. Co usunąć?

Chemas

@k_malecki Moim zdaniem pierwsze, czyli sezon 7. Powstanie jest osobnym serialem, można chyba nawet powiązać jak kontynuacja.
Ja zdaje się kiedyś uzupełniałem Czas honoru. Powstanie i albo nie zwróciłem, że jest już jako siódmy epizod, albo później ktoś dodał. Muszę sprawdzić.

PS. I jest powiązanie. No to teraz mamy sytuację, że jest powiązanie osobnego serialu z innym serialem, w którym ten w kolejności drugi jest jednocześnie sezonem. :)
Poza tym jest osobny plakat. Zdecydowanie zgłoś do usunięcia. Ja będę głosował za.

Proszę czekać…